На Скопје филм фестивал доаѓа Јан Харлан извршниот продуцент на легендарниот Стенли Кјубрик

22 април, Скопје – Со големо задоволство ве известуваме дека вчера вечер Скопје филм фестивал ја имаше својата втора премиера на годинашното издание, новиот македонски игран филм „Ах љубов моја“ на режисерот и сценарист Коле Ангеловски. Пред полната сала на киното „Милениум“ Ангеловски ја претстави својата екипа велејќи дека се работи за настан од „фамилијарен“ тип. А публиката ја поздрави екипата со силен аплауз Ова е трет игран филм на Ангеловски, првиот беше „Колнати сме, Ирина“ во 1973, а овој доаѓа 29 години по култната комедија „Викенд на мртовци“. А Ангеловски рече оти се надева дека оваа нова македонска комедија ќе ја освежи домашната кинопублика. Во главите улоги ги видовме младте актери Нина Деан, Атанас Атанасовски, Александар Микиќ , Соња Стамболџиева, Роберт Ристов, Жарко Димоски, Крсте Јовановски, како и Марија Кондовска, Ердоан Максут, Кристина Ласовска, Валентин Костадиновски, Ева Скендеровска, Едмонд Сотир, Андон Јовановски. Директор на фотографија е Роберт Јанкулоски. Сценограф е Илина ...
| | веќе видена | слични

Филм на Коле Ангеловски Продукција – Авард Филм и Видео Ко-продуценти – КТ Филм и Медиа, Квазар Филм Сценарио и Режија – Коле Ангеловски Продуценти – Горан Стојилковиќ, Димитар Николов, Владимир Стојчевски Директор на Фотографија – Роберт Јанкулоски Сценограф – Илина Ангеловска Костимографи – Лира Грабул, Раде Василев Монтажер – Блаже Дулев Дизајн на звук – Дарко Спасовски Пацки Музика – Венко Серафимов, Џенгиз Ибрахим Улоги – Нина Деан, Атанас Атанасовски, Александар Микиќ, Соња Стамболџиева, Роберт Ристов, Жарко Димоски, Крсте Јовановски, Марија Кондовска, Ердоан Максут, Кристина Ласовска, Валентин Костадиновски, Ева Скендеровска, Едмонд Сотир, Андон Јовановски „Ах, љубов моја неверна“ е приказна за позната поп пеачка Сузан, која по успешната турнеја низ Турција и емотивините проблеми предизвикани од раскинувањето на долгогодишната љубовна врска, доаѓа во еден хотел да се одмори во мир и тишина, далеку од јавноста и новинарите. Меѓутоа, во хотелот се појавува нејзиниот поранешен љубовник Селпин, кој сака ...
| | веќе видена | слични

Сите деца се креативни, само треба да ја поттикнеме и поддржиме нивната креативност. Сите деца имаат таленти. Сите деца се еднакви. Сите деца имаат потенцијал, а децата со попреченост поседуваат огромен потенцијал. Улогата на родителите е многу важна за стимулирањето на креативноста на децата. Mногу е важен процесот на самозастапување уште од најрани години. Ова се само дел од упатените пораки на инклузивниот детски фестивал „Креираме заедно“, кој се одржа во рамките на „Скопје филм-фестивал“. Кинотеката на Македонија се исполни до последно столче, со многу емоции, смеа, пријатна атмосфера, топол амбиент. Креативност изобилуваше во изложените дела на децата со различности. Шарени цртежи, весели бои, пејзажи, едноставни ситуации, ѕвезди, љубов, еднаквост, природа беа пресликани на парче хартија. Колаж од автентични фотографии, спонтани ситуации. Забавни видеа за животот на децата со и без попреченост изработени во рамките на проектот „Креираме заедно“. Филмчиња синхронизирани на македонски јазик, со ...
| | веќе видена | слични

Премирата на филмот на Ангеловски е во годината кога тој слави 55 години од првото појавување на филмското платно. Во неговата 55-годишната плодна кариера како актер, сценарист и режисер, ова е трет игран филм на Ангеловски, по „Колнати сме, Ирина“ во 1973 и „Викенд на мртовци“ во 1988 Скопската публика во киното „Милениум“ во петокот навечер уживаше во премиерата на новата филмска комедија на актерот и режисер Коле Ангеловски (74) „Ах, љубов моја“. Премиерното прикажување на новиот филм на Ангеловски беше во рамките на Скопскиот филмски фестивал кој е во тек во „Милениум“, Кинотека на Македонија, киното „Фросина“ во МКЦ. Ова е трета филмска комедија во историјата на македонската кинематографија, по „Мирно лето“ на Димитрие Османли и култниот „Викенд на мртовци“ на Ангеловски, кој беше снимен во 1988 година. – Погледнете го филмот, па потоа ќе разговараме. Уживајте во него, немојте многу да ни забележувате – рече Ангеловски пред проекцијата. Премирата на филмот на Ангеловски е во годината кога тој слави 55 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Филмската приказна, која има предиспозиции да ја наследи култната "Викенд на мртовци", а во траење од речиси два часа, инаку вистинско освежување во домашната кинематографија, носи многу смеа и свежина и тоа благодарение на маестралната игра на актерите, меѓу кои доминира екипата на Театар Комедија. Во петокот вечерта Скопје филм фестивал ја имаше својата втора премиера на годинашното издание, станува збор за новиот македонски игран филм „Ах љубов моја" на режисерот и сценарист Коле Ангеловски. Пред полната сала на киното „Милениум" Ангеловски ја претстави својата екипа велејќи дека се работи за настан од „фамилијарен" тип и замоли да не "ги караат многу" , а публиката ја поздрави екипата со силен аплауз. Ова е трет игран филм на Ангеловски по „Колнати сме, Ирина" во 1973, а овој доаѓа 29 години по култната комедија „Викенд на мртовци". Премирата на најновиот негов филм доаѓа во годината кога тој слави 55 години од првото појавување на филмското платно. Тој додаде оти се надева дека оваа нова македонска ...
| | веќе видена | слични

Новиот македонски игран филм „Ах, љубов моја“ на режисерот и сценарист Коле Ангеловски ја имаше својата премиера на 21 април во киното „Милениум“ во рамки на Скопје филм фестивал. Пред полна сала режисерот ја претстави екипата велејќи дека се работи за настан од „фамилијарен“ тип, а публиката ја поздрави екипата која се поклони на сцената. Во главите улоги настапија: Нина Деан, Атанас Атанасовски, Александар Микиќ , Соња Стамболџиева, Роберт Ристов, Жарко Димоски, Крсте Јовановски, како и Марија Кондовска, Ердоан Максут, Кристина Ласовска, Валентин Костадиновски, Ева Скендеровска, Едмонд Сотир, Андон Јовановски. Директор на фотографија е Роберт Јанкулоски. Сценограф е Илина Ангеловска. Костимографи се Лира Грабул и Раде Василев. Монтажата е на Блаже Дулев. Дизајнер на звукот е Дарко Спасовски – Пацки. Музиката е на Венко Серафимов и Џенгиз Ибрахим. Во Кинотека на Македонија пак, стартуваше новата фестивалска Детска програма што се реализира во соработка со Здружението за поддршка на деца и млади со ...
| | веќе видена | слични

Шарени цртежи, весели бои, креативни мисли, спонтани фотографии, забавни видеа, беа дел изложбата од инклузивна Детската филмска програма „Креираме заедно“ во „Кинотеката на Македонија“.Фестивалот во партнерство со Здружението за поддршка на деца и млади со различности „Сината птица“ од Скопје, годинава, преку програмата „Креираме заедно“, по првпат во конципирањето на фестивалската програма ги вклучува и учениците со и без попреченост од осум инклузивни училишта од Скопје, Тетово и Струмица.Проектот се имплементира со поддршка од Европската Унија, како дел од програмата „Заштита на децата од насилство и унапредување на социјалната инклузија на децата со попреченост во Западен Балкан и Турција“, а е кофинансиран и спроведен од страна на УНИЦЕФ.Публиката можеше да ги види завршните продукти од работилниците за фотографија, видеозапис и плакат за детската програма.- Особено сум среќна што во салата се креаторите на дел од содржините на „Скопје филм-фестивал“ - учесниците од скопските работилници за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 386 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 367 | | | веќе видена

Босанскиот фудбалер Огњен Врањеш има порновидео со Јелена Карлеуша, а пејачката е подготвена да му плати 300 илјади евра за да не го објавува, пишуваат ...
сите 223 | | | веќе видена

 Интервентни мерки против загадувањето на воздухот генерално се почитуваат на целата територија на општина Аеродром, покажува вонредниот надзор градилиштата, ...
сите 197 | | | веќе видена

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 437 | | | веќе видена

За разлика од минатата година, кога во главно гледавме смартфони со исечок на горната страна од екранот, оваа година конечно телефоните нема да имаат ниту ...
сите 52 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На Скопје филм фестивал доаѓа Јан Харлан извршниот продуцент на легендарниот Стенли Кјубрик

Од:
До кого (е-маил):
Порака: