Вечерва на Скопје филм фестивал премиера на македонскиот филм „Ах, љубов моја“


21 април, Скопје – Со македонската премиера на филмот „Реквием за госпоѓа Ј“ вчера вечер свечено беше отворено 20. издание на Скопје филм фестивал. „Филмот во голем дел е снимен во Скопје, исто така е и монтиран во Скопје, така што филмот е „породен“ овде. Четири месеци практично живеев во Скопје, и ова го доживувам како домашна премиера. Навистина сум почестен што филмот се враќа од таму од каде и излезе“, рече режисерот на филмот Бојан Вулетиќ. Директор на фотографија е Јелена Станковиќ, сценограф е Зорана Петров, костимограф е Лана Павловиќ, а монтажата е на Владимир Павловски. По проекцијата, публиката со силен аплауз ги поздрави маестралната актерка Мирјана Карановиќ, режисерот Вулетиќ, продуцентите Ненад Дукиќ и македонскиот дел од екипата предводен од продуцентот Томи Салковски. На програмата на фестивалот вечерва во кино „Милениум“ уште една премиера на новиот македонски филм „Ах љубов моја“ на режисерот Коле Ангеловски. „Направивме филм кој е за публика. Публиката ќе сака да го гледа, ќе ужива и ќе ...
| | веќе видена | слични

Филм на Коле Ангеловски Продукција – Авард Филм и Видео Ко-продуценти – КТ Филм и Медиа, Квазар Филм Сценарио и Режија – Коле Ангеловски Продуценти – Горан Стојилковиќ, Димитар Николов, Владимир Стојчевски Директор на Фотографија – Роберт Јанкулоски Сценограф – Илина Ангеловска Костимографи – Лира Грабул, Раде Василев Монтажер – Блаже Дулев Дизајн на звук – Дарко Спасовски Пацки Музика – Венко Серафимов, Џенгиз Ибрахим Улоги – Нина Деан, Атанас Атанасовски, Александар Микиќ, Соња Стамболџиева, Роберт Ристов, Жарко Димоски, Крсте Јовановски, Марија Кондовска, Ердоан Максут, Кристина Ласовска, Валентин Костадиновски, Ева Скендеровска, Едмонд Сотир, Андон Јовановски „Ах, љубов моја неверна“ е приказна за позната поп пеачка Сузан, која по успешната турнеја низ Турција и емотивините проблеми предизвикани од раскинувањето на долгогодишната љубовна врска, доаѓа во еден хотел да се одмори во мир и тишина, далеку од јавноста и новинарите. Меѓутоа, во хотелот се појавува нејзиниот поранешен љубовник Селпин, кој сака ...
| | веќе видена | слични

По проекцијата на филмот „Пеколен портокал“, во киното „Милениум“, публиката имаше ретка можност да поразговара со специјалниот гостин на „Скопје филм-фестивал“, Јан Харлан, извршниот продуцент на филмовите на легендарниот Стенли Кјубрик. - Она што е карактеристично за Стенли Кјубрик е истото што важи и за сите големи уметници како Пикасо, Моцарт или Бетовен, а тоа е дека нивните дела не исчезнуваат. Неговите дела траат, тие се актуелни, не исчезнуваат и тоа е клучно за секој голем уметник. Ќе остане запаметен по тоа што ги поместуваше границите, секогаш се обидуваше да направи нешто невообичаено, како на пример француските импресионисти, како Тарнер, или Бергман, сите тие се обидуваа да направат нешто што нема да исчезне во времето - рече Харлан.Тој откри дека најомилениот дел од режирањето за Кјубрик бил процесот на подготовките на филмовите, дека многу читал, дека сакал да гледа тенис на телевизија, дека не сакал често да излегува од дома, па подготовки за филмовите се вршеле кај него дома. - На „Очи ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во рамките на годинешната програма, во која беше прикаѓан еден долгометражен игран филм, посетителите ќе можат да ги погледнат и двата краткометражни македонски играни филмови: „Ќе дојдат децата“ во режија на Ана Јакимска, со Наташа Петровиќ и Шенка Колозова во главните улоги и „Чевли“ во режија на Бранко Костески, со Благој Веселинов, Григор Јовановски, Диме Илиев, Ана Костовска и Роберт Ристов во главните улоги. Премиерите на двата филма ќе се одржат утревечер (среда, 26 април) во кино „Фросина“ во 20, 30 часот. На проекциите ќе присуствуваат и авторите и филмските екипи.
| | веќе видена | слични

Со задоволство ве покануваме да ја проследите програмата на 20.јубилејно издание на Скопје филм фестивал. Во рамките на годинешната програма Македонска продукција, освен премиерата на новиот игран филм „Ах љубов моја“ по сценарио и режија на Коле Ангеловски, ќе бидат прикажани и два краткометражни македонски играни филмови: „Ќе дојдат децата“ во режија на Ана Јакимска, со Наташа Петровиќ и Шенка Колозова во главните улоги и „Чевли“ во режија на Бранко Костески, со Благој Веселинов, Григор Јовановски, Диме Илиев, Ана Костовска и Роберт Ристов во главните улоги. Премиерите на двата краткометражни филмови ќе се одржат утревечер во кино „Фросина“ во 20.30 часот. На проекциите ќе присуствуваат и авторите и филмските екипи. Во Кинотеката на Македонија, во среда, со почеток од 21 часот, публиката на фестивалот ќе може да ја проследи и програмата Кратки филмови, годинава насловена како „Пак да го направиме сексот супер“, во чии рамки ќе бидат прикажани 12 краткометражни филмови: „Пастув“, „Митјуб2 Август ја пее ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Проекциите во рамките на Скопскиот филмски фестивал, продолжуваат денеска во киното „Фросина“ во 17 часот со филмот „Лолита“ како дел од ретроспективата на филмови од Стенли Кјубрик.Во истото кино од 20.00 часот е закажана проекцијата на „Заливот Слек“, во режија на Бруно Думон. Терминот во 22 часот е резервиран за прикажување на „Најсреќниот ден во животот на Оли Меки“ во режија на Јухо Куосманен. Од прекциите во Кинотека, вечерва во 21 часот е филмот „Младиот Kарл Маркс“ на Раул Пек. (Макфакс) Loading...
| | веќе видена | слични

Јан Харлан, извршниот продуцент на филмовите на Стенли Кјубрик, гостуваше на „Скопски филмски фестивал“ „Она што е карактеристично за Стенли Кјубрик е истото што важи и за сите големи уметници како Пикасо, Моцарт или Бетовен, а тоа е дека нивните дела не исчезнуваат. Овој филм ‘Пеколен портокал‘ е стар 45 години, од премиерата на ‘Одисеја 2001‘ наскоро ќе бидат 50 години, има 60 години откако е снимен филмот ‘Лолита‘. Неговите дела траат, тие се актуелни, не исчезнуваат и мислам дека тоа е клучно за секој голем уметник’, рече меѓу другото во киното „Милениум“ , специјалниот гостин на годинешното издание на „Скопје филм фестивал“, Јан Харлан, извршниот продуцент на филмовите на легендарниот режисер Стенли Кјубрик. Поводот за неговото гостување е првата македонска ретроспектива на еден од најголемите светски режисери која се одржува во рамки на фестивалската програма. Разговорот со Јан Харлан го водеше Гена Теодосиевска. Харлан на почетокот од разговорот со публиката по прикажувањето на филмот „Пеколен ...
| | веќе видена | слични

Сите деца се креативни, само треба да ја поттикнеме и поддржиме нивната креативност. Сите деца имаат таленти. Сите деца се еднакви. Сите деца имаат потенцијал, а децата со попреченост поседуваат огромен потенцијал. Улогата на родителите е многу важна за стимулирањето на креативноста на децата. Mногу е важен процесот на самозастапување уште од најрани години. Ова се само дел од упатените пораки на инклузивниот детски фестивал „Креираме заедно“, кој се одржа во рамките на „Скопје филм-фестивал“. Кинотеката на Македонија се исполни до последно столче, со многу емоции, смеа, пријатна атмосфера, топол амбиент. Креативност изобилуваше во изложените дела на децата со различности. Шарени цртежи, весели бои, пејзажи, едноставни ситуации, ѕвезди, љубов, еднаквост, природа беа пресликани на парче хартија. Колаж од автентични фотографии, спонтани ситуации. Забавни видеа за животот на децата со и без попреченост изработени во рамките на проектот „Креираме заедно“. Филмчиња синхронизирани на македонски јазик, со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопје филм фестивал со задоволство ве известува дека вчера, по проекцијата на филмот „Пеколен портокал“, во киното „Милениум“, разговор со публиката имаше специјалниот гостин на фестивалот Јан Харлан , извршниот продуцент на филмовите на легендарниот Стенли Кјубрик . -Она што е карактеристично за Стенли Кјубрик е истото што важи и за сите големи уметници како Пикасо, Моцарт или Бетовен, а тоа е дека нивните дела не исчезнуваат. Овој филм „Пеколен портокал“ е стар 45 години, од премиерата на „Одисеја 2001“ наскоро ќе бидат 50 години, утре ќе го видите „Лолита“, има 60 години откако е снимен. Неговите дела траат, тие се актуелни, не исчезнуваат и мислам дека тоа е клучно за секој голем уметник. Она по што најмногу е запаметен Кјбурик е што секогаш ги поместуваше границите, секогаш се обидуваше да направи нешто невообичаено и како и сите уметници што навистина се големи и тој ги преминуваше границите, како на пример француските импресионисти, како Тарнер, Бергман, сите тие се обидуваа да направат нешто што е ...
| | веќе видена | слични

„Она по што најмногу е запаметен Кјубурик, е тоа што секогаш ги поместуваше границите, се обидуваше да направи нешто невообичаено и како сите навистина големи уметници и тој ги преминуваше границите, како на пример француските импресионисти, како Тарнер, Бергман, сите тие се обидуваа да направат нешто што е вредно и што нема да исчезне во времето“, рече Јан Харлан, извршниот продуцент на филмовите на Стенли Кјубрик на вчерашното гостување на СФФ. По синоќешната проекцијата на филмот „Пеколен портокал“ на Кјубрик, во рамките на Скопскиот филмски фестивал, во киното „Милениум“, разговор со публиката имаше специјалниот гостин на фестивалот Јан Харлан. „Овој филм „Пеколен портокал“ е стар 45 години, од премиерата на „Одисеја 2001“ наскоро ќе бидат 50 години, утре ќе го видите „Лолита“, има 60 години откако е снимен. Делата на Кјубрик траат, тие се актуелни, не исчезнуваат и мислам дека тоа е клучно за секој голем уметник“, раскажуваше Харлан за соработката со еден од најголемите режисери. Големината на Кјубрик, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од понеделник, откако ќе се достават дополнителни списи кои недостасуваат, Советот на јавни обвинители ќе решава по извештајот на Обвинителството за гонење на ...
сите 857 | | | веќе видена

„Јас од месец септември 2018 година до некаде 10 април 2019-та сум постојано уценуван од група на луѓе кои од мене изнудија голема сума на парични средства“, ...
сите 566 | | | веќе видена

Знаат ли бугарските безбедносни служби дека Орце Камчев се одмора на јахта во пристаништето во Варна, прашува бугарскиот портал АФЕРА.БГ. Вчера во Северна ...
сите 237 | | | веќе видена

Поранешниот член на групата „Нокаут“ и нов заменик-министер за економија Кирил Колемишевски, воскресна во политиката преку шарените трибини пред Владата за ...
сите 188 | | | веќе видена

Владата тоне во корупција и во афери, а институциите се политички притиснати и парализирани, истакна денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.Тој ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вечерва на Скопје филм фестивал премиера на македонскиот филм „Ах, љубов моја“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: