Јана Бурческа ја снима разгледницата за Македонија на Евровизија!


По По првата проба на која за прв пат видовме како ќе звучи и изгледа "Dance Alone" и јана Бурческа на сцената во Киев, сега нашата евровизиска претставничка ја снима разгледницата со која Македонија ќе биде претставена на Евровизија. За да биде повпечатливо видеото пејачката облече карирано црвено фустанче, а на вратот стави чокер. Фановите во коментарите и дадоа поддршка и ја бодреа дека заедно одиме кон победанашата преставничка. На првата проба Јана Бурческа откри дека ќе танцува сама на сцената, а на големите екрани зад неа се прикажуваат инсерти од самиот видео запис. Тогаш таа изјави дека малку е исплашена бидејќи колегите со евровизиско искуство и кажале дека првата проба е секогаш застрашувачка, звукот е лош и не може да слушнеш ништо. "Но, кога се качив на сцена с? тргна добро. Тоа веројатно беше некоја стратегија за да ме подготват и да бидам изненадена што се звучи толку добро", појасни Јана по првата проба.
| | веќе видена | слични

За влез на Македонија во финалната вечер на Евровизија обложувлниците во Македонија нудат коефициент од 2,25, а за победа на Евровизија дури 65. Македонија има 6ти највисок коефициент во полуфиналната вечер на која според нив, извесно е дека место во финалето ќе заработи Бугарија за која се нуди 1,01, Романие со 1,03 и Холандија со 1,05. Најмали шанси според кладилниците има Сан Марино. Ако се кладите дека ќе влезат во финале за секој вложен денар ќе добиете 7. Во финалната вечер најголем фаворит е Италија со коефициент од 1,7. Следи Португалија со 2,7 а сите останати се со двоцифрен коефициент а прва е Бугарија со 10. На дното има повеќе изведувачи со коефициент 100, а Македонија е во претпоследната група. Ако се обложите на Јана, за секој вложен денар ќе имате можност да добиете 65 денари.
| | веќе видена | слични

„Dance Alone“ е насловот на Евровизиската песна со којашто Јана Бурческа ќе ја претстави Македонија на 62-тото издание на Изборот на Песна за Евровизија коешто ќе се одржи во Киев, Украина. Изборот за најдобра песна на Евровизија ќе се одржува од 9 до 13 мај, при што двете полуфиналиња ќе бидат на 9, односно 11 мај, а финаланта вечер е на 13 мај. Песната „Dance Alone“ е оригинално авторско дело на Joacim Perrson, Alex Omar, Florence A. и Bobi-Leon Milanov, сите дел од SYMPHONIX INTERNATIONAL, реномиран музички бренд кој низ годините има остварено значајни евровизиски достигнувања, како и соработки со светски познати артисти, меѓу кои Kelly Clarkson, John Legend, Kylie Minogue, Lady Gaga, Mary J. Blige, Miley Cyrus, Selena Gomez, Armin Van Buren, Conchita Wurst, Alexandra Stan и Jamiroquai, а дел од авторите на SYMPHONIX INTERNATIONAL беа потписници и на „Лисја Есенски“ на Даниел Кајмакоски. Изведувачите од Македонија, Русија, Холандија, Малта, Србија, Данска, Романија, Унгарија, Австрија, Ирска, Швајцарија, ...
| | веќе видена | слични

Последна во низата на неуспешни обиди за пласман во финале е „Русинката“ на Влатко Илиевски во 2011 година во Дизелдорф, Германија. Оваа песна беше изведена во втората полуфинална вечер под реден број 11, а во конкуренција од 19 земји Македонија освои само 36 поени и 16. место. [embed]https://www.youtube.com/watch?v=JrCOhclzLbE[/embed]
| | веќе видена | слични

55 издание на натпреварот во 2010 година се одржа во Осло, Норвешка, а во првата полуфинална вечер под реден број 15 настапи Ѓоко Танески, кој заедно со Били Ѕвер и Пејчин ја изведе песната „Јас ја имам силата“ . Оваа екипа за жал не обезбеди пласман во полуфинале за Македонија со оглед на тоа што од 17 земји кои се натпреваруваа таа вечер, „Јас ја имам силата“ освои само 37 поени и 15. место. [embed]https://www.youtube.com/watch?v=aPphsbtxYdU[/embed]
| | веќе видена | слични

Во 2009 година Македонија во Москва, Русија ги испрати браќата од дуото „Некст тајм“, кои во првата полуфинална вечер под реден број 13 настапија со песната „Нешто што ќе остане“ . Од 18-те земји кои настапуваа таа вечер, Македонија собра 45 поени и повторно заврши на 10. место и без пласман за финале. [embed]https://www.youtube.com/watch?v=TZzUe2gBkME[/embed]
| | веќе видена | слични

Првите македонски претставници кои не успеаја да се пласираат во финале во 2008 година во Белград беа Тамара Тодевска, Раде Врчаковски Врчак и Адриан Гаџа кои во втората полуфинална вечер настапија под реден број 18 изведувајќи ја песната „Let Me Love You“ . Во конкуренција од 19 земји, Македонија успеа да освои 64 поени и 10. место, но за жал не беа доволни за пласман во финале. [embed]https://www.youtube.com/watch?v=1MXMLTSR1Y4[/embed]
| | веќе видена | слични

Годината кога „ Молитвата“ на Марија Шерифовиќ ја забележа првата и единствена победа за Србија на Евровизија, во 2007 година натпреварот се одржуваше во Хелсинки, Финска, а ние по втор пат ја испративме Каролина со песната „Мојот свет“ . Во полуфиналната вечер Каролина настапи под реден број 18, а освоените 97 поени и 9. место го продолжија нејзиниот пат до финалето. Овој пат под реден број 6 и во конкуренција од 24 земји „Мојот свет“ собра 73 поени и го освои 14. место. [embed]https://www.youtube.com/watch?v=TBPcvkEqTG8[/embed]
| | веќе видена | слични

Македонската претставничка на Евровизија, Јана Бурческа на втората полуфинална вечер ќе настапи во четврток, а квотите во спортската обложувалница “Моцарт“ се големи за нејзин повисок пласман. Според игрите што ги нудат обложувалниците МОЦАРТ , во случај Јана Бурческа да има најголем број на гласови во втората полуфинална вечер, за само 1 вложено евро може да добиете дури 40. Квотата е далеку поголема за Бурческа да триумфира на Евровизија бидејќи изнесува дури 200, а истата квоте ја имаат и земјите како Украина, Норвешка, Белорусија и Хрватска. Најголеми шанси за победа на првата полуфинална вечер има Ерменија, а за оваа земја квотата е 3,30.
| | веќе видена | слични

Изборот за песна на Евровизија, кој ќе се одржи в сабота во Киев, Украина, носи многу прогнози и типувања за тоа кој ќе победи на оваа манифестација.Едната полуфиналана вечер се одржа синоќа, втората полуфинална вечер ќе се одржи утревечер, а главниот избор ќе се случува в сабота.Велика Британија, Италија, Шпанија, Германија, Франција и Украина, по автоматизам се влезени во финалето.Гугл веќе ги објави своите прогнози за победниците на меѓународниот музички спектакл.Пребарувачот објави листа на изведувачите што ќе се пласираат на првите три места, врз основа на онлајн-пребарувањето од интернет-корисниците.На прво место, според ова предвидување е песната „Requiem" на Алма од Франциja, со 266 поени. Со 257 поени, на второ место е победникот од „Сан Ремо“, Италијанецот Франческо Габани со неговата „Occidentali's Karma", а зад него е Бугаринот Кристиан Костов и песната „Beautiful Mess", со 240 поени.На мошне високо место котираат и песните на Португалија, Шведска, Ерменија и Австралија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Договорот за името ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент, според очекувањата на упатените. Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис порача дека иако ...
сите 368 | | | веќе видена

Откако британскиот Парламент отфрли договор за брегзит на премиерката Тереза Меј со Брисел, можноста Велика Британија да ја напушти Европската унија без ...
сите 404 | | | веќе видена

Водици беше прославен насекаде низ земјите каде што живеат православни Македонци, првпат годинава и во Данска Православните верници и Македонската православна ...
сите 366 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша пред неколку дена, отпатува кај сопругот Душко Тошиќ за да се обиде да ги испегла односите по аферата. Без оглед на фотографиите кои Јелена ги ...
сите 216 | | | веќе видена

Лидерот на „Независни Грци“ Панос Каменос, во интервју за грчата телевизија „Скај“, истакна дека договорот од Преспа е невалиден затоа што на него го нема ...
сите 61 | | | веќе видена

Зоран Заев на сметка на уставниот поредок, на сметка на државните и национални интереси се самопромовира во лидер со најголем рејтинг меѓу етничките Албанци, ...
сите 349 | | | веќе видена

Никос Вуцис, претседателот на грчкиот парламент, денеска соопшти дека на вчерашните масовни протести во Атина против Преспанскиот договор имало организиран ...
сите 136 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јана Бурческа ја снима разгледницата за Македонија на Евровизија!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: