Во Женева пристигнува и освежената Mazda 6; ќе дебитира Skyactiv-X технологијата!


Сподели! ;) Освежената Mazda 6 ќе пристигне во Женева – и тоа во караванска изведба, а со неа ќе дебитира и Skyactiv-X технологијата која ветува зголемена моќност и значително намалена потрошувачка. Визуелните измени не се драстични – сепак пристапот кој Mazda го има со своите модели е да понуди чести, инкрементални подобрувања. Ќе забележите малку изменети браници, малку подзатегнати линии – и тоа е тоа. Она што е многу важно е она што наскоро ќе се крие под поклопецот. Бензинскиот мотор ја носи ознаката Skyactiv-X и „воведува иновативен систем за согорување кој се нарекува Spark Controlled Compression Ignition (SPCCI)“ и е „првиот комерцијален бензински мотор кој користи притисок за палење на смесата.“ Односно – како дизел! Технологијата ги комбинира придобивките од дизел моторите со придобивките од бензинците – а истовремено ја намалува потрошувачката и ги подобрува емисиите на штетни гасови. Освежената Mazda 6 ќе добие и ревидирана кабина, подобрена звучна изолација, нови i-ActivSense технологии за ...
| | веќе видена | слични

На интернет се појави првата фотографија од новиот модел 488 GTO на италијански Ferrari кој што наводно бил презентиран пред одбрано друштво на потенцијални купувачи. Не така бистра фотографија се појави на Instagram и иако набрзо била избришана, сепак веднаш фотографијата се прошири на социјалните мрежи и специјализираните портали за автомобилизам. Откако претходно на интернет се појави фотографија на презентациски слајд на новиот 488 GTO, сега се појави и фотографија од самиот модел и може да се заклучи дека станува збор за истиот автомобил, пред се поради идентичните воздушни „тунели“ на предниот браник. Официјалната премиера на новиот адут на италијанскиот производител на суперавтомобили е закажана за Саемот за автомобили во Женева, Швајцарија кога и дефинитивно Ferrari ќе го претстави 488 GTO. Засега е познато дека 488 GTO ќе користи тркачки 3,9-литарски twin-turbo V8 мотор кој што располага со сила од 700 коњски сили, а автомобилот од 0 до 100 километри на час ќе забрзува за само 2,7 секунди.
| | веќе видена | слични

Британскиот портал Autocar тврди, од извор близок до компанијата Rimac, дека дознал неколку интересни детали за новиот проект на компанијата од Хрватска Наводно, Rimac Concept Two, наследникот на дебитантскиот концепт на хиперавтомобил Concept One, ќе располага со батерија од 120 kWh која треба да обезбеди автономија од околу 330 км. Дополнително, новиот Rimac треба да има повеќе од 1200 КС и да има четврто ниво на самовозечка технологија. Ова значи дека Concept Two треба да биде способен за целосно самостојно управување, но возачот за секој случај мора да биде зад воланот. Rimac својот нов хипер модел ќе го претстави на Саемот за автомобили во Женева следниот месец, а најавеното производство е околу 100 примероци во купе и „спајдер“ верзии.
| | веќе видена | слични

За помалку од еден месец во Женева почнува најгламурозниот саем за автомобили на светот каде, како и секоја година, нѐ очекуваат бројни светски премиери. Позната е речиси целата постава. За време на саемот во Арената Палекспо од 8 до 18 март во центар на вниманието ќе бидат дел од најочекуваните модели на најпопуларните автопроизводители. Aston Martin доаѓа со Vantage и нов V8 мотор, а Audi ќе го претстави новиот A6 и целосно електричниот SUV E-Tron. BWM по X3 на светот ќе му го покаже и X4, а адутот на Citroen годинава е компактниот кросовер C4 Cactus. Прв пат како самостоен бренд ќе дебитира Cupra, спортскиот оддел на шпанскиот производител SEAT, со своите први модели. Ќе видиме како FIAT ќе ја претстави спортската верзија на семејниот автомобил Tipo, а нема да заостане Ford кој ќе ја претстави освежената Ka+, како и Edge, а најавена е и линијата ST. Hyundai во Женева доаѓа со три автомобили – новата генерација SUV возила Santa Fe, електричниот кросовер Kona, како и еден концептуален модел чие име уште не ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Официјално Kia во Женева ќе го претстави новиот Ceed! Со агресивен изглед полн со самодоверба инспириран од Stingerгресивен и ново име, третата генерација на Kia Ceed пристигнува во Женева. Педантните веќе забележаа – го нема апострофот во ознаката но затоа ќе има иновативни технолошки решенија, нови погонски агрегати и доста нагласен спортски стил. Покрај хечбекот со пет врати ќе биде претставен уште еден, засега мистериозен член од семејството кое досега вбројуваше уште и тривратна и караван верзија. Со сигурност се претпоставува дека тоа ќе биде нова купе-караван изведба, но ќе мора да почекаме за детали. Развиен и произведен во Европа, новиот Ceed на пазарот ќе се појави веќе во вториот квартал годинава.
| | веќе видена | слични

Сподели! ;) Корејскиот производител во Женева ќе ја претстави најновата, трета генерација на својот хечбек, кој ќе добие и ново, поедноставно име. Апострофот во името на Cee’d ќе оди во пензија, па новиот модел ќе се вика едноставно Ceed. Од објавената скица, можеме да забележиме дека дизајнот е затегнат и модернизиран – дури детали наликуваат и на седанот Stinger. Ceed е дизајниран во центарот на KIA во Франкфурт, Германија, а од KIA најавуваат дека во Женева ќе видиме и „втор член на Ceed семејството“. Што ќе биде тоа, не знаеме – но веќе се шпекулира дека се работи за Sportwagon изведба на Ceed. Новиот Ceed ќе се нуди со 1-литарски турбо-бензинец со 120 коњски сили, 1.4-литарски турбо-бензинец со 140 коњски сили, како и 1.6-литарски турбодизел со 110 коњски сили. Најверојатно во понудата ќе остане и 1.4-литарскиот атмосферец кој би требало да нуди меѓу 90 и 100 коњски сили. Во гамата ќе биде додадена и хибридна верзија, а продажбата ќе започне во текот на оваа година.
| | веќе видена | слични

Електричната верзија на овој мал SUV модел ќе биде претставена на 27 февруари. Hyundai Kona на електро погон ќе има онлајн презентација неколку дена пред почетокот на саемот на автомобили во Женева, каде автомобилот ќе и биде прикажан на тамошната публика. Произведувачот воочи премиерата објави „тизер“ фотографија, која сепак не открива многу околу надворешноста на возилото, но соопштен е многу важен детаљ – податок околу автономијата во возењето. Како што тврдат од корејската компанија, Kona Electric ќе биде достапна во две верзии кои ќе се разликуваат по сила, а посилниот од двата агрегата ќе биде „еден од најсилните електрични мотори во современите автомобили на струја кои можат да се најдат на моменталниот пазар“. Од Hyundai тврдат дека електричната Kona ќе може да помине и до 470 километри со полни батерии (според новиот WLTP тест стандард), што исто така е еден од најдобрите резултати кога станува збор за актуелните електрични автомобили. Повеќе детали ќе бидат познати на 27 февруари, а после светската ...
| | веќе видена | слични

Mazda ја објави првата официјална фотографија на oбновената верзија на „Mazda 6“ караван. Премиерата пред публиката ќе се одржи на Саемот за автомобили во Женева во март. По ажурирањето, караванот ќе добие дополнителна опрема и нови материјали во салонот. Во топ-верзијата на моделот ќе има елементи од јапонски бел орев – посебно дрво кое се користи за правење на музикални алатки и мебел. Во опремата на возилото ќе бидат вклучени приспособлива контрола на патувањето со целосна функција за сопирање и последователно заминување, како и систем со кружен поглед на камерата. Недостасуваат технички детали, но се очекува караванот да се потпира на истите мотори како и обновениот седан. Тој доби 2.5-литарски 6-цилиндричен мотор кој беше ставен на „Mazda CX-9“. Моќта на единицата е 253 КС и 420 Nm вртежен момент.
| | веќе видена | слични

Популарниот корејски автомобилски бренд Hyundai се подготвува да лансира два нискобуџетни електрични автомобили. Еден од нив ќе биде еко-пријателска верзија на кросоверот Kona, а друг – седан базиран на популарниот модел Solaris, која ќе се вика Xcent. Двата автомобили ќе се појават на индискиот пазар во 2019 година. Засега нема информација дали моделите во брзо време ќе бидат презентирани и во Европа.
| | веќе видена | слични

Револуција со големо Р Обновената Mazda6 Wagon ќе пристигне на салонот на автомобилите во Женева со револуционерниот SkyActiv-X мотор Објавено на 7 февруари 2018 година Актуелната генерација на Mazda6 во седан верзијата беше обновена во ноември минатата година на салонот во Лос Анџелес, така што сега е редот на нејзината рестилизирана караван варијанта. Таа ќе ја има својата промоција на почетокот на следниот месец на салонот во Женева. Што се однесува до визуелните промени, тие пред сé се концентрирани на предниот дел. Маската, светлата и браникот се ускладени со поновите модели на марката, па така Mazda6 малку наликува и на кросоверскиот CX-5 . Модификувани се и ослонувањето и системот за управување, а звучната изолација е подобрена. Опременоста е збогатена со напредната i-Activsense безбедносна технологија која вклучува активен темпомат и камери со поглед од 360 степени. Но најинтересното доаѓа во предниот дел на новата Mazda6 - револуционерниот SkyActiv-X мотор кој ги комбинира бензинскиот и дизел начин ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 132 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 249 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 144 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата на мали сипаници во Скопје на 2 јануари, по повеќе од четири месеци прогласена е и епидемија на територијата на целата држава. ...
сите 294 | | | веќе видена

Изборната кампања денеска завршува. Точно на полноќ стапува изборниот молк а во недела граѓаните излегуваат на шесттите претседателски избори. Во релативно ...
сите 72 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 63 | | | веќе видена

На полноќ заврши изборната кампања за претседателските избори и за предвремените локални што ќе се одржат во општините Охрид, Дебар и Ново Село и започна ...
сите 160 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Женева пристигнува и освежената Mazda 6; ќе дебитира Skyactiv-X технологијата!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: