Претседателот Трамп во Стејт департментот на заклетва на новиот државен секретар


Мајк Помпео, најави враќање на „самодовербата“ на Стејт департментот Претседателот Доналд Трамп за прв пат ќе го посети Стејт департментот, за да учествува на церемонијата на давање заклетва на новиот државен секретар, Мајк Помпео. „Ова е многу важна, прва посета на претседателот на ова важно место“, рече државниот секретар Помпео во говорот до вработените кога тој пристигна за својот прв целосен работен ден во Вашингтон. Мајк Помпео, поранешниот директор на ЦИА, вети дека ќе ја врати „самодовербата“ на Стејт департментот. Дипломатскиот кор на САД треба да биде во секој агол, во секој дел од светот, да ги извршува мисиите за оваа држава, и ова е мојот скромен придонес кој ќе помогне да се постигнете тоа", рече Помпео. Помпео го презеде кормилото на Стејт департментот откако во март Трамп го отпушти тогашниот државен секретар, Рекс Тилерсон, на само неколку часа откако Тилерсон се врати од посетата на Африка. За разлика од Тилерсон, Трамп има блиски работни односи со Помпео. Претседателот и неколку членови на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Авионот со кој лидерот на Северна Кореја Ким Џонг-ун неделава пристигна во Кина официјално се нарекува „Чамае-1″ (гугутка – птицата национален симбол на неговата земја). Сепак, некои западни медиуми го нарекоа леталото – „Ер форс Ун” – како изведенка од „Ер форс Уан” и името на лидерот. Авионот е произведен во Советскиот Сојуз, и е украсен со натпис „Северна Кореја“, знамето, грбот и уште еден натпис кој вели: „Претседател на Комисијата за државни работи”, како што гласи официјалниот назив на функцијата на Ким. Лидерот на Северна Кореја не е претседател на земјата, оти таа титула сѐ уште му припаѓа на неговиот дедо Ким Ил-сунг кој почина 1994 година. Ретки се приликите да се види внатрешноста, а снимките се преземени од севернокорејските медиуми. На масичката од лакирано дрво, се гледаат телефон, рутер и лаптоп во сребрена боја. Но, и покрај префинетиот изглед, познавачите изразуваат сомнеж во безбедноста на авионот, пред се поради староста. Ким и неговата сопруга првпат беа видени во авионот во 2014 година ...
| | веќе видена | слични

Воениот авион во кој се наоѓале тројцата Американци кои беа ослободени од Северна Кореја утрово слетал во воена база во близина на Вашингтон. Американскиот претседател Доналд Трамп ги пречекал тројцата поранешни затвореници и изјавил дека САД му се заблагодаруваат на севернокорејскиот лидер. „Сакаме да му се заблагодарам на Ким Џонг-ун“, изјавил Трамп поздравувајќи го ослободените Американци. Трамп истакнал дека ова е посебна ноќ за нив тројцата. Претходно тој и неговата сопруга Меланија влегле во авион да ги поздрават Ким Џонг Чул, Ким Хак Сок и Тони Ким. „Боингот C-40“ слетал во базата „Ендрјуз“ во 2:42 часот по локално време, а пред леталото имало големо американско знаме кое било закачено помеѓу две пожарникарни возила. Поранешните затвореници ќе бидат префрлени во Националниот воен медицински центар каде што ќе бидат дополнително прегледани, соопштиле од Белата куќа. Тие биле ослободени околу 20 часот, за време на посетата на државниот секретар на САД, Мајк Помпеу, во Северна Кореја. КОИ СЕ АМЕРИКАНЦИТЕ ...
| | веќе видена | слични

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, ја напуштил Северна Кореја со тројца американски државјани, кои биле ослободени од затворите во таа земја. Тие биле ослободени пред претстојната средба на лидерите на САД и Северна Кореја, Доналд Трамп и Ким Јонг Ун, а "AP' ги објавил профилите на тројцата Американци, наведувајќи дека биле уапсени поради "субверзивни активност, шпионажа и други непријателски акции". Во притвор најмногу време минал Ким Донг-Чул, американски државјанин, роден во Јужна Кореја, кој бил уапсен на 2. октомври 2015. година. Пред апсењето, 64-годишниот Ким водел компанија во специјалната економска зона Расон на североистокот на Северна Кореја, наведуваат севернокорејските државни медиуми. Тој е осуден на 10 години затвор и на принудна работа во април 2016. година, поради наводна субверзија на социјалниот систем на Северна Кореја и шпионажа. Пред да му биде изречена казна, поранешниот граѓанин на Вирџинија јавно се извинил за клевета против севернокорејското раководство, собирање и ...
| | веќе видена | слични

КЦНА наведува дека Ким постигнал задоволувачки консензус со американскиот државен секратар Мајк Помпео, кој претстојуваше во вторникот во Пјонгјанг. Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун изјави дека го прифати предлогот на САД да ги ослободи и да ги помилува американските државјани, кои беа во затвор во Северна Кореја, додавајќи дека претстојниот самит со американскиот претседател ќе биде прв чекор кон подобрување на ситуацијата на Корејскиот Полуостров, јави севернокорејската новинска агенција КЦНА. КЦНА наведува дека Ким постигнал задоволувачки консензус со американскиот државен секратар Мајк Помпео, кој претстојуваше во вторникот во Пјонгјанг. - На состанокот (со Помпео) имаше длабинска расправа за практичните прашања за самитот Северна Кореја - САД. Ким Џонг-ун постигна задоволувачки консензус за прашањата за кои разговараше со америкаскиот државен секретар, наведува КЦНА. Исто така се посочува дека Ким „ја прифатил официјалната сугестија“ на американскиот претседател да ги ослободи тројцата Американци, ...
| | веќе видена | слични

Во САД денеска се вратија тројца Американци кои ги ослободи Северна Кореја каде биле уапсени поради наводни „субверзивни активности, шпионажа и други непријателски акции“. Во притвор најмногу време поминал Ким Донг-чул, американски државјанин роден во Јужна Кореја, кој е уапсен на 2 октомври 2015 година. Пред апсењето, Ким (64) водел компанија во Специјалната економска зона Расон во североисточниот дел на Северна Кореја. Тој беше осуден на 10 години затвор и принудна работа во април 2016 година поради наводна субверзија на социјалниот систем на Северна Кореја и шпионажа. Пред да му биде изречена казната, поранешниот граѓанин на Вирџинија јавно се извинил за клевета против севернокорејските власти, собирање и проследување доверливи информации на Јужна Кореја и приклучување кон кампања за состојбата со човековите права во Северна Кореја. Во април 2017 година на аеродромот во Пјонгјанг уапсен е и Тони Ким, кој е познат и по своето корејско име Ким Санг-дук, поради, како што наведе севернокорејската новинска ...
| | веќе видена | слични

Тројцата американски државјани, кои беа ослободени од Северна Кореја, слетаа во четвртокот рано утрото во воена база недалеку од Вашингтон, каде што ги дочека американскиот државен врв. Американскиот претседател Доналд Трамп, потпретседател Мајк Пенс и државниот секретар Мајк Помпео ги поздравија досегашните севернокорејски заточеници, чиешто ослободување го надзираше Помпео во текот на неговата постета на Пјонгјан претходно седмицава. „Ова е посебна ноќ за овие тројца навистина големи луѓе. Ви честитаме што сте во оваа земја“, изјави Трамп. Судбината на корејските Американци Ким Хак-сонг, Тони Ким и Ким Донг-чул беше едно од низата чувствителни прашања во текот на подготовките на првиот состанок меѓу челниците на САД и Северна Кореја. Трамп го испрати Помпео во Пјонгјанг за да ги отпрати овие тројца до нивните домови по повикот од Вашингтон за севернокорејскиот челник Ким Џонг-ун да ги ослободи како гест на добра волја и искреност пред состанокот на врвот, кој треба да се одржи кон крајот на мај или ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Воениот авион со тројцата Американци кои ги ослободи Северна Кореја утрово слета во воената база во близина на Вашингтон, каде ги пречека американскиот претседател Доналд Трамп. – Сакаме да му се заблагодариме на Ким Џонг-ун, изјави Трамп поздравувајќи ги ослободените затвореници. Тој истакна дека ова е „посебна ноќ за овие тројца навистина исклучителни луѓе“. Боингот Ц-40 слетал во базата во 2:42 часот по локално време. Американците беа ослободени пред околу 20 часа, за време на посетата на американскиот државен секретар Мајка Помпео на Северна Кореја. Тие ќе бидат префрлени во Нациоанлиот воен медицински центар каде ќе бидат дополнително прегледани. Ослободувањето на Ким Донг-чул, Ким Хак-сонг и Тони Ким се смета за чекор на Пјонгјанг со кој покажува дека е подготвен да ги подобри односите со Вашингтон пред Самитот Северна Кореја – САД
| | веќе видена | слични

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун изјави дека го прифати предлогот на САД да ги ослободи и да ги помилува американските државјани, кои беа во затвор во Северна Кореја, додавајќи дека претстојниот самит со американскиот претседател ќе биде прв чекор кон подобрување на ситуацијата на Корејскиот Полуостров, јави севернокорејската новинска агенција КЦНА. КЦНА наведува дека Ким постигнал задоволувачки консензус со американскиот државен секратар Мајк Помпео, кој претстојуваше во вторникот во Пјонгјанг. - На состанокот (со Помпео) имаше длабинска расправа за практичните прашања за самитот Северна Кореја - САД. Ким Џонг-ун постигна задоволувачки консензус за прашањата за кои разговараше со америкаскиот државен секретар, наведува КЦНА. Исто така се посочува дека Ким „ја прифатил официјалната сугестија“ на американскиот претседател да ги ослободи тројцата Американци, кои една година беа во севернокорејски затвор. - Помпео му пренесе на Ким устна официјална сугестија од Трамп, по што Ким изјави дела цени што ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Средбата помеѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, најверојатно, ќе се случи во Сингапур, пренесува телевизискиот канал Си-ен-ен, повикувајќи се на извори запознаени со подготовките. Американскиот претседател вчера вети дека за три дена ќе ги објави времето и местото на историската средба, а дотогаш Белата куќа одби да коментира. Засега како можни локации се споменуваат Сингапур и демилитаризираната зона помеѓу двете Кореи.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 89 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Претседателот Трамп во Стејт департментот на заклетва на новиот државен секретар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: