Поглед од Вселената: Северна Кореја во мрак! (фото)

Северна Кореја е во тотален мрак! И тоа буквално.Големата “црна дупка“ меѓу Кина и Јужна Кореја (кои ноќе се силно осветлени) е токму оваа изолирана и сиромашна 24-милионска земја, во која диктаторски владее Ким Џонг-ум. Единствен исклучок е главниот град Пјонгјанг, кој изгледа како острово во темно море.Фотографијава која ја објави НАСА, е снимена од Меѓународната вселенска станица.
| | веќе видена | слични

НАСА објави неверојатна фотографија. Меѓу Јужна Кореја и Кина е многу мрачно… На фотографијата се гледа дека Северна Кореја е како црна дупка или мрачна водена површина меѓу Кина и Јужна Кореја.
| | веќе видена | слични

Врховниот водач на Северна Кореја Ким Џонг-Ун (31) од најрано детство покажувал знаци на суровост и правел се што ќе посака – од возење лускузни авотомобили, иако бил толку мал така што со нозете не можел да ги дофати педалите, до претерување со вотка, цигари и хамбургери, но не сакал жени, открива Кенџи Фуџимото, најдобриот другар на Ким со кого тој пораснал. Кенџи Фуџимото (66), кој пред да избега од Северна Кореја во 2001 година повеќе од десет години му бил главен готвач и близок пријател на покојниот севернокорејски диктатор Ким Џонг-Ил, имал уште една задача: да му прави друштво на неговиот најмлад син, сегашниот лидер на Северна Кореја, Ким Џонг-Ун. - Би рекол дека јас му бев најблизок додека беше мал. Тој ми беше како син - се потсетил Фуџимото. Од својата шеста година Ким Џонг Ун поминувал часови и часови со него. Заедно играле, заедно ручале, тие дури и спиеле заедно во ист кревет, освен кога Фуџимото морал да отпатува во странство да набави егзотична храна: риба од Токио и омилениот хамбургер од ...
| | веќе видена | слични

Северна и Јужна Кореја денес ја завршиле најновата рунда состаноци на семејствата разделени во војната која траела од 1950. до 1953. година, а кои биле во прекин од 2010. година. Во рамките на оваа рунда, биле организирани две средби од четврток до сабота и денес во планинското место Кумганг на територија на Северна Кореја. Повеќе од 350 Јужнокорејци се вратиле денес во својата земја, откако на неколку часа се сретнале со 88 севернокорејски роднини. За многу од нив тоа ќе биде нивната последна средба, со оглед на нивните одминати години. Избраниците имале само три дена да се состанат со роднините кои не ги виделе од Корејската војна во 1953. година. Милиони семејства биле поделени во тие немири, со најобезбедената граница во светот. Во оваа рунда учествувале околу 750 луѓе од двете земји. Од 125.000 Јужнокорејци, колку што барале да учествуваат на овие состаноци од 1988. година, 57.000 починале, а не дочекале да се оствари нивната желба. Првите состаноци биле одржани во 1984. година по одмрзнувањето на ...
| | веќе видена | слични

Експертите често знаат да кажат дека Севернокорејците се чуваат во мрак, а според фотографијата на НАСА, тоа не само метафора, туку и реалност. Тимот на Национална администрација за аеронаутика и вселена објавил фотографија од источна Азија снимена од вселената, која ги прикажува поголемиот број од државите осветлени со ноќни светилки. Единствен исклучок е Северна Кореја, која речиси целосно е во мрак. Во споредба со соседните земји, Кина и Јужна Кореја, Северна Кореја изгледа како дел од морето. Фотографијата која ја направиле астронаутите на Меѓународната вселенска станица, укажува на тоа дека оваа изолирана држава има големи проблеми со електричната енергија. Светла, во земјата каде што живеат повеќе од 24 милиони жители, се гледаат само во главниот град Пјонгјанг. Градот од вселената изгледа како еден мал остров во океанот.
| | веќе видена | слични

Останато

Околу 80 кучиња скитници биле заловени и соодветно третирани во изминатите четири месеци во Кавадарци, информираше денеска Петар Камчев од Јавното ...
сите 137 | | | веќе видена

Кога на 28 јуни 1914 година Гаврило Принцип како резултат на околности кои се уште се истражуваат во историјата успева да изврши атентат врз надвојводата Франц ...
сите 175 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп се најде на удар на критики, зошто не го посетил меморијалниот центар на американските војници во Франција. Белата куќа ...
сите 86 | | | веќе видена

Скопје/Охрид, 12. ноември 2018 (ИНПРЕС) – МВР ќе поднесе соодветни пријави против Јанко Бачев и демонстрантите кои протестираа пред куќите на пратениците од ...
сите 101 | | | веќе видена

Според Влатко Ѓорчев, членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, најавените налепници на автомобилите, не се решение за чистење на воздухот, и порача Заев, Макрадули и ...
сите 19 | | | веќе видена

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, денеска одржа прес конференција на која рече дека несреќниот случај во кој животот го загуби 17-годишно девојче ...
сите 74 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Антизападното раководство на ВМРО-ДПМНЕ и пионот Мицкоски се ...
сите 111 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Поглед од Вселената: Северна Кореја во мрак! (фото)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: