Една жена почина, три деца во критична состојба по сообраќајката во Кочанско

13 копии

Една жена почина, три деца се борат за живот во Ургентниот центар во Скопје, од вкупно 12-те донесени во Скопје по тешката сообраќајна несреќа што се случи вчера во близина на кочанското село Оризари. Едно од децата е во многу критична, коматозна состојба, а во животна опасност се уште пет лица. Едно лице е хоспитализирано на Клиниката за хируршки болести „Св.Наум Охридски“. Од Општата болница во Кочани информираат дека три деца се на интензивна нега во таа здравствена установа и се во стабилна состојба. Премиерот Никола Груевски и министерот за здравство Никола Тодоров вечерва ги посетија повредените во Ургентниот центар. - Се преземаат сите мерки, целиот систем е мобилизиран, докторите даваат се од себе. Сите екипи се повикани. Сите повредени се згрижени, главно се невролошки повреди. Веројатно вечерва ќе има и интервенции. Три деца се сместени на Детска хирургија, тие не се во толку тешка здравствена состојба, додаде Тодоров. Според Зоран Зафиров, портпарол на СВР-Штип, до несреќата дошло откако трактор ...
| | веќе видена | слични

Се подобрува здравствената состојба на најголем дел од повредените деца во несреќата во Кочанско Оризари. Едно 15 годишно девојче кое неколку дена беше во центарот за интензино лекување на КАРИЛ е префрлено на клиниката за Неврохирургија и полека се опоравува. Постабилна е состојбата и на второто од трите девојчиња кои беа примени на клиниката за анестезија,реанимација и интензивно лекување. Заради следење на нејзината здравствена состојба и денеска ќе биде задржана на КАРИЛ. Според дежурниот лекар Андријан Карталовски сеуште е во кома и дише со помош на апарати најтешко повреденото 14 годишно девојче. Лекарите будно ја следат нејзината ситуација. Подобрување има и кај трите хоспитализирани деца на Неврохирургија. Од клиниката за неврохирургија имформираат дека врз едно од веќе оперираните деца била направена дополнителна хируршка интервенција. И биле санирани повредите на кожата на главата. И другите две деца сместени на клиниките за пластична и за детска хирургија се во подобра здравствена состојба. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Се подобрува здравствената состојба на момчето кое беше во тешка состојба по првомајската несреќа во Кочани. Кај најтешко повреденото девојче состојбата е се уште критична. Момчето кое во скопскиот Ургентен центар беше донесено во длабока кома со тешки повреди на черепот и пригмечен мозок и денеска се чувствува многу подобро и ќе биде префрлено на Клиниката за неврохирургија, информира дежурниот лекар од Клиниката. Тоа се уште е на механичка вентилација. Се уште останува непроменета состојбата на најтешко повреденото 14 годишно девојче кое при падот од тракторот го скршило черепот од каде при операцијата морала да и биде отстранета ќерамида. Докторите велат дека состојбата на девојчето е многу тешка, но сепак се оптимисти бидејќи состојбата и е стабилна и нема промени кон полошо. Во постабила состојба е и девојчето со повреда на слезината. Сепак поради подобра опсервација и следење на состојбата, тоа и денеска ќе биде задржана на КАРИЛ во Ургентниот центар. На клиниките дента на 1-ви мај беа примени вкупно ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 4 мај - Откако момче и девојче кои беа повредени во тешката сообраќајна несреќа кај кочанско Оризари во петокот и натаму беа во критична состојба а други две деца беа отпуштени од Детска хирургија на домашна лекување, во неделата момчето е во многу подобра состојба и во текот на денот ќе биде префрлено на Клиниката за неврохирургија. Нема промени во ситуацијата на најтешко повреденото 14-годишно девојче кое лежи на КАРИЛ. Девојчето се опсервира, изјави д-р Имер Хасани за скопската телевизија Канал5, а според него добро е што состојбата е стабилна и нема влошување. За подобрување потребно е време, додаде Хасани. Во постабилна состојба е и девојчето третиот пациент на КАРИЛ со повреда на слезината но поради подобра опсервација и следење на здравствената состојба таа ќе биде и задржана на КАРИЛ во Ургентниот центар. Другите деца од петокот се во стабилна состојба и се згрижени на одделенијата, а се очекува да бидат пуштени на домашно лекување. Министерот за здравство Никола Тодоров во петокот го ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Нема промени во ситуацијата на најтешко повреденото 14 годишно девојче кое лежи на КАРИЛ. Девојчето се опсервира, вели д-р Имер Хасани за Канал5, а добро е што состојбата е стабилна и нема влошување. За подобрување потребно е време. Момчето што беше критично е во многу подобра состојба денеска и ќе биде префрлено на Клиниката за неврохирургија. Во постабилна состојба е и девојчето - третиот пациент на КАРИЛ со повреда на слезината но поради подобра опсервација и следење на здравствената состојба таа ќе биде и денеска задржана во Ургентниот центар. Другите деца се во стабилна состојба на одделение, се очекува да бидат пуштени на домашно лекување. (Крај)
| | веќе видена | слични
4 копии

Четиринаесет годишното девојче со повреди на главата и градите е во статус кво ситуација. Лекарите се оптимисти бидејќи е стабилна и нема промени кон полошо, јавува Канал 5. Нема промени во ситуацијата на најтешко повреденото 14 годишно девојче кое лежи на КАРИЛ. Девојчето се опсервира, вели д-р Имер Хасани за Канал5, а добро е што состојбата е стабилна и нема влошување. За подобрување потребно е време. Момчето што беше критично е во многу подобра состојба денеска и ќе биде префрлено на Клиниката за неврохирургија. Во постабилна состојба е и девојчето - третиот пациент на КАРИЛ со повреда на слезината но поради подобра опсервација и следење на здравствената состојба таа ќе биде и денеска задржана на КАРИЛ во Ургентниот центар. Другите деца се во стабилна состојба на одделение, се очекува да бидат пуштени на домашно лекување.
| | веќе видена | слични

Едно од децата тешко повредени во сообраќајката во Кочанско кои беа критично се чувствува многу подобро, а најтешко повреденото девојче во статус кво. За 14 годишното девојче со повреди на главата и градите лекарите се оптимисти, бидејќи е стабилна и нема промени кон полошо. Велат, треба време, ама работите одат кон подобро. Момчето што беше критично е во многу подобра состојба и денеска ќе биде префрлено на Клиниката за неврохирургија. Во постабилна состојба е и девојчето - третиот пациент на КАРИЛ со повреда на слезината, но поради подобра опсервација и следење на здравствената состојба таа ќе биде и денеска задржана на КАРИЛ во Ургентниот центар. Другите деца се во стабилна состојба на одделение, се очекува да бидат пуштени на домашно лекување.
| | веќе видена | слични

Едно од двете деца кои беа тешко повредени во несреќата кај кочанско Оризари се чувствува подобро, додека на другото состојбата уште му е критична. Останатите деца наскоро ќе бидат пуштени на домашно лекување. Нема промени во ситуацијата на најтешко повреденото 14-годишно девојче кое лежи на КАРИЛ. Девојчето се опсервира, изјави д-р Имер Хасани, а според него добро е што состојбата е стабилна и нема влошување. За подобрување потребно е време, додаде Хасани. Во постабилна состојба е и девојчето третиот пациент на КАРИЛ со повреда на слезината, но поради подобра опсервација и следење на здравствената состојба таа ќе биде и задржана на КАРИЛ во Ургентниот центар. Другите деца од петокот се во стабилна состојба и се згрижени на одделенијата, а се очекува да бидат пуштени на домашно лекување. Министерот за здравство Никола Тодоров во петокот го посети Ургентниот центар во Скопје по што информираше дека докторите прават сé што е во нивна моќ за да се подобри здравствената состојба на најтешко повредените деца. Во ...
| | веќе видена | слични

Според последните информации едното од тешко повредените деца од сообраќајката во Кочанско полека но сигурно се оттргнува од критичната состојба во која се наоѓаше. Од друга страна, состојбата со 14 годишното девојче е останата иста а лекарите се оптимисти дека нејзината состојва ќе се подобри. Девојчето има тешки повреди на главата и градите. Како што соопштуваат лекарите, момчето кое беше во критична состојба денеска е во многу подобра состојба и е префрлено на Клиниката за неврохирургија.
| | веќе видена | слични
2 копии

14 годишното девојче со тешки повреди и оштетување на лицето поминало одлично на операција на пластична хирургија. Ударот направил тешко оштетување на челото, носот и окото. Младата девојка ќе има повторно прекрасен изглед, пренесува Канал 5. Девојчето со тешки повреди на градниот кош и главата е во најкритична состојба од повредните деца. Докторите објаснуваат дека со ваков тип на повреди мора да се почека. Нема точна дефиниција кога ќе се разбуди повредената од кома. И момчето со повреди на главата се бори за живот. -Критично се овие две деца и се на КАРИЛ, кај две состојбата се подобрува", вели д-р. Илир Хасани, ургентен центар. -На повеќето деца на неврохирургија состојбата е стабилна е ќе бидат префрлени на одделение, раскажа д-р Слободан Дамјановски, Клиника за неврохирургија, пренесува Канал 5.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерката за туризам, Елена Кундура, иако важи за една од најубавите средновечни жени во Грција синоќа пред полноќ беше известена дека е исклучена како член ...
сите 681 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно, по одделни котлини магливо. Во југозападните и јужните делови ќе има слаби врнежи од дожд и снег. Ќе дува слаб ...
сите 240 | | | веќе видена

Граѓаните да бидат спокојни и да ја одбијат омразата на ВМРО-ДПМНЕ, порача владејачкиот СДСМ, од каде тврдат дека Законот за јазиците е во согласност со ...
сите 210 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 213 | | | веќе видена

Откако неговата сопруга Јелена Карлеуша се најде во центарот на скандолозната афера која го тресе Балканот со босанскиот фудбалер Огњен Врањеш, Душко Тошиќ да ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Една жена почина, три деца во критична состојба по сообраќајката во Кочанско

Од:
До кого (е-маил):
Порака: