Продолжуваат опитите со „Тераграмин“ кај оризот и други култури

13.04.2018 По успешната 2017 година во однос на поставувањето на демонстративниот опит со „Тераграмин“ на оризово поле кај селото Чифлик и забележливите одлични резултати од неговото аплицирање каде што се доби зголемување на принос, намалување на трошоците за производство на ориз и висок рандман, активностите и соработката на фирмата „Скопски легури“ со Агенцијата за поттикнување на развојот на земјоделството продолжуваат и оваа година. Потпишан договорот за соработка и за 2018 година, а освен на оризови површни „Тераграминот“ е поставен и на други култури. - Направивме договор со Агенцијата за поттикнување на развојот на земјоделството и за оваа 2018 година. Со аплицирање на „Тераграминот“ покрај кочанскиот регион ќе бидат опфатени и други реони во општините Зрновци и Чешиново - Облешево.
| | веќе видена | слични

Земјоделските иноватори пред пелагониските земјоделци за новата агроеколошка минерална практика за плодна почва и поголеми и поквалитетни еколошки производи. Пред пет години започнатите лабараториски испитувања од лани се практикуваат на опитните полиња во повеќе региони. Едно од нив е на парцелите на земјоделецот Љубе Змејковски. Вели дека тутунот дал поголеми приноси од просечните. „И годинава опитот ќе биде на тутун се надевам дека резултатите ќе се повторат и дека оваа мерка ќе биде благодет за земјоделците“, вели земјоделецот Љубе Змејковски. Засега се практикува во Кина и Јапонија, а во европски рамки сме лидери, вели предводникот на иноваторскиот тим Љупчо Деспотовски. Технологот во Скопски легури, и самиот земјоделец, вели дека целта била да се надминат важни проблеми кои го пратат земјоделието преку употреба на некои неискористени состојки. „Се добива на 1.200 степени температура во голем млаз на вода и создава една порозна структура кој денес некој модерно ја вика нано- технологија“, вели ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Агенцијата за поттикнување на развојот на земјоделството (АПРЗ) и компанијата „Скопски легури“ најавуваат заедничка трибина на тема „Квалитетот на почвата - клучен фактор за поефикасно земјоделско производство и менување на навиките кај земјоделецот за примена на подобрувачи на почва со цел зголемување на приносите“. Трибината ќе се одржи утре, а се организира по претходно спроведените полски демонстративни опити во повеќе региони кои требаше да ги потврдат позитивните својства на подобрувачот на почва „Тераграмин“ што го произведува „Скопски легури“. - Задоволни од ангажманите терен, одлучивме да организираме и заедничка трибина чија цел е да се информираат земјоделците за најдобрите земјоделски практики за подобрување на квалитетот на почвата со примена на подобрувачи, а со тоа истовремено да се намалат трошоците за обработка, ѓубрење, наводнување и третирање со заштитни средства со што ќе се добие поеколошки производ и зголемени приноси, изјави за МИА Зоран Бардакоски, раководител на одделение во АПРЗ во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Членките на Советот за соработка во Персискиот Залив (ГЦЦ), што го сочинуваат арапските монархии од регионот, започнаа со зајакнати безбедносни патроли во ...
сите 166 | | | веќе видена

Стево Пендаровски веќе ги постави кадровските основи на неговиот кабинет. Генерален секретар на претседателската служба е досегашниот владин портпарол Миле ...
сите 214 | | | веќе видена

Пресреќна сум што фотографијата фантатстично се вклопи во пораката на песната – биди горда со она што си! Не давај никој да ти ги сосече крилјата!, раскажува ...
сите 258 | | | веќе видена

Тамара Тодевска која со песната „Proud“ го освои осмото место на евровизиското финале во Тел Авив, што е најголем успех за земјава досега на Евросонг, вечерва ...
сите 211 | | | веќе видена

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на мандатно – имунитетната комисија Павле Богоевски ќе ја води комисиската расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер ...
сите 199 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Продолжуваат опитите со „Тераграмин“ кај оризот и други култури

Од:
До кого (е-маил):
Порака: