Свеченото пуштање во употреба на реновираното основно училиште „Петар Поп Арсов“ во Карпош

Свеченото пуштање во употреба на реновираното основно училиште „Петар Поп Арсов“ во Карпош Скопје - Денес ќе се состои свеченото пуштање во употреба на реновираното основно училиште „Петар Поп Арсов“ во населбата „Карпош 4“. На свеченоста, покрај учениците и нивните родители, како и наставниците и персоналот на училиштето, ќе бидат присутни и претставници на Општина „Карпош“ и Делегацијата на Европската Унија во Република Македонија. Повеќе од половина од финасиските средства неопходни за обнова на училиштето ги обезбди oпштина Карпош, а останатиот дел Европската Унија преку ИПА-фондовите. За значењето на оваа реконструкција, пред сé за сегашните и идните ученици во ова ОУ, но и за општината Карпош и нејзините жители, ќе говорат градоначалникот Стевчo Јакимовски и претставникот на Делегацијата на ЕУ во Република Македонија Дитер Тил.
| | веќе видена | слични

Симболично, со примопредавањето на свидетелствата на учениците во осмолетката „Петар Поп Арсов“ во Карпош 4, викендов беше означен и крајот на реконструкцијата на училиштето. Подновувањето на објектот извршено по четири децении постоење е со пари од Општина Карпош и со средства обезбедени од ИПА-фондовите. Во училишната зграда комплетно се сменети прозорците и вратите, поставена е нова подна облога, а ѕидовите се свежо бојосани. Реконструкција и санација е извршена и на фасадата на објектот, внатрешните скалила, зградата доби и нов покрив, целосно нов влезен портал, нова електроинсталација, а изградена е и рампа за лица со инвалидитет. „Карпош 4 е урбана населба, а децата се наша иднина. Токму затоа тие заслужуваат, по четири децении, повторно да престојуваат и да учат во современо и урбано училиште“, рече градоначалникот Стевчо Јакимовски, кој истакна дека реконструкцијата на ова училиште е дел од планот на општината за обновување и за доградба на четири осмолетки што треба да се реализира до крајот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Реконструкцијата на ова училиште е дел од поширокиот план на Општината Карпош за обнова и доградба на четири основни училишта што треба целосно да се реализира до крајот на оваа година, со средства на Општината и ЕУ. Повеќе од седумстотини и педесет ученици од ОУ „Петар Поп Арсов“ денеска ги земаа своите свидетелства во целосно обновени и „светнати“ училници. Покрај сите училници, во кои се заменети прозорците и вратите, поставена е нова подна облога, а ѕидовите се свежо бојадисани. Со обновата беа опфатени и останатите делови од училиштето, со што тоа доби нов покрив, нова заштитна ограда, нова надворешна фасада, целосно нов влезен портал, нови ѕидни и подни плочки, нова електроинсталација и светлосни елементи. Изградена е и рампа за лица со инвалидитет, а обновени се и внатрешните скали. „На реконструкцијата на нашето училиште се работеше исклучително напорно и брзо. Работевме што се вели и дење и ноќе за да постигнеме, на овој за нас свечен ден, нашите ученици и нивните семејства да ги пречекаме во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Повеќе од седумстотини и педесет ученици од ОУ „Петар Поп Арсов“ денеска ги земаа своите свидетелства во целосно обновени и „светнати“ училници. Покрај сите училници, во кои се заменети прозорците и вратите, поставена е нова подна облога, а ѕидовите се свежо бојадисани, информираат од општина Карпош Со обновата беа опфатени и останатите делови од училиштето, со што тоа доби нов покрив, нова заштитна ограда, нова надворешна фасада, целосно нов влезен портал, нови ѕидни и подни плочки, нова електроинсталација и светлосни елементи. Изградена е и рампа за лица со инвалидитет, а обновени се и внатрешните скали. „На реконструкцијата на нашето училиште се работеше исклучително напорно и брзо. Работевме што се вели и дење и ноќе за да постигнеме, на овој за нас свечен ден, нашите ученици и нивните семејства да ги пречекаме во училиште со нов освежен лик. Останува да довршиме уште некои детали, но многу сум задоволна од обемот и квалитетот на извршените градежни работи“, изјави директорката на ОУ „Петар Поп ...
| | веќе видена | слични

Основците од општина Карпош од септември ќе седнат во нови училишни клупи. Извршена е целосна реконструкција на основното училиште „Петар Поп Арсов“ за кое се одвоени вкупно 700.000 евра од Европската комисија и општината. Градоначалникот Стевчо Јакимовски најави дека за време на летниот период ќе биде реконструирано и основното училиште „ Лазо Трповски“, а со тоа ќе бидат подобрени условите за учење и основците следната учебна година ќе ја почнат во ново училиште. Ивана Соколовиќ
| | веќе видена | слични

Останато

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 435 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 150 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 174 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 182 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свеченото пуштање во употреба на реновираното основно училиште „Петар Поп Арсов“ во Карпош

Од:
До кого (е-маил):
Порака: