Свеченото пуштање во употреба на реновираното основно училиште „Петар Поп Арсов“ во Карпош

Свеченото пуштање во употреба на реновираното основно училиште „Петар Поп Арсов“ во Карпош Скопје - Денес ќе се состои свеченото пуштање во употреба на реновираното основно училиште „Петар Поп Арсов“ во населбата „Карпош 4“. На свеченоста, покрај учениците и нивните родители, како и наставниците и персоналот на училиштето, ќе бидат присутни и претставници на Општина „Карпош“ и Делегацијата на Европската Унија во Република Македонија. Повеќе од половина од финасиските средства неопходни за обнова на училиштето ги обезбди oпштина Карпош, а останатиот дел Европската Унија преку ИПА-фондовите. За значењето на оваа реконструкција, пред сé за сегашните и идните ученици во ова ОУ, но и за општината Карпош и нејзините жители, ќе говорат градоначалникот Стевчo Јакимовски и претставникот на Делегацијата на ЕУ во Република Македонија Дитер Тил.
| | веќе видена | слични

Симболично, со примопредавањето на свидетелствата на учениците во осмолетката „Петар Поп Арсов“ во Карпош 4, викендов беше означен и крајот на реконструкцијата на училиштето. Подновувањето на објектот извршено по четири децении постоење е со пари од Општина Карпош и со средства обезбедени од ИПА-фондовите. Во училишната зграда комплетно се сменети прозорците и вратите, поставена е нова подна облога, а ѕидовите се свежо бојосани. Реконструкција и санација е извршена и на фасадата на објектот, внатрешните скалила, зградата доби и нов покрив, целосно нов влезен портал, нова електроинсталација, а изградена е и рампа за лица со инвалидитет. „Карпош 4 е урбана населба, а децата се наша иднина. Токму затоа тие заслужуваат, по четири децении, повторно да престојуваат и да учат во современо и урбано училиште“, рече градоначалникот Стевчо Јакимовски, кој истакна дека реконструкцијата на ова училиште е дел од планот на општината за обновување и за доградба на четири осмолетки што треба да се реализира до крајот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Реконструкцијата на ова училиште е дел од поширокиот план на Општината Карпош за обнова и доградба на четири основни училишта што треба целосно да се реализира до крајот на оваа година, со средства на Општината и ЕУ. Повеќе од седумстотини и педесет ученици од ОУ „Петар Поп Арсов“ денеска ги земаа своите свидетелства во целосно обновени и „светнати“ училници. Покрај сите училници, во кои се заменети прозорците и вратите, поставена е нова подна облога, а ѕидовите се свежо бојадисани. Со обновата беа опфатени и останатите делови од училиштето, со што тоа доби нов покрив, нова заштитна ограда, нова надворешна фасада, целосно нов влезен портал, нови ѕидни и подни плочки, нова електроинсталација и светлосни елементи. Изградена е и рампа за лица со инвалидитет, а обновени се и внатрешните скали. „На реконструкцијата на нашето училиште се работеше исклучително напорно и брзо. Работевме што се вели и дење и ноќе за да постигнеме, на овој за нас свечен ден, нашите ученици и нивните семејства да ги пречекаме во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Повеќе од седумстотини и педесет ученици од ОУ „Петар Поп Арсов“ денеска ги земаа своите свидетелства во целосно обновени и „светнати“ училници. Покрај сите училници, во кои се заменети прозорците и вратите, поставена е нова подна облога, а ѕидовите се свежо бојадисани, информираат од општина Карпош Со обновата беа опфатени и останатите делови од училиштето, со што тоа доби нов покрив, нова заштитна ограда, нова надворешна фасада, целосно нов влезен портал, нови ѕидни и подни плочки, нова електроинсталација и светлосни елементи. Изградена е и рампа за лица со инвалидитет, а обновени се и внатрешните скали. „На реконструкцијата на нашето училиште се работеше исклучително напорно и брзо. Работевме што се вели и дење и ноќе за да постигнеме, на овој за нас свечен ден, нашите ученици и нивните семејства да ги пречекаме во училиште со нов освежен лик. Останува да довршиме уште некои детали, но многу сум задоволна од обемот и квалитетот на извршените градежни работи“, изјави директорката на ОУ „Петар Поп ...
| | веќе видена | слични

Основците од општина Карпош од септември ќе седнат во нови училишни клупи. Извршена е целосна реконструкција на основното училиште „Петар Поп Арсов“ за кое се одвоени вкупно 700.000 евра од Европската комисија и општината. Градоначалникот Стевчо Јакимовски најави дека за време на летниот период ќе биде реконструирано и основното училиште „ Лазо Трповски“, а со тоа ќе бидат подобрени условите за учење и основците следната учебна година ќе ја почнат во ново училиште. Ивана Соколовиќ
| | веќе видена | слични

Останато

Дигитални мерачи на брзина ќе бидат поставени во близината на пет средни училишта во Скопје. Овие инструменти постојано ќе ја детектираат брзината со која ...
сите 138 | | | веќе видена

Во Собранието на Република Македобија утрово беше отворена дводневна регионална конференција за дијалог на високо ниво за политичкото учество на младите и ...
сите 21 | | | веќе видена

Своите очекувања во пресрет на следниот дуел во ЛШ ги сподели тренерот на македонскиот шампион Роберто Гарсија и левото руско крило Тимур Дибиров. Тренерот на ...
сите 136 | | | веќе видена

Охрид, 20. септември 2018 (ИНПРЕС) – На Граничниот премин на аеродромот „Свети Апостол Павле“ во Охрид, вчера, после 17:00 часот, за излез од Република ...
сите 90 | | | веќе видена

Министерот за финансии Драган Тевдовски денеска изјави дека поддржува наоѓање решение со кое ќе се овозможи пензионерите без дополнителни приходи да немаат ...
сите 75 | | | веќе видена

Градоначалникот Јован Стојаноски и секретарот Игор Бежоски, денес имаа работна средба со Џеват Кицара, Директор на Институтот за стандардизација и ...
сите 21 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свеченото пуштање во употреба на реновираното основно училиште „Петар Поп Арсов“ во Карпош

Од:
До кого (е-маил):
Порака: