Луис Хамилтон најбрз на петочните тренинзи

Пилотот на Мекларен беше најбрз на двете неофицијални тренинг сесии, најавувајќи со тоа дека има добро подготвен болид. На првиот претладневен тренинг Хамилтон оствари време од 1минута 15.564секунди, пред Себастијан Фетел со време 1минута 15.682секунди и Фернандо Алонсо со време 1минута 15.842секунди. Оваа сесија исто така ја одбележа и сударот на Хејки Ковалаинен кој успеа да го распарчи својот болид, поради што тренингот беше во прекин 13 минути. Од сударот финецот нема сериозни последици и ќе може да настапи на саботните квалификации. На вториот, попладневен тренинг Хамилтон повторно најбрз, сега со време од 1минута 15.259секунди, пред двоецот на Ферари, Фернандо Алонсо со време 1минута 15.313секунди и Фелипе Маса со време 1минута 15.410секунди. И на овој тренинг се случи помал инцидент во кој главна улога имаше бразилецот Бруно Сена, удирајќи со својот Вилијамс во добро познатиот “свиок на шампионите“ пред стартно-целната рамнина. И тој ќе може да настапи во кфалификациите. Следни на програмата се ...
| | веќе видена | слични

Роман Грожан и Серхио „Чеко“ Перез неочекувано се најдоа на подиумот во трката за Големата награда на Канада, откако фаворитите Алонсо и Фетел не успеаја да ги реализираат своите замисли за комплетирање на трката со еден пит стоп. Грожан и Перез докажаа дека тоа е можно, иако обајцата имаа различен пристап: Французинот стартуваше со „супер-меките“ гуми од седмото место, додека возачот на Заубер беше петнаесетти на стартот и вчера во изјавата за Скај Спорт по квалификациите, одлучно одрече дека има шанси за подиум, најавувајќи дека ќе се концентрира на борбата за бодови. На стартот од трката Грожан возеше резервирано зад Маса и Розберг, правејќи го своето застанување во боксовите во 21 круг како првопласиран, односно два круга по Алонсо. Тој се врати во трката како деветти, за подоцна откако влегоа Кобајаши, Розберг (втор пат), Раиконен и Перез (обајцата стартуваа со потврдите гуми), тој да се најде на петтата позиција. Работите почнаа да стануваат уште подобри за него кога и Вебер се одлучи за второ ...
| | веќе видена | слични

Неверојатна сезона во Формула 1 продолжува. Пилотот на Мекларен Мерцедес, Луис Хамилтон е седмиот различен победник во седмата трка сезонава. Британецот ја освои големата награда во трката Монтрела, Канада. Втор целната рамнина ја мина Грожан додека трет е Перез од Заубер. Четврти финишираше Фетел кој тргна од пол позицијата, а петти заврши шоферот на Ферари, Алонсо. Во генералниот пласман прв изби Хамилтон со 88 бодови. Шпанецот во болидот на Ферари, Алонсо е втор со 86 додека трет е германецот Фетел со 85. Во конструктори прва е екипата на Ред Бул со 164, втори се Мекларен Мерцедес со 133. Мх.П.
| | веќе видена | слични

Возачот на Мекларен, Луис Хамилтон триумфираше на трката за Големата награда на Канада во Формула 1 шампионатот. Британецот стана седмиот различен победник на седмата сезонска трка, нешто што досега се нема случено во историјата на Формула 1. Хамилтон до својата 18-та победа во кариерата на патеката „Жил Вилнев“ дојде со време од 1:32:29.586. На победничкиот пиедестел покрај Хамилтон се искачија и Роман Грожан од Лотус и возачот на Заубер, Серхио Перез. Фетел и Алонсо иако за време на поголемиот дел од трката беа во борба со Хамилтон за првата позиција, мораа да се задоволат со четвртото, односно петтото место. Во бодови влегоа уште и Розберг, Вебер, Раиконен, Кобајаши и Маса. Формула 1 шампионатот по краткиот излет на Северно американскиот континент, повторно се враќа на Старито континент, каде во Валенсија на 24 јуни ќе се вози трката за Големата награда на Европа.
| | веќе видена | слични

Возачот на Мекларен Луис Хамилтон, победи на седмата трка во шампионатот на Формула 1, Големата награда на Канада, која се возеше на патеката Жил Вилнев во Монтреал. Британецот на тој начин стана седмиот победник оваа сезона со што се испишани нови страници во историјата на Формула 1. Хамилтон до својата 18-та победа во кариерата, трета во Монтреал, стигна со вкупно време од 1:32:29.586 часа. Пилотот на Мекларен извозе брилијантна трка, најдобра за него оваа сеозна, а по прв пат во првенството и неговите механичари коректно си ја завршија работата. Возачот на Мекларен до победата дојде и благодарение на тактиката со која ги надмудри своите ривали. Покрај Хамилтон на подиумот се најдоа возачите на Лотус и Заубер, Роман Грожан односно Серхио Перез. Грожан и Перез во финишот стигнаа до подиумот откако фаворитите Алонсо и Фетел станаа жртви на својата тактика од само едно застанување во пит стопот. Фетел на пет кругови до крајот сепак ги посети, по втор пат своите механичари и во последниот круг го мина Алонсо ...
| | веќе видена | слични

Пилотот на Мекларен, британецот Луис Хамилтон е победник на трката за ГН на Канада, што се возеше на патеката “Жил Вилнев“ во Монтреал. Што го прави седмиот различен победник сезонава. Хамилтон трката ја започна од втората позиција, која и ја задржа до првата промена на пневматици. По направените измени на чело на трката излезе Фернандо Алонсо(Ферари), Хамилтон беше втор, а Себастијан Фетел кој стартуваше прв, излезе на третата позиција. Но само по два извозени круга Хамилтон успеа да го престигне шпанецот на првата позиција. Британецот продолжи со своето перфектно возење. Кон крајот на трката екипата на Мекларен се реши за втора промена на пневматиците, додека Фетел и Алонсо продолжија без влегување во боксот. Тактика која до крајот се покажа како тотално погрешна. Хамилтон со своето маестрално возење успеа да ги стигне двата возачи, и да ги престигне. До крајот откако беше јасно дека трката е изгубена Фетел се реши да менува, што на крајот му го донесе четвртото место, додека пак Алонсо тврдоглаво остана ...
| | веќе видена | слични

Луис Хамилтон победи во трката за Големата награда на Канада, покажувајќи најдобри перформанси, но воедно и најпресметана стратегија. Трката ја поведе Фетел од пол позицијата, следен од Хамилтон и Алонсо, кои рано се издвоија од останатите. Со исклучок на Батон, сите од првата десетка стартуваа со „супер-меките“ гуми, додека во втората половина од колоната имаше уште Актуелниот шампион водеше се до првиот пит стоп, кога прв влезе во 17 круг, по што следеше застанувањето на Хамилтон, кој успеа да го престигне. Алонсо остана на патеката два круга повеќе, за на крај да излезе во водство за една должина на болидот. Тоа не траеше долго, бидејќи со помошта на загреаните пневматици и ДРС системот, Хамилтон веднаш го престигна и почна да гради предност. Алонсо во прво време беше сконцентриран да го држи Фетел зад себе, а кога Германецот се помири со судбината и почна да вози штедејќи ги пневматиците и горивото, Алонсо успеа да му се доближи на Хамилтон под три секунди. Тогаш, пилотот на Мекларен го одигра најдобриот ...
| | веќе видена | слични

Британецот на тој начин стана седмиот победник оваа сезона со што се испишани нови страници во историјата на Формула 1. Хамилтон до својата 18-та победа во кариерата, трета во Монтреал, стигна со вкупно време од 1:32:29.586 часа. Пилотот на Мекларен извозе брилијантна трка, најдобра за него оваа сеозна, а по прв пат во првенството и неговите механичари коректно си ја завршија работата. Возачот на Мекларен до победата дојде и благодарение на тактиката со која ги надмудри своите ривали. Покрај Хамилтон на подиумот се најдоа возачите на Лотус и Заубер, Роман Грожан односно Серхио Перез. Грожан и Перез во финишот стигнаа до подиумот откако фаворитите Алонсо и Фетел станаа жртви на својата тактика од само едно застанување во пит стопот. Фетел на пет кругови до крајот сепак ги посети, по втор пат своите механичари и во последниот круг го мина Алонсо за да стигне до четвртото место. Зад најдобрите тројца бодови освоија Фетел (Ред Бул), Алонсо (Ферари), Розберг (Мерцедес), Вебер (Ред Бул), Раиконен (Лотус), ...
| | веќе видена | слични

Луис Хамилтон на трката за Големата награда на Канада во Монтреал ја забележа првата победа во новата сезона од формула 1 шампионатот. Тој беше седмиот различен возач кој се искачи на највисокото скалило на подимот во седмата трка сезонава. Зад Британецот се најдоа Грожан и Перез. Во позициите што носат поени се и Фетел, Алонсо, Розберг, Вебер, Раиконен, Кобајаши и Маса. Со денешниот триумф Хамилтон се искачи и на првото место во генералниот пласман со 88 бода. Зад него се Алонсо со 86 и Фетел со 85 поени.
| | веќе видена | слични

Никогаш досега во Светскиот шампионат не се случило на секоја трка да има различен победник. Пред британскиот возач први низ целта минаа неговиот тимски колега Џенсон Батон, Фернандо Алонсо, Нико Розберг, Себастијан Фетел, Пастор Малдонадо и Марк Вебер. На второто место настапот во Канада го заврши Роман Гросжан на Лотус, а трет беше Мексиканецот, Себастија Перез од Заубер. Со денешниот триумф Хамилтон изби на чело во генералниот пласман со 88 бода, два повеќе од Алонсо додека трет со 85 е актуелниот светски шампион, Фетел. Во конкуренција на конструктори, Ред Бул е во водство со 164 бода пред МекЛарен, чии возачи во досегашниот тек од сезоната освоија 133. Следната трка од Светското првенство во формула 1ќе се вози за две недели, а домаќин е патеката во Валенсија и на програмата е трката за Големата Награда на Европа.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со 306 пратеници „за“ и 325 „против“, Долниот дом на британскиот Парламент и изгласа доверба на владата на конзервативната премиерка Тереза Меј, само еден ден ...
сите 336 | | | веќе видена

Поларните температури кој ги имавме во изминатиот подолг период барем засега се зад нас а до новиот студен бран уживајте во повисоките температури на воздухот ...
сите 188 | | | веќе видена

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Портпаролот на Бачев, Христијан Мицкоски бадијала се дообјаснува, нека се спрема за пораз на какви било избори Мицкоски повторно си ги дообјаснува своите ...
сите 254 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Луис Хамилтон најбрз на петочните тренинзи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: