Во Аеродром денеска и утре ќе се собира кабаст отпад

Општина Аеродром во соработка со јавното претпријатие „Комунална хигиена“ денеска и утре ќе спроведе акција за собирање кабаст отпад. Акцијата денеска ќе се одвива во Ново Лисиче, Реонски центар „Аеродром“, населбата Лисиче и Горно Лисиче, кога граѓаните кои имаат кабаст отпад, од 7 до 11 часот ќе може да го изнесат пред своите домови, доколку живеат во куќа, или, пак, пред зграда, ако живеат во колективни станбени домаќинства. Од Општина Аеродром апелираат отпадот да не го попречува движењето на пешаците и возилата, а местото да биде пристапно за возилата на ЈП „Комунална хигиена“ за тие да можат непречено да го соберат отпадот. Во текот на утрешниот ден во истиот период од денот акцијата ќе се одвива во населбите Мичурин, Стар Аеродром, Острово, 13 Ноември и Јане Сандански. Општина Аеродром посочува дека под кабаст отпад се подразбираат делови од мебел, бела техника, електронски апарати, но не и градежен шут и стакло.
| | веќе видена | слични

Од јавното претприја „Охридски Комуналец” информираат дека на 15-ти октомври, сабота, се организира акција за подигнување на кабаст отпад (душеци, стар мебел, телевизори, шпорети, теписони и др.) од урбана заедница „Видобишта“. Се молат граѓаните кои живеат во овој дел од градот доколку имаат ваков отпад уредно да го депонираат најдоцна до 10.00 часот и претходно да го пријават во Р.Е. „Механизација” на тел. 046/265-353 со наведување на локацијата, за да можат службите од Ј.П. „Охридски Комуналец” благовремено да го подигнат.
| | веќе видена | слични
2 копии

Општина Кисела Вода, информира дека на 14 и 15. 10. 2016 година во период од 7 до 11 часот, секторот за Месна самоуправа и социјална заштита и ЈП "Комунална Хигиена" Скопје ќе спроведе акција за собирање на кабаст отпад на територија на општината. Активностите ќе се реализираат пооделно по урбани и месни заедници според датумот и времето предвидено за одложување на отпадот според следната динамика: - 14. 10. 2016 година (петок) 07,00- 11,00 часот У.З. Кисела Вода, У.З. Расадник, УЗ. 11-ти Октомври бараки, МЗ. Пинтија, У.З. Бобан Трпков- н. Драчево, М.З.село Драчево и М.З. Усје и Градинар. - 15. 10. 2016 година (сабота) од 07,00 – 11,00 часот: У.З. Цветан Димов, У.З. Бирарија, У.З. Црниче, У.З. Пржино и У.З. 11-ти Октомври згради Општина Кисела Вода апелира до сите граѓани, отпадот да го одложуваат во точно предвидените термини пред своите домови, колективните згради на пошироките улици, а притоа да не се загрозува сообраќајот за автомобилите и пешаците. Кабаст отпад опфаќа секаков вид на домашен отпад ...
| | веќе видена | слични
8 копии

На 14 и 15 октомври општина Кисела Вода ќе биде спроведена акција за собирање кабаст отпад. Активностите ќе се реализираат по урбани и месни заедници според датумот и времето предвидено за одложување на отпадот. Во петок отпадот ќе се собира од 7 до 11 часот во урбаните заедници Кисела Вода, Расадник, 11-ти Октомври-бараки, Пинтија, Бобан Трпков-н. Драчево, село Драчево и Усје и Градинар. На 15 октомври во истото време во урбаната заедница „Цветан Димов", потоа Бирарија, Црниче, Пржино и 11-ти Октомври-згради. Од општината апелираат до сите граѓани, отпадот да го одложуваат во точно предвидените термини пред своите домови и колективните згради на пошироките улици, а притоа да не се загрозува сообраќајот за автомобилите и пешаците. Кабаст отпад опфаќа секаков вид домашен отпад (мебел, бела техника, електронски отпад, опрема – делови за бања и купатило) освен градежен шут, гранки и комунален смет.
| | веќе видена | слични
2 копии

Околу 65 кубици отпад се собрани за време на акцијата во Општина Аеродром која се спроведе на 7-ми и 8-ми овој месец. Општината го собра да не се фрла пред влезови и контејнери. На акцијата за собирање кабаст отпад, што се реализираше на 7.10.2016 и 8.10.2016 година во Општина Аеродром, беа собрани околу 65 кубици отпад. Акцијата што се одвиваше речиси на целата територија на Општина Аеродром им овозможи на граѓаните да се ослободат од стар и неупотреблив мебел и апарати од бела техника. Од Општината информираат дека граѓаните ќе можат да се ослободат од отпадот и во други денови со одреден надомест, за што подетални информации може да се добијат на дежурниот телефон 0800 222 33.
| | веќе видена | слични
6 копии

Околу 65 кубици отпад се собрани за време на акцијата во Општина Аеродром која се спроведе на 7-ми и 8-ми овој месец. Од Општината информираат дека граѓаните ќе можат да се ослободат од отпадот и во други денови со одреден надомест, за што подетални информации може да се добијат на дежурниот телефон 0800 222 33.
| | веќе видена | слични

Акцијата што се одвиваше речиси на целата територија на Општина Аеродром им овозможи на граѓаните да се ослободат од стар и неупотреблив мебел и апарати од бела техника. Исто така, постои можност ваква услуга граѓаните да добијат и во други денови со одреден надомест, за што подетални информации може да се добијат на дежурниот телефон 0800 222 33.
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 411 | | | веќе видена

Поради релативно топлото време и позитивните температури на воздухот се очекува топење на снегот кој падна во изминатото деноноќие и тоа на местата пониски од ...
сите 312 | | | веќе видена

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 148 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 260 | | | веќе видена

Шефот на црногорската дипломатија Срѓан Дармановиќ изјави дека во случајот со поранешниот македонски премиер Никола Груевски, Црна Гора постапувала како и со ...
сите 287 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 344 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Аеродром денеска и утре ќе се собира кабаст отпад

Од:
До кого (е-маил):
Порака: