Новата година ни носи сончев ден, но и минусно утро

Времето утре ќе биде стабилно и релативно топло со појава на магла по одделни котлини. Во четврток под влијание на влажен бран времето ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, а на високите планини од снег. Врнежите ќе започнат во западните делови каде ќе бидат поинтензивни, а до крајот на денот ќе се прошират во поголем дел од земјава. Ќе дува засилен јужен ветер. Во петок ќе има слаб локален дожд, а слаб снег ќе има и на повисоките места во западните делови. Во деновите од викендот како и за време на новогодишната ноќ се очекува стабилно, суво, релативно студено и ветровито време. Првиот ден од новата година ќе биде сончев, но утринската температура ќе биде – 7 степени.
| | веќе видена | слични
3 копии

Денеска времето во Македонија во утринските и претпладневните часови ќе биде одбележано со врнежи кои ќе бидат претежно од снег и кои ќе бидат пообилни на југозапад. Врнежите од снег повремено ќе засилуваат на одредени емста. Во котлините долж Повардарието врнежите ќе бидат од дожд и снег, а на југоисток само од дожд. Во западните делови ќе се формира снежна покривка, помала по котлините, а на планините ќе достигне околу 10 cm. Ќе дува умерен до повремено засилен северозападен ветер. Температурата ќе се движи од еден до 11 степени. Во наредните денови времето ќе биде стабилно и суво, по котлините и по речните долини со појава на магла и ниска облачност.
| | веќе видена | слични
9 копии

Ноќеска од запад ќе се прошират врнежи кои ќе бидат претежно од снег и кои ќе бидат пообилни на југозапад. Во котлините вдолж Повардарието врнежите ќе бидат од дожд и снег, а на југоисток само од дожд. Повеќе врнежи ќе има во вториот дел од ноќта, кога врнежите од снег повремено ќе засилуваат. Утре во утринските и претпладневните часови ќе имаме врнежи кои ќе бидат претежно од снег и кои ќе бидат пообилни на југозапад. Врнежите од снег повремено ќе засилуваат. Во западните делови ќе се формира снежна покривка, помала по котлините, а на планините ќе достигне околу 10 сантиметри. Ќе дува умерен до повремено засилен северозападен ветер. Утре дневните температури ќе се движат од 1 во Маврово, 4 степени во Берово, Охрид 6, Скопје 9 до 11 Целзиусови степени во Дојран. Врнежите до пладне ќе престанат. Утре ќе дува умерен до повремено засилен северозападен ветер. Во наредните денови времето ќе биде стабилно и суво, по котлините и по речните долини со појава на магла и ниска облачност, прогнозира УХМР Македонија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Снежна покривка до изутрина (во см.): 2 Лазарополе, Маврово. Врнежи за изминатите 24 часа (во л/м 2): 4 Охрид, 2 Маврово, Лазарополе. Времето денес (03.01 2018 год.): Сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер, кој вдолж Повардарието повремено ќе засилува. Кон крајот на денот ветерот ќе ослаби, а облачноста ќе се зголеми. Максималната температура ќе биде во интервал од 5 до 12 степени. Во Скопје температура до 10 °C. Ноќеска од запад ќе се прошират врнежи кои ќе бидат претежно од снег и кои ќе бидат пообилни на југозапад, Во котлините долж Повардарието врнежите ќе бидат од дожд и снег, а на југоисток само од дожд. Повеќе врнежи ќе има во вториот дел од ноќта, кога врнежите од снег повремено ќе засилуваат. Во западните делови ќе се формира снежна покривка, помала по котлините, а на планините ќе достигне околу 10 cm. Врнежите до пладне ќе престанат. Утре ќе дува умерен до повремено засилен северозападен ветер. Потоа во наредните денови времето ќе биде стабилно и суво, по ...
| | веќе видена | слични
16 копии

Кон крајот на денешниот ден и утре претпладне ќе има локални врнежи претежно од снег, кои повеќе ќе бидат застапени во западните делови од земјава, каде се очекува и да се формира нова снежна покривка. Во наредните денови, времето ќе биде стабилно и суво. Во петок по котлините и по речните долини ќе има појава на магла и ниска облачност.
| | веќе видена | слични
2 копии

Утрово најстудено беше со -2 степена во Берово, Маврово, Крушево, Лазарополе, 0 Ѓуриште, Пожаране, 1 Претор, Тетово, Струмица, 2 Д. Капија, Тополчани, Кр. Паланка, Скопје Петровец, 3 Прилеп, Куманово, Виница, Штип, 4 Битола, Гевгелија, 5 Скопје, 6 Дојран. Преку ноќта и изутринава времето во Македонија беше умерено до значително облачно. Во западните делови на земјава имаше слаби проврнувања од снег. Дуваше и сеуште дува умерен до засилен ветер од од северен правец. Времето денеска променливо облачно со сончеви периоди и со слаб до умерен ветер од северозападен правец, поизразен ќе биде долж Повардарието, каде и ќе се засилува. Кон крајот на денот кон четврток облачноста ќе се зголемува особено во западните делови на земјава. Максималната температира ќе достигне од 4 до 10 степени. В среда кон крајот на денот и в четврток во утринските часови ќе има локални врнежи претежно од снег, кои повеќе ќе бидат застапени во западните делови. Каде се очекува да се формира нова снежна покривка. Потоа во наредните денови ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Времето во Македонија ќе биде умерено облачно со слаб до умерен северозападен ветер, кој долж Повардарието ќе се засилува. Времето во Македонија ќе биде умерено облачно со слаб до умерен северозападен ветер, кој долж Повардарието ќе се засилува. Кон крајот на денот и утре претпладне ќе има локални врнежи претежно од снег, кои повеќе ќе бидат застапени во западните делови. Температурата ќе се движи од три до 11 степени. Во Скопје ќе биде облачно со слаб до умерен северозападен ветер. Температурата ќе достигне до седум степени. Во наредните денови, времето ќе биде стабилно и суво. Во петок по котлините и по речните долини ќе има појава на магла и ниска облачност.
| | веќе видена | слични
12 копии

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб до умерен ветер од северозападен правец, кој поизразен ќе биде по должината на Повардарјето. Кон крајот на денот кон четврток облачноста ќе се зголеми, особено во западните делови на земјава, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Максималната температира ќе достигне од 4 до 10 Целзиусови степени. Во Скопје ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди и со умерен до засилен ветер. Максималната температура ќе достигне до 8 степени. Денеска кон крајот на денот и в четврток во утринските часови ќе има локални врнежи претежно од снег, кои повеќе ќе бидат застапени во западните делови, каде што се очекува да се формира нова снежна покривка. Потоа во наредните денови времето ќе биде стабилно и суво, а од петок по котлините и по речните долини ќе има појава на магла и ниска облачност.
| | веќе видена | слични

Потоа во наредните денови времето ќе биде стабилно и суво, од петок по котлините и по речните долини ќе има појава на магла и ниска облачност. Според најавата од УХРМ, денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб до умерен ветер од северозападен правец, кој ќе биде поизразен долж Повардарието, каде и ќе се засилува. Кон крајот на денот кон четврток облачноста ќе се зголемува особено во западните делови на земјава. Максималната температира ќе достигне од 4 до 10 степени. Во Скопје, променливо облачно со сончеви периоди и со умерен до засилен ветер. Максималната температура ќе достигне до 8 степени.
| | веќе видена | слични
2 копии

Првиот месец од 2018-та година ќе донесе нестабилно време во Скопје со температури над просекот и врнежи од дожд. Во првата седмица од месец јануари времето ќе биде променливо облачно со повремени сончеви периоди. Утринската температура ќе се спуште до -3, а дневната ќе се движи околу 4 степени. Во втората седмица од месецот ќе се задржи нестабилни врнежливо време со повисоки дневни температури кои ќе се искачат до 8 степени и утрински температури до -3 степени. Почетокот на третата седмица ќе донесе кратки врнежи од снег и постабилно време. Температурите ќе бидат повторно во пад и ќе се спуштат до -4 во утрата и дневните до 5 степени. Слично време, но без врнежи од дожд ќе има и во последната седмица од јануари.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 531 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози во западните и југозападните делови од државата. Во останатите делови од државата коловозите се ...
сите 153 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 223 | | | веќе видена

По повеќемесечно натегање пратениците од власта и од опозицијата успеаја да постигнат компромис и по скратена постапка го донесоа новиот антикорупциски закон, ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Новата година ни носи сончев ден, но и минусно утро

Од:
До кого (е-маил):
Порака: