Храна против замор

Кога чувствуваме замор, првото за што се фаќаме најчесто е нешто благо. Тука е грешката!Дали некогаш ви се случило да станете од спиење и да се чувствувате изморено, како да не сте спиеле 8 часа, туку како штотуку да сте легнале? Во повеќето случаи, одлучуваме да поткаснеме нешто слатко, што ќе ни ја врати силата. Но, овде е грешката. По благото ќе почуствуваме уште поголем замор, а организмот дополнително ќе се оптовари. Ни треба нешто здраво!Семки од сончоглед или од тикваОвие семиња се богати со магнезиум, а тој помага кислородот полесно да се апсорбира. Кога вежбате активно или ви претстои долг и напорен ден со многу движење, добро е да јадете од овие семки. Додајте ракофат семки во утринскиот житен појадок или во салата. Ако сакате, грицкајте ги и пред компјутер.ПробиотициПробиотиците, кои ги има во јогуртот, го одржуваат нивото на добрите бактерии во дигестивниот тракт. Ова влијае позитивно на заморот. Интегрални бисквити и суво овошјеТие ќе ве наполнат со енергија. Заборавете на белиот леб и на ...
| | веќе видена | слични

За да се оладите ова лето и да уживате во неколку различни вкусови на сладолед, ви ја предлагаме оваа вкусна ледена торта во форма на лубеница. Едноставен, брз и неверојатно освежителен десерт на кои сите ќе се израдуваат. Состојки: 1 пакување сладолед со вкус на ф’стак 1 пакување сладолед со вкус на ванила 1 пакување сладолед или леден сорбет со вкус на лубеница Чоколаден чипс Подготовка: Обложете еден метален сад со безбојна фолија и оставете ги краевите малку да излегуваат од садот. Ставете го во замрзнувач околу 10тина минути. Префрлете го сладоледот од ф’стак во средината на садот и користејќи голема лажица, мешајте додека сладоледот не се подрастопи. Распоредете го подеднакво низ целиот сад. Нека има слој од неколку сантиметри, а потоа вратете повторно во замрзнувачот. Повторете ја постапката со сладоледот од ванила, со таа разлика што овој пат ќе ја промешате во друг сад додека омекне, а во садот со сладоледот од ф’стак само ќе го нанесете слојот дебел неколку сантиметри. Оставете ги двата ...
| | веќе видена | слични

Во летото имаме многу намирници кои изобилуваат со корисни и хранливи материи, и кои би требало да ги консумираме секојдневно. Еве какви плодови ни носи месец Јули: Праски Една праска со средна големина покрај добриот вкус на нашиот организам ќе му донесе многу влакна, витамини Ц и А. Витаминот А му помага на нашиот организам да го одржи балансот на течности во летните денови, а витаминот Ц прави чуда за кожата, особено во лето кога таа е често изложена на агресивните сончеви зраци. Нектарини Токму како и нејзината блиска но и влакнеста роднина, праската, и нектарината е полна со влакна, витамини А и Ц, а освен тоа содржи многу малку калории. Лубеница Додека температурата расте, парче сочна лубеница која е преполна со вода, ќе ни обезбеди да останеме хидрирани. Со оглед на тоа што 92% од лубеницата е вода, таа има многу малку калории, а ќе ви помогне да се освежите и да го наполните телото со течности. Таа исто така содржи витамини А и Ц, а во неа има и ликопен и бета каротен. Лубеница Додека температурата ...
| | веќе видена | слични

АТЛАНТИК - КУП Потребни состојки: 1 банана, 1 портокал, 30г суво грозје, 1 јаболко, 1 кајсија, 2 топки сладолед од малина, 1 топка сладолед од ванила и малку чоколадо. За полевка: 30гр шеќер во прав и малку рум Сувото грозје да накисне со рум. Овошјето да се исече на ситни парчиња, да се зашеќери и да се помеша со сувото грозје и румот. Оваа смеса да се служи во широки чаши за сладолед, во која најодозгора ќе се додаде сладоледот и ќе се полее со чоколадо. КАРПУЗА Потребни состојки: 1 помала убеница, 50г суво грозје, половина диња, 1 помал грозд, 4 резанки ананас, сезонско овошје по избор, 0,5дл ликер од вишни, 1 шлаг, 100г сечкани ореви, 100г сечкани бадеми и шеќер во прав. На лубеницата да и се отсече капачето и да се издлаби. Сите состојки да се исечкаат и да се посипат со шеќер во прав, да се полијат со ликер и да се измешаат во подготвениот шлаг. Лубеницата да се наполни и да се замрзне.
| | веќе видена | слични

Лесен и вкусен појадок. Состојки: 170гр. путер, 50гр. шеќер во прав, 70гр. мелени бадеми, 270гр. меко брашно, 2 кесички ванилен шеќер, 150гр. шеќер во прав и 3 кесички ванилен шеќер (за посипување) Подготовка: Направете тесто од состојките, завиткајте го во фолија и оставете го еден час во фрижидерот (а може и подолго). Загрејте ја рерната на 175 степени. Тестото обликувајте го по желба и печете го околу 10 минути. Треба да остане бело. Печените кекси извалкајте ги во шеќер во прав помешан со ванилен шеќер. Така подготвените кекси, можете да ги комбинирате со разни слатки додатоци: чоколадо, сладолед, мачмалоу, овошје...
| | веќе видена | слични

Млекото со помала масленост е сепак калорично и содржи природен шеќер, покажува истражувањето објавено во ЈАМА Pediatrics. Професорот David Ludwig од Харвард ја оспорува препораката на Американската академија на педијатри, која ги советува луѓето во секоја животна доба да пијат по три чаши млеко со мала масленост. Професорот вели дека млекото со помала масленост сепак има многу придоден шеќер и калории, па постои друга храна од која може да ја добиете адекватната количина на калциум ( зелениот зеленчук, семките, грав, риба). Всушност, млекото со 2% млечна маст во една чаша, содржи 122 калории и 12,3 грама шеќер. Вадењето на маснотијата од млекото се смета за неразумна, бидејќи таа во него постои со причина- таа дава чувство на ситост. Во голем број на производи млечната маст се заменува со шеќер, што секако не е добро за крвните садови и губењето на килограми. А чоколадното млеко со мала масленост е уште полошо, бидејќи има еднаква количина на калории како незасладеното полномасно млеко, а дури 15 грама ...
| | веќе видена | слични

Веројатно не постои месец во годината во кој сезонската храна е поздрава и повкусна повеќе од јули. Во овој месец можеме да уживаме во најсочното овошје, но и зеленчук. Праски Една праска со средна големина му овоможува на нашиот организам многу растителни влакна, но витамини А и Ц. Витаминот А на нашиот организам му помага да одржи баланс на течностите во текот на долгите летни денови, а витаминот Ц прави чуда за имунолошкиот систем, кожата и тоа особено во летните денови кога таа е агресивно изложена на сончевите зраци. Кајсии Слични на праските и тие се богати со растителни влакна, витамини А и Ц, а од друга страна пак нивото на калории во ова овошје е особено ниско. Домати Една чинија домати ја дава дозата витамин Ц која е еднаква на 1/3 од дневната потреба на организмот, а со оваа количина на организамот му обезбедуваме и толкава доза на витамин А. Овој зеленчук е богат и со витамините Б6, Е и К, а содржи и растителни влакна. Доматите, исто така содржат и ликопен, моќен антиоксидант кој помага во ...
| | веќе видена | слични

Сите ние многу добро знаеме дека доколку се храниме здраво, организмот ќе ни биде благодарен. Прв чекор до правилна искрана е одбирање на сезонската храна. Храната која е актуелна во одредена сезона е главен дел од нутриционистичката исхрана. Летна исхрана Во лето е најдобро да конзумирате грав, тиквички, домати, зрнесто овошје. Обрнете особено внимание на овошјето кое зрее во овој период од годината: кајсии, лубеница, дињи, цреши, киви, боровинки, малини, јагоди, домати, праски. Зеленчук кој треба да го конзумирате: зелка, моркови, тиквички, компири, грашок, пиперки, кромид. Јагнешкото месо, како и месото од зајак, се најдобар избор за летната сезона, месото од дивеч не содржи многу масти, а маснотиите од јагнешкото место брзо се разложуваат во организмот. Исто, конзумирајте морска храна како: ракчиња, лосос, скуша, сардини, туна… Во средина на летото, јадете многу цвекло, брокула, краставици, грашок и пченка. Кон крајот на летната сезона конзумирајте боровинки, цреши, киви, нектарини и јагоди. Зошто е ...
| | веќе видена | слични

Дел од билката стевиа која се користи како засладувач, можеби конечно е решение за гојазноста и шеќерната болест, тврдат научниците... Стевиа се користи во Јужна Америка веќе стотици години, како засладувач во храната, но и како терапија за зголемен крвен притисок, рана атропатија, дијабетис тип 2. Истражувањето потврди дека со земање на 1.000 мг. екстракт од стевиа дневно, се намалува нивото на шеќер во крвта после оброк, до 18% кај лицата кои имаат дијабетис тип 2. Ова билка расте во Јужна Америка и е поблага дури 300 пати од репката и шеќерната трска. "Стевиа им овозможува на луѓето да уживаат во вкусот на вистински шеќер, а при тоа да не добијат вишок килограми", рекла др. Маргаретн Ашвел. "Сега постојат големи шанси да се намали количината на шеќер во прехрамбените производи, така што би се напредувало во бобра против гојазноста". Меѓутоа, некои научници тврдат дека овој природен шеќер не може да помогне во трајно губење на килограмите, затоа што телото очекува внес на шеќер на каков што има навикнато. ...
| | веќе видена | слични

Сезоната на вишни полека изминува и веќе ретко можат да се најдат на зелените пазари. Сепак, многумина од нас имаат замрзнато некое кило во домашниот фрижидер, или пак купуваат замрзнати вишни во некој од маркетите во градот. Поради тоа овој викенд решивме да ви понудиме интересен рецепт кој секако ќе ве озвежи, но и заблажи во овие летни денови. Потребни состојки: 250 гр. маргарин, 5 лажици шеќер, 1 лажица рум, 2 лажици млеко, 250 гр. брашно, рендана кора од лимон, 400 гр. исчистени вишни, 150 гр. шеќер, ½ кесичка цимет. Подготовка: Изматете го маргаринот со шеќер во прав, додадете рум и млеко, измешајте со брашно и рачно измесете. Тестото се дели на два дела и според тавата се растегнува (округла тава со пречник од 25 см). Намрсената тава се посипува со брашно и се става половина од тестото. Над него се ставаат вишните, се наросуваат со брашно, потоа со шеќер (150 гр.) и со цимет. Потоа се става вториот дел од тестото и со прсти се притискаат ивиците за да се спојат двете теста. Се пече триесеттина ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 225 | | | веќе видена

Демократска партија на Турците преку соопштение изрази загриженост за случувањата во Исламската верска заедница.„Крајно сме загрижени поради последните ...
сите 353 | | | веќе видена

Официјално се најавени три телевизиски дуели меѓу кандидатите за претседатели на Република Македонија, Гордана Силјановска Давкова и Стево Пендаровски. Утре ќе ...
сите 356 | | | веќе видена

Масовното гласање значи поддршка на концептот за НАТО и ЕУ, за напредок на земјата и повеќе да не се враќа во мрачен режим, истакна претседателскиот кандидат ...
сите 119 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена

Многу мачнини, многу заматена и нечиста атмосфера и лошење тоа го донесе силното југозападно воздушно струење во државава и токму ова слободно може да се каже ...
сите 175 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Храна против замор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: