8 рецепти со чиа семки

8 начини како да ги искористите благодатите на ова енергетско богатство. Чиа семките потекнуваат од времето на древните Маи. Името на ова растение значи сила. Долго време луѓето го користеле за подобрување на енергијата и здравјето. За 8 до 10 палачинки Потребно: 140гр брашно 70гр. овес 250мл. млеко 1 јајце 1 лажица канола масло 2 лажици мед ½ лажица зачин од тиква во прав 1 ½ лажица прашок за печиво ¼ лажица сол 1 лажица чиа семки Сируп или прелив по желба Подготовка: Ставете ги во сад јајцата, млекото и маслото и убаво мешајте. Во друг сад ставете ги брашното, овесот, зачинот од тиква, прашокот за печиво и солта. Содржината од вториот сад префрлете ја во првиот. Додадете мед и мешајте додека не се соединат. На крај додадете ги чиа семките и уште мешајте. На веќе загреана тава, ставајте од смесата за палачинки. Сменете ја страната на палачинката кога ќе се зарумени. Сервирајте со сируп или прелив и чиа семки. Одлична комбинација за неделно утро заедно со јогурт, млеко или сладолед. Потребно: 140гр. овес 2 ...
| | веќе видена | слични

Ако сега не го испробате овој есенски десерт со зрели крушки, верувајте дека многу ќе пропуштите. Посебно ако сте љубител на ова сочно есенско овошје... Идеални се за појадок, но и за слатка ужина по ручекот или кафето. Во секој случај, ќе бидете воодушевени од едноставноста, а воедно и неодоливиот вкус. За подготовка потребни ви се: 2 крушки 3 јајца 150g маргарин 100g шеќер Ванилин шеќер 150g брашно Прашок за печиво Лажица цимет 120g ореви или бадеми 100g чоколадо за готвење За глазура: 100g чоколада по желба 70ml слатка павлака Подготовка: Подмачкајте ги калапите за мафини со масло или путер и оставете ги во ладилник. Матете ги јајцата со шеќерот, ванилиниот шеќер и маргаринот. Додајте го брашното помешано со прашокот за печиво и цимет. Мешајте со миксер додека смесата не добие густина и сите грутки исчезнат. Измешајте ги сецканите бадеми или ореви и искршената чоколада, додека не се соединат со тестото. Наполнете ги калапите, а во секој мафин додадете една кришка излупена круша. Можете да ја ставите ...
| | веќе видена | слични

Потребни намирници: - 3 јајца - 1 јогурт - 1 дл масло - 15 лажици брашно - 1 прашак за печиво - 1 лажица сол За полнење: - Свежо сирење или кашкавал - Пршута, панчета, шунка, печурки, кепап Начин на подготовка: Одвојте ги белките од жолчките. Белките изматете ги во пена, додадете ги жолчките и останатите состојки. Направете те го филот за полнење со состојките кои ги имате- сирење, кашкавал, шунка, кечап и добро промешајте. Во калап за печење мафини ставете една лажицса тесто, па потоа фил и потоа пак тесто. Печете 20 минути на температура од 200 степени. Откако ќе се испечат мафините посипете ги со семки од сончоглед, овесни снегулки или семки од тиква.
| | веќе видена | слични

Состојки: 250гр. маргарин 200гр. чоколадо 50гр. сецкани лешници 80гр. какао 65гр. брашно 350гр. шеќер 1 лажица прашок за пециво 4 јајца 50гр. чоколадо 2.5 лажици масло Подготовка: Чоколадото и маргаринот истопете ги на пареа, додека не се постигне течна смеса. Додајте ги сецканите лешници. Во друг сад измешајте го какаото, брашното, 250гр. шеќер и 1 лажица прашок за пециво. Додајте ги во чоколадната смеса и измешајте го сето тоа убаво. Во посебен сад изматете ги четирите жолчки, а посебно четирите белки. Во претходната смеса додајте ги жолчките, измешајте со миксер, а потоа додајте ги изматените белки и мешајте пополека со жица. Добиената смеса излејте ја во тава обложена со хартија за печење и печете на 180 степени 25 минути. Кога ќе се изладат колачите прелејте ги со глазура од чоколадо и врз нив истурете сецкани лешници.
| | веќе видена | слични

Останато

Заврши вештачењето на телефонот на Катица Јанева - но детали нема. Обвинителката Вилма Русковска го добила извештајот од мобилниот телефон на катица Јанева кој ...
сите 321 | | | веќе видена

Како ќе стигне власта до 2/ 3 мнозинство за законот со кој СЈО останува дел од организиран криминал? Ќе има ли нови пазарање во законодавниот дом или пак ќе ...
сите 160 | | | веќе видена

Новото обвинителство најавено со Предлог законот што го објави вчера премиерот Зоран Заев може да го отвори од почеток предметот „Империја“, рече шефицата на ...
сите 107 | | | веќе видена

Штитење на криминалци и сокривање на криминалот е одлика единственo на ВМРО-ДПМНЕ. Единствениот криминален октопод е сместен во Будимпешта и е раководен од ...
сите 221 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помирување, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помирувањето го ...
сите 129 | | | веќе видена

Британското списание „The Sun“ пишува дека бракот на најдобриот тенисер на светот има проблеми. Англичаните во текот на Вимблдон го покажаа своето вистинско ...
сите 160 | | | веќе видена

Прашањето дали Македонија ќе го добие посакуваниот датум за преговори со ЕУ во октомври годинава, практично ќе претставува и одговор на тоа дали во земјава ќе ...
сите 249 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

8 рецепти со чиа семки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: