ВУЧИЌ: Србија не планира да влезе во НАТО


Ние се стремиме да бидеме воено неутрални, да бидеме надвор од сите воени блокови, изјави новоизбраниот претседател на Србија Србија не планира да влегува во НАТО, изјави денеска во интервју за телевизијата „Пинк“ српскиот премиер и новоизбран претседател Александар Вучиќ, соопшти Танјуг. - Учествував во работата на Советот на НАТО и на сите им кажав дека ние немаме таков стремеж
| | веќе видена | слични

Делот од инаугурацискиот говор на Вучиќ, во кој изрази потреба од „внатрешен дијалог за Косово“, предизвика големо внимание во јавноста. Иако не се познати никакви детали, тоа не ги спречи бројните толкувања. За многумина споменувањето на „внатрешниот дијалог за Косово“ изгледаше како подготовка за долготрајни преговори, но има и такви кои зад тоа гледаат подготовка на домашната јавност за признавање на независноста на Косово. Посебен сомнеж предизвика, би се рекло од ништо не предизвиканата, потреба за дијалог од страна на властите, кои во изминатите 5 години на секој начин избегнуваа дијалог. Зошто новиот претседател на Србија одеднаш стана заинтересиран за внатрешен дијалог, и тоа токму на темата Косово? Заострена ситуација „Во моментов можеме само да претпоставуваме за конкретните мотиви за тој повик, и како тој дијалог би требало да изгледа“, вели за ДВ Владимир Трапара од Институтот за меѓународна политика и економија. „Но, на прв поглед можеме да констатираме дека ситуацијата околу Косово е многу ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави во понеделник дека се сретнал со поранешната висока претставничка на Европската Унија(ЕУ) за безбедност и надворешна политика Кетрин Ештон, но дека не станало збор за нејзин ангажман како советник. „Кетрин Ештон ја почитувам, многу работи научив од неа. Не разговаравме за советнички ангажман, но разговаравме за различни теми“, рече Вучиќ за Радио телевизија Србија. Агенцијата Спутник пренесе дека Ештон би можела да му биде советничка на новиот српски претседател.
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешната висока претставничка на Европската Унија(ЕУ) за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон наскоро би можела да стане советник на српскиот претседател Александар Вучиќ, дознава Спутник. Според истиот медиум, тоа било една од главните причини за нејзината ненадејна посета на Вучиќ, по само пет дена откако официјално положи заклетва и официјално влезе во претседателскиот кабинет. Бароницата Ештон е британска политичарка која во 2009 година на самитот на 27 земји на ЕУ во Брисел беше избрана на функцијата висока претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност. Под нејзината палка официјално започна и политичкиот дијалог за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина.
| | веќе видена | слични
2 копии

Српскиот претседател Алаксандар Вучиќ ги демантираше информациите што се појавија во некои белградски медиуми дека поранешната висока претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон ќе биде негова советничка. Белградските медиуми објавија дека овој ангажман на Ештон бил и една од главните причини за нејзината вчерашна ненајавена средба со Вучиќ, само пет дена откако тој положи заклетва и официјално стана претседател на Србија. Вучиќ во изјава за српската државна телевизија РТС потврди дека се сретнал со Ештон, која, како што рече. многу ја почитува како личност од која може многу да се научи, но ги демантираше наводите дека таа ќе биде именувана за негов советник. - Не разговаравме за советнички ангажман, туку за различни теми, како што е состојбата на Балканот и европската перспектива на целиот регион, рече Вучиќ. Британската Ештон беше висока претставничка на Унијата за надворешна политика и безбедност од 2009 до 2014 година. Во нејзиниот мандат почна и политичкиот ...
| | веќе видена | слични

Поранешната висока претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон можно е наскоро да биде советничка на претседателот на Србија Александар Вучиќ, јавија српски медиуми. Тие наведуваат дека тоа била и една од главните причини за нејзината ненадејна денешна посета на шефот на државата, само пет дена откако даде заклетва и официјално стана претседател на Србија. По средбата, поранешниот шеф на европската дипломатија не одржа прес конференција. Ештон е британска политичарка која во 2009 година на Самитот на 27 држави од ЕУ во Брисел беше избрана на функцијата висока претставничка на Унијата за надворешна политика и безбедност. Во нејзиниот мандат почна и политичкиот дијалог за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина.
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави денеска дека официјален Белград е горд на односите меѓу Србија и Руската Федерација кои според негова оценка се најдобри во модерната историја. Претседателот Вучиќ денес имаше средба со претседателот на Државната Дума на Руската Федерација, Вјачеслав Володин, со кого разговараше за односите меѓу двете земји. Ваквата изјава дојде откако лондонски „Гардијан“ објави текст во кој се тврди дека Русија наголемо се мешала последните десет години во регионот и во Македонија и дека една од шпионските бази и била стационирана во Србија. Loading...
| | веќе видена | слични
6 копии

Српскиот претседател Александар Вучиќ ќе разговара денеска со парламентарните партии за кандидатот за нов премиер, пишуваат српските весници Српскиот претседател Александар Вучиќ ќе разговара денеска со парламентарните партии за кандидатот за нов премиер, пишуваат српските весници. Освен партиите од власта единствено Либерално-демократската партија потврди дека ќе учествува во разговорите, а веројатно шансата ќе ја искористи и Српската радикална партија, пишува весникот „Вечерње новости". Весникот „Данас" пишува дека дел од опозицијата објавила дека ќе ги бојкотира разговорите со претседателот. Весникот нагласува дека Српската прогресивна партија ќе биде претставена на консултациите кај Вучиќ од министерот за внатрешни работи Небојша Стефановиќ и заменик-претседател на партијата. - Во земја, во која еден човек решава се бесмислено е кој и да е да биде дел од т.н. разговори, кои очигледно се претстава за општеството и Демократската партија нема да учествува во тоа, рече Драган Шутановац, лидер на ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави денеска дека изјавата на косовскиот претседател Хашим Тачи за влезот во Европската унија, всушност е трик изјава на која нема да даде одговор за да наштети на територијалниот интегритет и суверенитет на Србија ниту пак во економските односи. Вучиќ одговарајќи на прашањата на новинарите изјави дека изјавата на Тачи „дека не може да замисли да ЕУ во своето членство ја прими Србија пред Косово“, всушност е трик изјава затоа што, што и да одговори на неа Албанците би имале подготвен одговор. „Ако кажам дека е смешно, би рекле дека ние го признаваме Косово и дека не е дел од Србија и дека не сакаме да влеземе заедно. Ако кажам дека ќе влеземе заедно, тогаш други ќе речат дека ние сакаме да кажеме дека сме на исто ниво и дека сме дел од тоа исто ниво на европскиот пат, заедно со Приштина“, вели Вучиќ..
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека сака да отвори социјален дијалог за Уставот и односот кон кон Косово и Метохија, како и за односите со регионот, што ќе трае три, шест или повеќе месеци. Тој за Радио Слободна Европа (РСЕ), рече дека така ќе се види, “каде е нашата политика”, каде што можеме да ја видиме Србија во наредниот период и за каква политика ќе се бориме и при тоа што е нејзината содржина. (Макфакс) Loading...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Но, велат колку професорката од Правниот факултет ќе успее да привлече непартиски гласови на контото на ВМРО ДПМНЕ ќе зависи и од кандидатот што ќе го ...
сите 162 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 192 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Во Градската општа болница „8 Септември“ хоспитализирани се 18 пациенти, а тројца од нив се во критична состојба. Останатите 15 пациенти се во стабилна ...
сите 209 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВУЧИЌ: Србија не планира да влезе во НАТО

Од:
До кого (е-маил):
Порака: