СЕДНА НА ДРУГА ФОТЕЛЈА: Вучиќ го напушти местото претседател на српската Влада


Сè уште не се знае кој ќе го замени на местото премиер на српската Влада, но извесно е дека тоа ќе се знае до 18 јуни Александар Вучиќ денеска на претседателката на српското Собранието, Маја Гојковиќ, и ја предал оставката од премиерската функција. Во образложението на оставката се наведува дека тоа го сторил затоа што стапува на фукцијата претседател на Република Србија. На оставката е наведен 30 мај како датум на поднесувањето. Собранието оставката ќе ја констатира утре во 11 часот на почетокот на посебна седница, на која Вучиќ ќе даде заклетва како нов шеф на државата. Вучиќ заклетвата во Парламентот ќе ја даде во 12 часот, а потоа, претседателот во заминување, Томислав Николиќ, ќе му ја предаде должноста на новоизбраниот претседател. ODRŽAO POSLJEDNJU KONFERENCIJU KAO PREMIJER Želim da me pamte kao Nijemci Schrödera https://t.co/fgzOcBHh9O #AleksandarVučić #Srbija — Informativa.ba
| | веќе видена | слични

Делот од инаугурацискиот говор на Вучиќ, во кој изрази потреба од „внатрешен дијалог за Косово“, предизвика големо внимание во јавноста. Иако не се познати никакви детали, тоа не ги спречи бројните толкувања. За многумина споменувањето на „внатрешниот дијалог за Косово“ изгледаше како подготовка за долготрајни преговори, но има и такви кои зад тоа гледаат подготовка на домашната јавност за признавање на независноста на Косово. Посебен сомнеж предизвика, би се рекло од ништо не предизвиканата, потреба за дијалог од страна на властите, кои во изминатите 5 години на секој начин избегнуваа дијалог. Зошто новиот претседател на Србија одеднаш стана заинтересиран за внатрешен дијалог, и тоа токму на темата Косово? Заострена ситуација „Во моментов можеме само да претпоставуваме за конкретните мотиви за тој повик, и како тој дијалог би требало да изгледа“, вели за ДВ Владимир Трапара од Институтот за меѓународна политика и економија. „Но, на прв поглед можеме да констатираме дека ситуацијата околу Косово е многу ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави во понеделник дека се сретнал со поранешната висока претставничка на Европската Унија(ЕУ) за безбедност и надворешна политика Кетрин Ештон, но дека не станало збор за нејзин ангажман како советник. „Кетрин Ештон ја почитувам, многу работи научив од неа. Не разговаравме за советнички ангажман, но разговаравме за различни теми“, рече Вучиќ за Радио телевизија Србија. Агенцијата Спутник пренесе дека Ештон би можела да му биде советничка на новиот српски претседател.
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешната висока претставничка на Европската Унија(ЕУ) за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон наскоро би можела да стане советник на српскиот претседател Александар Вучиќ, дознава Спутник. Според истиот медиум, тоа било една од главните причини за нејзината ненадејна посета на Вучиќ, по само пет дена откако официјално положи заклетва и официјално влезе во претседателскиот кабинет. Бароницата Ештон е британска политичарка која во 2009 година на самитот на 27 земји на ЕУ во Брисел беше избрана на функцијата висока претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност. Под нејзината палка официјално започна и политичкиот дијалог за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина.
| | веќе видена | слични
2 копии

Српскиот претседател Алаксандар Вучиќ ги демантираше информациите што се појавија во некои белградски медиуми дека поранешната висока претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон ќе биде негова советничка. Белградските медиуми објавија дека овој ангажман на Ештон бил и една од главните причини за нејзината вчерашна ненајавена средба со Вучиќ, само пет дена откако тој положи заклетва и официјално стана претседател на Србија. Вучиќ во изјава за српската државна телевизија РТС потврди дека се сретнал со Ештон, која, како што рече. многу ја почитува како личност од која може многу да се научи, но ги демантираше наводите дека таа ќе биде именувана за негов советник. - Не разговаравме за советнички ангажман, туку за различни теми, како што е состојбата на Балканот и европската перспектива на целиот регион, рече Вучиќ. Британската Ештон беше висока претставничка на Унијата за надворешна политика и безбедност од 2009 до 2014 година. Во нејзиниот мандат почна и политичкиот ...
| | веќе видена | слични

Поранешната висока претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон можно е наскоро да биде советничка на претседателот на Србија Александар Вучиќ, јавија српски медиуми. Тие наведуваат дека тоа била и една од главните причини за нејзината ненадејна денешна посета на шефот на државата, само пет дена откако даде заклетва и официјално стана претседател на Србија. По средбата, поранешниот шеф на европската дипломатија не одржа прес конференција. Ештон е британска политичарка која во 2009 година на Самитот на 27 држави од ЕУ во Брисел беше избрана на функцијата висока претставничка на Унијата за надворешна политика и безбедност. Во нејзиниот мандат почна и политичкиот дијалог за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина.
| | веќе видена | слични
6 копии

Српскиот претседател Александар Вучиќ ќе разговара денеска со парламентарните партии за кандидатот за нов премиер, пишуваат српските весници Српскиот претседател Александар Вучиќ ќе разговара денеска со парламентарните партии за кандидатот за нов премиер, пишуваат српските весници. Освен партиите од власта единствено Либерално-демократската партија потврди дека ќе учествува во разговорите, а веројатно шансата ќе ја искористи и Српската радикална партија, пишува весникот „Вечерње новости". Весникот „Данас" пишува дека дел од опозицијата објавила дека ќе ги бојкотира разговорите со претседателот. Весникот нагласува дека Српската прогресивна партија ќе биде претставена на консултациите кај Вучиќ од министерот за внатрешни работи Небојша Стефановиќ и заменик-претседател на партијата. - Во земја, во која еден човек решава се бесмислено е кој и да е да биде дел од т.н. разговори, кои очигледно се претстава за општеството и Демократската партија нема да учествува во тоа, рече Драган Шутановац, лидер на ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави денеска дека изјавата на косовскиот претседател Хашим Тачи за влезот во Европската унија, всушност е трик изјава на која нема да даде одговор за да наштети на територијалниот интегритет и суверенитет на Србија ниту пак во економските односи. Вучиќ одговарајќи на прашањата на новинарите изјави дека изјавата на Тачи „дека не може да замисли да ЕУ во своето членство ја прими Србија пред Косово“, всушност е трик изјава затоа што, што и да одговори на неа Албанците би имале подготвен одговор. „Ако кажам дека е смешно, би рекле дека ние го признаваме Косово и дека не е дел од Србија и дека не сакаме да влеземе заедно. Ако кажам дека ќе влеземе заедно, тогаш други ќе речат дека ние сакаме да кажеме дека сме на исто ниво и дека сме дел од тоа исто ниво на европскиот пат, заедно со Приштина“, вели Вучиќ..
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека сака да отвори социјален дијалог за Уставот и односот кон кон Косово и Метохија, како и за односите со регионот, што ќе трае три, шест или повеќе месеци. Тој за Радио Слободна Европа (РСЕ), рече дека така ќе се види, “каде е нашата политика”, каде што можеме да ја видиме Србија во наредниот период и за каква политика ќе се бориме и при тоа што е нејзината содржина. (Макфакс) Loading...
| | веќе видена | слични

Тој изјавил дека тој дијалог ќе трае три, шест или повеќе месеци. – Кога стратешки ќе ја поставите целта, можете да го пронајдете патот. А тоа што ние се возиме тука, но не знаеме каде ќе паркираме на крај, тој пристап не може да донесе добар исход, рече српскиот претседател. Според него решенијата на Белград за прашањето за Косово треба да бидат усогласени со проблемите од суштинско значење и со она што ги „угнетува Србите на Косово“. Говорејќи за измени на уставот,Вучиќ рече дека на таа тема е неопходно да се разговара.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 181 | | | веќе видена

Изборен молк пред утрешниот прв круг претседателски избори и предвремените локални избори во општините О хрид, Д ебар и Н ово С ело. На полноќ заврши изборната ...
сите 222 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 115 | | | веќе видена

Тројцата претседателски кандидати Блерим Река, поддржан од Алијансата за Албанците и Беса, кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова и ...
сите 192 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СЕДНА НА ДРУГА ФОТЕЛЈА: Вучиќ го напушти местото претседател на српската Влада

Од:
До кого (е-маил):
Порака: