Иванов ќе се сретне со лидерите на младинските организации на политичките партии

7 копии

Скопје - Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денес во Вила Билјана во Охрид ќе ги прими лидерите на младинските организации на политичките партии во Република Македонија, кои присуствуваа на првата средба со Претседателот во пресрет на предвремените парламентарни избори, одржани во јуни 2011 година. Целта на средбата е да се разменат мислења и ставови околу текот на предизборната кампања и предизвиците со кои младите политички активисти се соочија во изборниот процес, но и за нивните планови, визии и иницијативи за иднината на Република Македонија.
| | веќе видена | слични

Лидерите на младинските организации на политичките партии во земјата вчера беа гости на претседателот на државата Ѓорѓе Иванов во вилата Билјана во Охрид. По средбата што ја имаа во пресрет на парламентарните избори одржани минатиот месец, оваа втора средба на претседателот со партискиот подмладок се организираше за да се даде заедничка оценка за начинот на кој беа спроведени предвремените парламентарни избори и за тоа како младите политички лидери придонеле за нивната успешност. Како што соопшти Кабинетот на претседателот, младите на Иванов му ги презентирале своите искуства од текот на предизборната кампања, зборувале за предизвиците со кои се соочувале на терен и го пренеле општиот впечаток за изборниот процес. - Во демократијата изборите доаѓаат и поминуваат и тие ги легитимираат оние кои ја преземаат одговорноста за државата. Сите ние треба да учествуваме во афирмирање и промовирање на Република Македонија како држава во која живеат и дејствуваат квалитетни, талентирани и кадарни млади луѓе, кои ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Иванов се сретна со лидерите на младинските организации на политичките партии во вилата Биљана во Охрид. Младите на претседателот му ги пренесоа искуствата од предизборната кампања, предизвиците со кои се соочувале на терен и нивниот општ впечаток за изборите. - Сите ние треба да учествуваме во афирмирање и промовирање на Република Македонија како држава во која живеат и дејствуваат квалитетни, талентирани и кадарни млади луѓе кои поседуваат голем капацитет и потенцијал и кои се спремни да ја преземат одговорноста за иднината на својата земја - им рекол претседателот Ѓорге Иванов.
| | веќе видена | слични
2 копии

Да се даде заедничка оценка за начинот на кој беа спроведени изборите и како младите политички лидери придонесоа кон нивната успешност, беше целта на втората средба на претседателот на РМ Ѓорге Иванов со лидерите на младинските организации на политичките партии. Тие присуствуваа и на првата средба со него во пресрет на изборите, што се одржаа во јуни годинава. Како што соопшти Кабинетот на претседателот, тие на Иванов му ги презентирале своите искуства од текот на предизборната кампања, предизвиците со кои се соочувале на терен, како и нивниот општ впечаток за изборниот процес. - Во демократијата изборите доаѓаат и поминуваат и тие ги легитимираат оние кои ја преземаат одговорноста за државата. Сите ние треба да учествуваме во афирмирање и промовирање на Република Македонија како држава во која живеат и дејствуваат квалитетни, талентирани и кадарни млади луѓе, кои поседуваат голем капацитет и потенцијал и кои се подготвени да ја преземат одговорноста за иднината на својата татковина во свои раце со ...
| | веќе видена | слични

Партиските подмладоци на средба кај претседателот Ѓорге Иванов. Младите вмровци велат дека партиските подмладоци треба да бидат поактивно вклучени во процесите на одлучување во партиите, но, и во државата. „За 20 месеци доаѓаат локалните избори. Треба сите заедно да се заложиме во нашите матични политички партии за што е можно повеќе млади членови кои имаат капацитет да бидат вклучени како кандидати за членови на советите, а на наредните избори и за членови на Парламентот“, рече Диме Спасов, претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ. „Разговаравме и за законот за млади кој веќе е во собраниска процедура, како ќе се одвиваат работите понатаму, што ќе биде нашиот придонес во иднина, внатре во политичките партии, но, и надвор од нив“, додаде Газменд Шехули, Генерален секретар на младите во ДУИ. Претставниците на опозициските партии на шефот на државата му рекле дека за случувањата во земјава и за положбата на младите, одговорна е владеачката гарнитура. Не очекуваат никаков ефект од овие средби кај него. „Успехот или ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Охрид – Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денеска во Охрид по втор пат ги прими лидерите на младинските организации на политичките партии, кои присуствуваа на првата средба со Претседателот во пресрет на предвремените парламентарни избори, одржани во јуни 2011, информират од неговиот кабинет . Иницијативата за повторно среќавање беше покрената уште при првиот разговор, кога Претседателот Иванов ги повика младите лидери да го развиваат политичкиот дијалог и активно да придонесат во спроведувањето фер, демократски и мирни избори без насилство и изборни инциденти. Целта на втората средба со претставниците на партиските подмладоци беше, пред сè, да се даде заедничка оценка за начинот на кој беа спроведени изборите и како младите политички лидери придонесоа кон нивната успешност. Тие на Претседателот Иванов му ги презентираа своите искуства од текот на предизборната кампања, предизвиците со кои се соочувале на терен, како и нивниот општ впечаток за изборниот процес. „Во демократијата изборите ...
| | веќе видена | слични

"Целта на втората средба на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов со младите политички лидери, која денес се одржа во Охрид беше заедничка оценка за начинот на спроведените предвремени парламентарни избори.Младите политички лидери на претседателот му ги презентирале своите искуства од текот на предизборната кампања, предизвиците со кои се соочувале на терен, како и нивниот општ впечаток за изборниот процес. - Сите ние треба да учествуваме во афирмирање и промовирање на Република Македонија како држава во која живеат и дејствуваат квалитетни, талентирани и кадарни млади луѓе, кои поседуваат голем капацитет и потенцијал и кои се подготвени да ја преземат одговорноста за иднината на својата татковина во свои раце со практикување јавна пристојност, истакнал на средбата Иванов. Претседателот Иванов уште еднаш нагласил дека овие средби може да прераснат во традиција, кога самите подмладоци ќе ја преземат обврската да имаат редовни меѓусебни средби. "
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот Ѓорге Иванов денеска се сретна со лидери на младинските организации на политичките партии во Македонија, информираат од неговиот кабинет. На средбата во Охрид било разговарано за начинот на кој беа спроведени предвремените парламентарни избори. Лидерите на младинските организации пред Иванов ги презентираа искуствата од предизборната кампања, предизвиците со кои се соочувале на терен и нивниот општ впечаток за изборниот процес. „Во демократијата изборите доаѓаат и поминуваат, и тие ги легитимираат оние кои ја преземаат одговорноста за државата. Сите ние треба да учествуваме во афирмирање и промовирање на Република Македонија како држава во која живеат и дејствуваат квалитетни, талентирани и кадарни млади луѓе, кои поседуваат голем капацитет и потенцијал и кои се спремни да ја преземат одговорноста за иднината на својата татковина во свои раце со практикување на јавна пристојност“ изјави претседателот Иванов. Првата средба од ваков вид се одржа пред парламентарните избори, кога Иванов побара ...
| | веќе видена | слични

Иницијативата за повторно среќавање беше покрената уште при првиот разговор во пресрет на предвремените парламентарни избори, кога претседателот Иванов ги повика младите лидери да го развиваат политичкиот дијалог и активно да придонесат во спроведувањето фер, демократски и мирни избори без насилство и изборни инциденти. Целта на втората средба со претставниците на партиските подмладоци беше, пред сè, да се даде заедничка оценка за начинот на кој беа спроведени изборите и како младите политички лидери придонесоа кон нивната успешност. Тие на претседателот Иванов му ги презентираа своите искуства од текот на предизборната кампања, предизвиците со кои се соочувале на терен, како и нивниот општ впечаток за изборниот процес. „Во демократијата изборите доаѓаат и поминуваат, и тие ги легитимираат оние кои ја преземаат одговорноста за државата. Сите ние треба да учествуваме во афирмирање и промовирање на Република Македонија како држава во која живеат и дејствуваат квалитетни, талентирани и кадарни млади луѓе, кои ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 226 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена

Ни пристигна и таа прекрасна есен, според многумина најубаво годишно време … Сепак, Меркур е денес во квадрат со Сатурн, а почетокот на есента се карактеризира ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иванов ќе се сретне со лидерите на младинските организации на политичките партии

Од:
До кого (е-маил):
Порака: