Иванов се сретна со лидерите на младинските организации на политичките партии

Охрид – Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денеска во Охрид по втор пат ги прими лидерите на младинските организации на политичките партии, кои присуствуваа на првата средба со Претседателот во пресрет на предвремените парламентарни избори, одржани во јуни 2011, информират од неговиот кабинет . Иницијативата за повторно среќавање беше покрената уште при првиот разговор, кога Претседателот Иванов ги повика младите лидери да го развиваат политичкиот дијалог и активно да придонесат во спроведувањето фер, демократски и мирни избори без насилство и изборни инциденти. Целта на втората средба со претставниците на партиските подмладоци беше, пред сè, да се даде заедничка оценка за начинот на кој беа спроведени изборите и како младите политички лидери придонесоа кон нивната успешност. Тие на Претседателот Иванов му ги презентираа своите искуства од текот на предизборната кампања, предизвиците со кои се соочувале на терен, како и нивниот општ впечаток за изборниот процес. „Во демократијата изборите ...
| | веќе видена | слични

Лидерите на младинските организации на политичките партии во земјата вчера беа гости на претседателот на државата Ѓорѓе Иванов во вилата Билјана во Охрид. По средбата што ја имаа во пресрет на парламентарните избори одржани минатиот месец, оваа втора средба на претседателот со партискиот подмладок се организираше за да се даде заедничка оценка за начинот на кој беа спроведени предвремените парламентарни избори и за тоа како младите политички лидери придонеле за нивната успешност. Како што соопшти Кабинетот на претседателот, младите на Иванов му ги презентирале своите искуства од текот на предизборната кампања, зборувале за предизвиците со кои се соочувале на терен и го пренеле општиот впечаток за изборниот процес. - Во демократијата изборите доаѓаат и поминуваат и тие ги легитимираат оние кои ја преземаат одговорноста за државата. Сите ние треба да учествуваме во афирмирање и промовирање на Република Македонија како држава во која живеат и дејствуваат квалитетни, талентирани и кадарни млади луѓе, кои ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Иванов се сретна со лидерите на младинските организации на политичките партии во вилата Биљана во Охрид. Младите на претседателот му ги пренесоа искуствата од предизборната кампања, предизвиците со кои се соочувале на терен и нивниот општ впечаток за изборите. - Сите ние треба да учествуваме во афирмирање и промовирање на Република Македонија како држава во која живеат и дејствуваат квалитетни, талентирани и кадарни млади луѓе кои поседуваат голем капацитет и потенцијал и кои се спремни да ја преземат одговорноста за иднината на својата земја - им рекол претседателот Ѓорге Иванов.
| | веќе видена | слични

Да се даде заедничка оценка за начинот на кој беа спроведени изборите и како младите политички лидери придонесоа кон нивната успешност, беше целта на втората средба на претседателот на РМ Ѓорге Иванов со лидерите на младинските организации на политичките партии. Тие присуствуваа и на првата средба со него во пресрет на изборите, што се одржаа во јуни годинава. Како што соопшти Кабинетот на претседателот, тие на Иванов му ги презентирале своите искуства од текот на предизборната кампања, предизвиците со кои се соочувале на терен, како и нивниот општ впечаток за изборниот процес. - Во демократијата изборите доаѓаат и поминуваат и тие ги легитимираат оние кои ја преземаат одговорноста за државата. Сите ние треба да учествуваме во афирмирање и промовирање на Република Македонија како држава во која живеат и дејствуваат квалитетни, талентирани и кадарни млади луѓе, кои поседуваат голем капацитет и потенцијал и кои се подготвени да ја преземат одговорноста за иднината на својата татковина во свои раце со ...
| | веќе видена | слични

Партиските подмладоци на средба кај претседателот Ѓорге Иванов. Младите вмровци велат дека партиските подмладоци треба да бидат поактивно вклучени во процесите на одлучување во партиите, но, и во државата. „За 20 месеци доаѓаат локалните избори. Треба сите заедно да се заложиме во нашите матични политички партии за што е можно повеќе млади членови кои имаат капацитет да бидат вклучени како кандидати за членови на советите, а на наредните избори и за членови на Парламентот“, рече Диме Спасов, претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ. „Разговаравме и за законот за млади кој веќе е во собраниска процедура, како ќе се одвиваат работите понатаму, што ќе биде нашиот придонес во иднина, внатре во политичките партии, но, и надвор од нив“, додаде Газменд Шехули, Генерален секретар на младите во ДУИ. Претставниците на опозициските партии на шефот на државата му рекле дека за случувањата во земјава и за положбата на младите, одговорна е владеачката гарнитура. Не очекуваат никаков ефект од овие средби кај него. „Успехот или ...
| | веќе видена | слични

Останато

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 262 | | | веќе видена

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

После по*но скандалот кој го тресе цел регион, бракот на Карлеуша и Тошиќ сериозно е занишан.Душко Тошиќ неодамна и поставил ултиматум на ЈК ако сака да остане ...
сите 215 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иванов се сретна со лидерите на младинските организации на политичките партии

Од:
До кого (е-маил):
Порака: