Иванов се сретна со лидерите на младинските организации на политичките партии

Охрид – Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денеска во Охрид по втор пат ги прими лидерите на младинските организации на политичките партии, кои присуствуваа на првата средба со Претседателот во пресрет на предвремените парламентарни избори, одржани во јуни 2011, информират од неговиот кабинет . Иницијативата за повторно среќавање беше покрената уште при првиот разговор, кога Претседателот Иванов ги повика младите лидери да го развиваат политичкиот дијалог и активно да придонесат во спроведувањето фер, демократски и мирни избори без насилство и изборни инциденти. Целта на втората средба со претставниците на партиските подмладоци беше, пред сè, да се даде заедничка оценка за начинот на кој беа спроведени изборите и како младите политички лидери придонесоа кон нивната успешност. Тие на Претседателот Иванов му ги презентираа своите искуства од текот на предизборната кампања, предизвиците со кои се соочувале на терен, како и нивниот општ впечаток за изборниот процес. „Во демократијата изборите ...
| | веќе видена | слични

Лидерите на младинските организации на политичките партии во земјата вчера беа гости на претседателот на државата Ѓорѓе Иванов во вилата Билјана во Охрид. По средбата што ја имаа во пресрет на парламентарните избори одржани минатиот месец, оваа втора средба на претседателот со партискиот подмладок се организираше за да се даде заедничка оценка за начинот на кој беа спроведени предвремените парламентарни избори и за тоа како младите политички лидери придонеле за нивната успешност. Како што соопшти Кабинетот на претседателот, младите на Иванов му ги презентирале своите искуства од текот на предизборната кампања, зборувале за предизвиците со кои се соочувале на терен и го пренеле општиот впечаток за изборниот процес. - Во демократијата изборите доаѓаат и поминуваат и тие ги легитимираат оние кои ја преземаат одговорноста за државата. Сите ние треба да учествуваме во афирмирање и промовирање на Република Македонија како држава во која живеат и дејствуваат квалитетни, талентирани и кадарни млади луѓе, кои ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Иванов се сретна со лидерите на младинските организации на политичките партии во вилата Биљана во Охрид. Младите на претседателот му ги пренесоа искуствата од предизборната кампања, предизвиците со кои се соочувале на терен и нивниот општ впечаток за изборите. - Сите ние треба да учествуваме во афирмирање и промовирање на Република Македонија како држава во која живеат и дејствуваат квалитетни, талентирани и кадарни млади луѓе кои поседуваат голем капацитет и потенцијал и кои се спремни да ја преземат одговорноста за иднината на својата земја - им рекол претседателот Ѓорге Иванов.
| | веќе видена | слични

Да се даде заедничка оценка за начинот на кој беа спроведени изборите и како младите политички лидери придонесоа кон нивната успешност, беше целта на втората средба на претседателот на РМ Ѓорге Иванов со лидерите на младинските организации на политичките партии. Тие присуствуваа и на првата средба со него во пресрет на изборите, што се одржаа во јуни годинава. Како што соопшти Кабинетот на претседателот, тие на Иванов му ги презентирале своите искуства од текот на предизборната кампања, предизвиците со кои се соочувале на терен, како и нивниот општ впечаток за изборниот процес. - Во демократијата изборите доаѓаат и поминуваат и тие ги легитимираат оние кои ја преземаат одговорноста за државата. Сите ние треба да учествуваме во афирмирање и промовирање на Република Македонија како држава во која живеат и дејствуваат квалитетни, талентирани и кадарни млади луѓе, кои поседуваат голем капацитет и потенцијал и кои се подготвени да ја преземат одговорноста за иднината на својата татковина во свои раце со ...
| | веќе видена | слични

Партиските подмладоци на средба кај претседателот Ѓорге Иванов. Младите вмровци велат дека партиските подмладоци треба да бидат поактивно вклучени во процесите на одлучување во партиите, но, и во државата. „За 20 месеци доаѓаат локалните избори. Треба сите заедно да се заложиме во нашите матични политички партии за што е можно повеќе млади членови кои имаат капацитет да бидат вклучени како кандидати за членови на советите, а на наредните избори и за членови на Парламентот“, рече Диме Спасов, претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ. „Разговаравме и за законот за млади кој веќе е во собраниска процедура, како ќе се одвиваат работите понатаму, што ќе биде нашиот придонес во иднина, внатре во политичките партии, но, и надвор од нив“, додаде Газменд Шехули, Генерален секретар на младите во ДУИ. Претставниците на опозициските партии на шефот на државата му рекле дека за случувањата во земјава и за положбата на младите, одговорна е владеачката гарнитура. Не очекуваат никаков ефект од овие средби кај него. „Успехот или ...
| | веќе видена | слични

Останато

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 433 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 182 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иванов се сретна со лидерите на младинските организации на политичките партии

Од:
До кого (е-маил):
Порака: