Подбелот – пријател на белите дробови!

Подбелот е повеќегодишно тревно растение. Стеблата се едногодишни, се појавуваат рано напролет. Високи се до 20 см, неразгранети, носат по едно соцветие. Покриени се со розово- виолетови лушпи и влакненца, слично на пајажина. Цвета во феврури – април, плод раѓа во април – мај. Листовите се берат во лето, по убаво и сончево време на чисти места и тоа почнувајќи од месец јуни, јули и август па дури до доцна есен. Латинското име на подбелот Тussilago покажува дека подбелот се користи за сува кашлица. Тој е пријател на белите дробови. Ги стимулира, ја зајакнува нивната функција, делува антитусично односно ја смирува кашлицата. Има антибактериска активност, докажано е дека екстрат од ова растение делува на стафилококи, стрептококи, протиус, бактерии кои многу често предизвикуваат инфекции на градите. Во стариот Рим подбелот бил составен дел на подвижните аптеки на римските легии и се користел против магарешка кашлица. Тој денес се користи за лекување на хроничен бронхитис, енфизем, воспалени крајници, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 167 | | | веќе видена

До крајот на неделата ќе се знае дали СДСМ и ДУИ ќе излезат на претседателските избори со заеднички кандидат, кажа премиерот Зоран Заев по денешната средба со ...
сите 224 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 255 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 255 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 95 | | | веќе видена

Партиското знаме на ВМРО ДПМНЕ викендов се вееше на Центарот за култура во Струга. Ова бил единствениот слободен простор на тој датум што собира шестотини ...
сите 156 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 301 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Подбелот – пријател на белите дробови!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: