Силен земјотрес ги стресе Хрватска и БиХ

4 копии

Земјотрес со магнитуда од 4,5 степени во 11:25 часот ги стресе Хрватска и Босна и Херцеговина. Според податоците од Европско медитеранската сеизмолошка опсерваторија, земјотресот е на длабочина од 6 километри со епицентар на границата меѓу Хрватска и БиХ.
| | веќе видена | слични

Претпладнево во 11 часот и 39 минути во Скопје и околината е регистриран слаб земјотрес од 2,6 степени по Рихтер. Епицентарот бил на пет километри источно од Скопје на длабочина од еден километар. Земјотресот се почуствувал и во Косово и Србија.
| | веќе видена | слични
9 копии

Земјотрес со магнитуда од 2,6 степени според Рихтеровата скала е почуствуван претпладнево во 11 часот и 39 минути во Скопје и околината, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Земјотрес со магнитуда од 2,6 степени според Рихтеровата скала е почуствуван претпладнево во 11 часот и 39 минути во Скопје и околината, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Епицентарот на земјотресот бил во источниот дел на Скопското епицентрално подрачје, а во Скопје и околината е почуствуван со интензитет од 4 до 5 степени според Европската макросеизмичка скала.
| | веќе видена | слични

Земјотресот кој предмалку го стресе Скопје беше со јачина од 2,5 степени. Земјотресот беше почувствуван во Скопје, со епицентар во Сопиште. Се надеваме дека нема да има повеќе потреси.
| | веќе видена | слични
3 копии

Епицентарот на земјотресот бил во источниот дел на Скопското епицентрално подрачје, а во Скопје и околината е почуствуван со интензитет од 4 до 5 степени според Европската макросеизмичка скала.
| | веќе видена | слични
5 копии

Земјотрес со јачина од 2,6 степени според Рихтеровата скала, се случи во 11.39 часот во скопското епицентрално подрачје, соопшти Европско медитеранскиот сеизмолошки центар. Според ЕМСЦ, земјотресот бил на 1 километар длабочина на 5 километри источно од Скопје. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, на 12.10.2016 год., регистрира земјотрес чии епицентар се наоѓа во источниот дел на Скопското епицентрално подрачје. Овој земјотрес се случи во 11 часот и 39 минути, со Рихтерова локална магнитуда 2.6. Истиот беше почувствуван во Скопје и околината со интензитет од IV-V степени според Европската макросеизмичка скала , соопштија од Сеизмолошката опсерваторија во Скопје Од 11-ти септември кога во Скопје беше почувствуван земјотрес од 5.3 степени според Рихтер, се случија повеќе помали земјотреси.
| | веќе видена | слични

Нов земјотрес е регистриран во Македонија. Од Сеизмолошката опсерваторија при Природно- математичкиот факултет соопштуваат дека потресот е регистриран во источниот дел на скопското епицентрално подрачје во 11 часот и 39 минути. Земјотресот бил со Рихтерова локална магнитуда од 2,6 степени. Почувствуван е во Скопје и околината со интензитет од 4 до 5 степени според Европската макросеизмичка скала.
| | веќе видена | слични
2 копии

Според информациите од Европско медитеранскиот сеизмолошки центар земјотрес бил регистриран во 11:39 часот, но засега нема информации за неговата јачина. Според ЕМСЦ истиот е почувствуван на подрајчето меѓу Македонија, Косово и Србија. Повеќе информации подоцна
| | веќе видена | слични

Земјотрес повторно беше почувствуван во Скопје. Според информациите од Европско медитеранскиот сеизмолошки центар земјотрес бил регистриран во 11:39 часот, бил со јачина од 2,5 степени според Рихтер и длабочина од еден километар. Според ЕМСЦ истиот е почувствуван на подрајчето меѓу Македонија, Косово и Србија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Земјотрес со сила од 2,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран денеска околу 11 часот и 39 минути. Епицентарот, според Европскиот макросеизмички центар, бил на 5 километри источно од Скопје. Земјотресот е почувствуван во Скопје и во неколку места во северниот дел од земјава.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Сашо Тасевски, директорот на БЈБ, телохранител на тогашниот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, доцна вечерва сведочеше во кривичниот суд дека на ...
сите 192 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 140 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Штип поднесе кривична пријава против Н.А.(31) од Штип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување ...
сите 124 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска остварија средба со граѓаните и членовите на ...
сите 213 | | | веќе видена

Италијанската филмска дива Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс, попладнево пристигнаа во Македонија. Тие се специјални гости на Интернационалниот ...
сите 70 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 46 | | | веќе видена

Брендон Бучард пораснал во сиромашно семејство во Монтана, а денес е најпродаван автор на Нујорк Тајмс. Погледнете ја инспиративната приказна како од мачни и ...
сите 64 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Силен земјотрес ги стресе Хрватска и БиХ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: