Мичурин добива нов парк

Општина Аеродром ќе гради нов парк во населбата Мичурин, спроти ОУ „Блаже Конески“. Старите игралишта што се наоѓаат на оваа локација во моментов имаат оштетени реквизити, урбаната опрема тука е застарена и нефункционална, а зеленилото запуштено. Новиот проект ги вклопува постојните елементи, односно детското и спортско игралиште, патеките и дрвјата и предвидува нивна целосна обнова, односно поставување нови и дополнителни реквизити и урбана опрема. Идејното решение максимално ќе ги користи постојните зелени површини, а проектирани се и нови зелени површини и богато хортикултурно уредување. Овој парк, што ќе се гради по долгогодишно барање на жителите од овој дел на Аеродром, ќе биде прилагоден за сите возрасти. За потребите на проектот се издвоени околу девет милиони денари од Буџетот на Општина Аеродром. Активностите на терен ќе започнат веднаш по изработката на основниот проект и добивање одобрение за градење. извор: Makfax
| | веќе видена | слични
2 копии

Општина Аеродром денеска ја почнува пролетната акција за санација на детските и спортските игралишта, како и на клупите, кантите и другата урбана опрема на нејзина територија. Од општината информираат, дека наредните денови ќе бидат опфатени сите игралишта, според претходно утврден план и динамика. Одржувањето на детските игралишта ќе почне од населбата Мичурин, санацијата на спортските игралишта ќе започне од населбата Ново Лисиче, а обновувањето на урбаната опрема е предвидено да почне од населбата 13 Ноември. Општина Аеродром за оваа намена од Буџетот издвои 4,8 милиони илјади денари.
| | веќе видена | слични

“Лошата организираност на ЈКП “Гази Баба” во минатото и слабата опременост, беа голем проблем за да може редовно да се извршуваат задачите. Работници без работни униформи, без соодветен алат за работа, лоша организација и систематизација, се само дел од недостатоците кои ги наследив со преземањето на функцијата. За целата територија на општината беа ангажирани само 38 сезонски работници, што ни малку не е доволно за покривање на територијата#, изјави градоначалникот на Гази Баба, Борче Георгиевски. Градоначалникот посочи дека претпријатието располагало со само 10 тримери и едно тракторче. Од 13 гранки кои може да ги работи претпријатието, активни биле само 6. Набавени се 3 нови рачни косилки, 3 нови тримери, како и 1 моторна косилка со кои зелените површини навремено ќе бидат средени. Во постапка е набавка на униформи за работниците, како и набавка на багер и два камиони кипери. – Бројот на сезонски работници од 30 го зголемивме на 70, со подобра теренска организираност и покриеност на општината. Започнавме ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во понеделник, 30-ти април, истекува рокот до кога може да се доставуваат понудите за користење на локации за поставување на урбана опрема за комерцијално користење. Согласно огласот што го објави општината, предвидени се локации за поставување фрижидери за продажба сладолед, за продажба книги, уметнички слики, сувенири, како и за продажба на храна. Локациите за поставување на урбаната опрема ќе се издаваат за времетраење од 90 денови. Понудите треба да се достават најдоцна до 15:00 часот. Електронското Јавното наддавање ќе се одржи по евалуација на доставените понуди и тоа на страната www.eaukcijaohrid.mk. Од локалната најавија дека повеќе нема да се толерира нелегално поставување урбана опрема на јавни површини. Сите субјекти кои веќе ја поставиле урбаната опрема, а за тоа не добиле одобрение ќе бидат соодветно санкционирани. извор: ОхридПрес
| | веќе видена | слични

Во тек e огласот за прибирање понуди за издавање на времено користење на површини за поставување урбана опрема. Секоја година општина Охрид издава површини за поставување на урбана опрема за комерцијално користење и тоа за продажба на сладолед на 12 локации, книги на 4 локации, на 8 локации продажба на сувенири, како и продажба на уметнички слики на 8 локации, а храна ќе се продава на 10 локации. Годинешната програма има измени од минатите години, а највпечатливо е тоа што значително е намален бројот на одобрените локации за поставување урбана опрема особено оние на кои ќе се продаваат сувенири. Поставување фрижидери за сладолед е предвидено по должината на кеј „Македонија“ на плоштад „Крушевска Република“ и од левата страна на пешачка патека која води до месноста „Горица“. Книги и уметнички слики ќе се продаваат на малиот плоштад кај Долна Порта, а уметнички слики. сувенири ќе се продаваат во близина на Билјанини , на пешачката патека која води до „Горица“ и на влезот во комплексот „Плаошник“. На кеј ...
| | веќе видена | слични

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 89 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 101 | | | веќе видена

Шпанскиот ас, Рафаел Надал одигра квалитетно на овогодинешното издание на Вимблдон на кое како и лани дојде до полуфиналето во кое подобар од него беше Рожер ...
сите 289 | | | веќе видена

Еден пријавил па почнала истрагата, но по обелоденувањето на случајот и некои други бизнисмени пријавиле во Јавното бвинителство дека биле уценувани. Во ...
сите 205 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мичурин добива нов парк

Од:
До кого (е-маил):
Порака: