85 луѓе во светот богати колку половина од светското население!

85 луѓе во светот богати колку половина од светското население! Осудесет и петмина најбогати луѓе поседуваат исто количество богатство колкуи 3,5 милијарди најсиромашни луѓе на планетата, односо речиси половина одсветската популација. Доовој податок дојде организацијата Оксфам ( OXFAM), која наведува дека овој факт е ѕвоно зааларм бидејќи општествата се повеќе се раслојуваат што пак, ги крева значителносоцијалните тензии и предизвикува политичка нестабилност Податокотза ова е објавен во пресрет на економскиот форум што треба да започне во Давос.Во извештајот на Оксфам се истакнува дека луѓето во земјите ширум светотверуваат дека богатите имаат премногу влијание врз насоката кон која оди нивнате земја. Само неколкумина од таканаречената „глобална елита“, кои можат да сесместат, на пример, само во еден двокатен автобус на јавниот превоз во Скопје, делат богатство од 1,7 трилиони долари , колкушто изнесува вкупното богатство на најсиромашните 3,5 милијарди од светскатапопулација. Богатството на 1 % ...
| | веќе видена | слични

Над 2500 влијателни личности од политичката, економијата, меѓу кои и 40 шефови на држави и влади до сабота ќе полемизираат на најголемото економско собиралиште во светот Самитот до Давос. Меѓу присутните се и добитници на Нобелови награди, верски водачи, претставници на синдикати и невладини организации. Предвидени се 250 сесии. Банкарите собрани на самитот во Давос веќе разговараа за тоа дали финансиската криза конечно помина или можно е “демоните од минатото“ многу брзо да се вратат. Пазарите сега се безбедни, изјави извршниот директор на англиско – азискиот банкарски гигант HSBC Даглас Флинт, на тркалезната маса на Светскиот економрки форум. Би било неверојатно и шокантно после шест години од кризата системот да не е во подобра состојба отколку што беше пред кризата, додаде Флинт, оценувајќи дека многу е направено од катастрофалниот колапс на америкснката инвестициска банка Lehman Brother од 2008 година. Сирија и Украина топ темите За климатските промени ќе говори првиот човек на ОН, Бан Ки мун. Улогата ...
| | веќе видена | слични

Под силно полициско обезбедување вчера во монденското швајцарско гратче Давос почна Светскиот економски форум на светските лидери на која ќе доминираат темите за економската обнова на државите, се поголемиот јаз меѓу богатите и сиромашните, предизвиците на невработеноста кај младите, кризата во Украина, како и климатските промени и судирот во Сирија. Според организаторите, се очекува присуство на повеќе од 2.500 учесници од 100 држави, вклучувајќи и над 40 шефови на држави или влади, меѓу кои и австралискиот премиер Тони Абот, кој претседава со Г-20, бразилската претседателка Дилма Русеф, како и британскиот и јапонскиот премиер Дејвид Камерон и Шинѕо Абе, а главната тема на собирот кој трае до сабота е Преобликувањето на светот: последици за општеството, политиката и бизнисот". На Форумот нема да учествуваат претставници од Македонија, Србија, Хрватска, Словенија и Црна Гора, а од регионот организаторот ги има покането само Грција и Бугарија. Основачот на Светскиот економски форум, Клаус Шваб, вели дека во ...
| | веќе видена | слични

По 44-ти пат најмоќните бизнис и политички лидери во светот се среќаваат во швајцаскиот скијачки центар Давос. Над 2500 учесници ќе дебатираат под слоганот “ново обликување на светот” со фокус на економското заздравување и намалување на се поголемиот јаз меѓу богатите и сиромашните. На собирот, на кој се учествува само на покана од оснивачот, Клаус Шваб, со бизнис елитата ќе разговараат над 40 шефови на влади. Од дебатата не произлегуваат обврзувачки иницијативи, но за синдикатите тоа е сепак шанса да се побара поголема социјална правда. Светскиот економски форум редовно го следат протести од групи кои сметаат дека тој е збиралиште за остварување на интересите на едниот процент на ултра богатите кои поседуваат речиси половина од светското богатство. Низ годините бројни познати личности и активисти за човекови права, апелирале форумот да се искористи за вистински промени,а последен меѓу нив е папата. Филип Момировски
| | веќе видена | слични
2 копии

Милијардерите кои присуствуваат на Светскиот економски форум што започна денеска во швајцарското алпско село Давос очекуваат да бидат уште побогати кога ќе се вратат следната година. Неколкумина од најбогатите учесници на форумот годинава прогнозирале дека во 2014-та вредноста на акциите ќе расте, каматните стапки ќе останат ниски и препорачуваат да се избегнува инвестирање во виртуелната валута биткоин. -Работите се подобруваат во сите сектори: во банкарството, производството на автомобили, речиси во сите сектори… И мислам дека лошото минато го оставивме зад нас, изјавил Алико Данготе, најбогатиот човек во Африка.
| | веќе видена | слични

Од денска па до сабота, моќниците од целиот свет ќе престојуваат во Давос, каде се оддржува Светскиот економски Форум. Во швајцарскиот град со највисока надморска височина во Европа, пристигнаа над 2 500 влијателни личности од политиката, економијата и науката, меѓу кои и 40 шефови на држави и влади и 1 500 економисти. Меѓу присутните се и лауреати на Нобелови награди, верски водачи, претставници на синдикати и невладини организации. Политичката и бизнис елита ќе го обликува светот во следните четири дена. Најавени се 250 сесии на кои ќе се разговара за економија, наука, технологија. За климатските промени ќе говори првиот човек на ОН, Бан Ки мун. Улогата на дипломатијата во разрешувањето на сирискиот конфликт, случувањата во Украина, се исто така на дневен ред. Од Македонија нема најави дека ќе имаме претставници на Светскиот економски форум. На дел од дебатите и средбите со моќните бизнисмени и функционери од целиот свет биле претседателите Борис Трајковски и Киро Глигоров, како и поранешниот ...
| | веќе видена | слични

Повеќе од 40 шефови на држави или на влади, влијателни личности од областа на политиката, науката и економијата, на Форумот во швајцарското одморалиште Давос се состануваат еднаш годишно за да разговараат за големи проблеми. Оваа година дебатираат за новите импулси кои треба конечно да ја совладаат финансиската и економската криза. Основачот на Форумот, Клаус Шваб, смета дека светското стопанство и натаму страда од слабиот стопански раст, па затоа „ни е потребен нов почеток“, вели Шваб. Годинешното мото на традиционалната средба гласи „Ново обликување на светот“. Министерот за финансии на Индија, Чидамбарам, на почетокот од дебатата порача дека неговата земја преземала конкретни чекори за да се заштити од влијанието на американската монетарна политика, за која се плаши дека ќе ги загрози економиите на земјите во развој. Индискиот министер очекува годинава да остварат економски раст од 6 отсто. Тој изјави дека бил загрижен уште во мај, кога американската централна банка најавила постепено гаснење на ...
| | веќе видена | слични

Да се најде жена на собирот на светската елила во Давос станува сѐ потешко, јавуваат американските медиуми. Меѓу 2.500 учесници на Светскиот економски форум од 100 земји, се наоѓаат политичари, стопанственици, добитници на Нобелови награди, верски великодостојници, претставници на синдикати и невладини организации. Но, само 15 отсто се жени. Лани беа 17 отсто. Организаторите велат дека тоа, едноставно е реалноста на денешниот свет. На Форумот се доаѓа само со покана, а тие пак се делат врс основа на функцијата. На пример, секогаш се поканува претседателот на Универзитетот во Харвард, а на таа позиција моментно се наоѓа жена. Кога луѓето на функциите ќе се сменат, тогаш ќе се смени и демографијата во Давос. - Ние сме само одраз на тоа како изгледа светот, а не како би сакале да изгледа – вели портпаролот на Форумот во Давос. Тој нагласува дека организаторите би сакале на нивниот собир да има рамноправност на половите, но додава дека рацете им се врзани, бидејќи на собирот мора да ги повикаат најмоќните и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во пораката која што ја упатил до учесниците на Светскиот економски форум во Давос, папата Франциско побара од индустријалците и банкарите да промовираат просперитет, но ги предупредил да бидат повнимателни поради економската криза. Папата, кој што се поистоветува со сиромашните, постојано упатува критики за капитализмот, нагласувајќи дека бизнисот извлекува големи суми од сиромашните луѓе, па дури предизвикува социјална исклученост. „Иако подразбира и економски раст, за зголемување на еднаквоста потребно е многу повеќе“, рекол папата во својата порака. Неднаквоста почна да се шири во 80-тите години, а вниманието го привлекла од почетокот на финансиската криза која започна во 2008-ма година. Се’ почестиот јаз меѓу богатите и сиромашните и социјалните немири се означени како најголемата светска закана се најголемите закани на Светскиот економски форум.
| | веќе видена | слични

Во швајцарскиот алпски скијачки центар Давос денеска започнува собирот на Светскиот Економски Форум.На собирот се очекуваат повеќе од 40 шефови на влади и повеќе од 2500 учесници. Главна тема на Форумот ќе биде конфликтот во Сирија, климатските промени, економското заздравување, растечкиот јаз меѓу богатите и сиромашните и кризата во Украина. И оваа година Форумот ќе биде домаќин на голем број лидери на мултинационалните компании.Папата побара од индустријалците и банкарите да се промовира просперитет, но, исто така, ги осуди за инцидентите кои се разоткрија со економската криза, пренесува Ројтерс.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 117 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

85 луѓе во светот богати колку половина од светското население!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: