Ристовски: За прв пат после 50 години студентскиот дом „Гоце Делчев“ ќе биде комплетно реконструиран


5 копии

„Со задоволство можам да истакнам дека еден од најсериозните фокуси во последните три години во рамки на функционирањето на Владата беше подобрувањето на студентскиот стандард и воопшто на подобрување на условите за функционалност и студирање на младите луѓе“, изјави заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски во вестите на ТВ Нова. Тој додаде дека би ги издвоил реконструкциите и изградбите на деловите од студентските домови што беа едно од најклучните барања на младите во Република Македонија. „Пред некој ден го официјализиравме завршувањето на градежните активности на вториот блок во рамки на студентскиот дом „Гоце Делчев“, познато како блок А, при што минатата година беше комплетно реконструиран блокот Б, и со тоа сега имаме два комплетно реконстуирани блока од четирите во рамки на овој студентски дом“, истакна Ристовски. „Студентите започнаа процес со нивно селење во текот на минатата недела, се очекува од понеделник да бидат во новиот студентски дел со што ќе остават слободни блоковите В и ...
| | веќе видена | слични

Во новите услови полесно ќе се учи велат студентите од домот Гоце Делчев. Почна вселувањето во реновинираниот блок А во студентскиот Гоце Делчев. Собите се целосно опремени со мини кујна, нови плакари, бироа за учење, кревети. Со реконструкцијата беа опфатени санитарните јазли, инсталацијата, системот за парно греење, нов под, прозорци, лифтови. Со новата инвестиција домот располага и со машини за перење и сушење алишта. По целосната реконструкција студентите велат хигиената е на највисоко ниво. Најзадоволни се од новиот мебел, брзиот интернет и библиотека која до сега одлично функционира. Секој од блоковите располага од 320 до 335 легла. Избрана е компанијата која ќе ги реновира останатите два блока на студентскиот гоце делчев. Градежните активности стартуваат за неколку дена а студентите ќе можат да се вселат на почетокот од наредната година. Целосната реконструкција на домот ќе чини 6 милиони евра.
| | веќе видена | слични

Санацијата на блокот А надлежните ги чинеше 1,5 милиони евра или вкупната инвестиција за модернизацијата на двата блока, А и Б чини 3 милиони евра. Реновираниот блок А во студентскиот дом Гоце Делчев во Скопје ги прими првите станари. Нов мебел, нови прозорци и подови, нови лифтови, сушални, перални, безбедносни камери и интернет – целосна комоција за студентите кои своите академски години ќе ги минуваат во оваа зграда. Студентот Климент Илиев, на кој зградите во Гоце Делчев во последните 4 години му биле втор дом, вели дека нема веќе мувла и влага по ѕидовите, дотраен мебел и расипани лифтови. Неговиот колега Даниел Јовески две години седел во старите соби во блокот В. Од денеска и тој ќе ужива во модерните соби и бањи во реновираниот блок А. Благодарен е на надлежните кои вложија средства и време да го реновираат 40 години стариот студентски дом и ги повика студентите совесно да се однесуваат со инвентарот и да ја чуваат хигиената во зградата. Санацијата на блокот А надлежните ги чинеше 1,5 милиони евра ...
| | веќе видена | слични

Студентите од студентскиот дом „Гоце Делчев“ почнаа да се вселуваат во обновениот Блок А. Нов мебел, нови прозoрци, лифт, парно - подобри услови за школување. Преселувањето се врши етапно, секој ден се вселуваат по два ката, а за две недели се очекува околу 300 студенти да добијат подобри услови за живот. „Слободно можам да кажам дека блокот е фантастично направен. Исто така, со реновирањето на овој блок добивме и перални и сушални кои што ни беа неопходни. Се надевам дека трендот на реновирање на студентските домови ќе продолжи натаму. Апелирам до сите студенти што е можно повеќе да се зачува и да се одржува хигиената во реновираните блокови“, вели Даниел Јовески- студент. Во минатото студентите немале основни услови за живот во овој дом. Испукани и мувлосани ѕидови, руинирани тоалети, искршени врати и прозорци, неисправна водоводна и електрична инсталација- се присетуваат студентите на лошите услови во кои престојувале. „Имаше проблем и со топлата вода, се надеваме дека тој проблем ќе биде решен. Собите се ...
| | веќе видена | слични

Студентите ќе го населуваат ова крило етапно два по два спрата ослободувајќи ги крилата В и Г кои се следни за реновирање. Градежните работи на блокот А почнаа минатата година од степен на карабина, до пред неколку дена е целосно реновиран и предаден во употреба. Студентите благодарни за новиот простор кој велат ќе ги стимулира на повеќе учење а инсталираните перални ќе им ја намалат потребата за почесто одење дома. Етапната реновација на Студентскиот центар Гоце Делчев почна минатата година со санација прво на блокот Б како најургентен за средување. Студентите добија нови кревети, нови работни бироа, нови плакари и купатила.   
| | веќе видена | слични
9 копии

Целосно се реконструирани блокот А и блокот Б од студентскиот дом „Гоце Делчев". Наскоро ќе започне реконструкцијата и на останатите два блока и до крајот на годината се очекува целиот студентски дом да биде завршен.Од денеска студентите од блоковите В и Г започнаа да се префрлуваат во реновираните блокови со цел да се овозможат услови за отпочнување на градежните активности во нереновираните блокови. Преселувањето ќе се врши етапно и секој ден ќе се вселуваат по два ката од блокот А и за две недели се очекува околу 300 студенти да добијат современи услови за живот.Студентите се презадоволни од новите услови. Велат дека во реновираните блокови имаат одлични услови.Студентот Даниел Јовески веќе втора година престојува во студентскиот дом „Гоце Делчев" кој денеска од блокот Б се префрли во реновираниот блок А.-Слободно можам да кажам дека блокот е фантастично направен. Со реновирањето на овој блок добивме и перални и сушални за алишта кои што ни беа неопходни. Голема благодарност до МОН за сето тоа што е ...
| | веќе видена | слични

Со ќеси и куфери, студентите задоволно се упатуваат кон реновираниот блок А во студентскиот дом Гоце Делчев во Скопје. Во новото студентско катче ги чека нов мебел, нови прозори и подови, ново парно но и бесплатен интернет. За да се избегне гужвата, преселбата ќе се одвива етапно и секој ден ќе се вселуваат по два спрата. За една седмица се очекува околу 300 студенти да се сместат во своето ново, модерно живеалиште. 23 годишниот Климент Илиев е студент на економскиот факултет кој веќе 4 години седи во студентскиот дом. Се надева дека новите услови во домот ќе го мотивираат да учи повеќе. Даниел Јовески, 20 годишен студент на ФИНКИ, апелираше да се зачува новиот изглед на домот и да се посвети повеќе внимание на хигиената во него. Зафатот за реновираниот блок А од студентскиот дом Гоце Делчев во Скопје изнесува 1,5 милиони евра. А по целосната реконструкција и опремување на блоковите А и Б, по велигденските празници ќе започне и обновата на останатите два блока, В и Г. За една година сите четири блока од ...
| | веќе видена | слични

Од денеска студентите од блоковите В и Г започнаа да се префрлуваат во реновираните блокови со цел да се овозможат услови за отпочнување на градежните активности во нереновираните блокови. Преселувањето ќе се врши етапно и секој ден ќе се вселуваат по два ката од блокот А и за две недели се очекува околу 300 студенти да добијат современи услови за живот. Студентите се презадоволни од новите услови. Велат дека во реновираните блокови имаат одлични услови. Студентот Даниел Јовески веќе втора година престојува во студентскиот дом „Гоце Делчев“ кој денеска од блокот Б се префрли во реновираниот блок А. -Слободно можам да кажам дека блокот е фантастично направен. Со реновирањето на овој блок добивме и перални и сушални за алишта кои што ни беа неопходни. Голема благодарност до МОН за сето тоа што е вложено во студентскиот дом Гоце Делчев. Се надевам дека трендот на реновирање на студентските домови ќе продолжи и понатаму, вели Јовески. Тој упати апел до сите студенти да се однесуваат совесно со цел да се зачува ...
| | веќе видена | слични

Останато

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 262 | | | веќе видена

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ристовски: За прв пат после 50 години студентскиот дом „Гоце Делчев“ ќе биде комплетно реконструиран

Од:
До кого (е-маил):
Порака: