Нема инсулинска криза, обезбедени доволни количини инсулин, тврди Министерството за здравство


5 копии

Министерството за здравство соопшти дека во Република Македонија нема инсулинска криза. Преку донација од компанијата производител, посочуваат од Министерството, се обезбедени доволни количества инсулин во земјава. - Министерството ги уверува болните од дијабетес, кои имаат потреба од инсулин дека може да бидат спокојни, бидејќи овој лек го има. Проблемот кој го имавме неодамна, беше причина повеќе Министерството да почне со изработка на ново законско решение, процес кој веќе е во тек, односно веќе се работи на системско решавање на овој проблем и создавање предуслови, со кои ќе спречиме во иднина да се јавуваат вакви или слични проблеми, бидејќи не смее да биде загрозено здравјето на ниту еден поединец во Република Македонија, стои во соопштението.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во четири очи и со директно договорање, Министерството за здравство обезбеди нови количини инсулин за дијабетичарите. Дрогеријата „Пановски“ за 40 илјади евра доби бизнис од државата да го набавува лекот за следните три месеци, информира АлсатМ. Сепак ресорното министерство на официјалниот документ објавен на Бирото за јавни набавки ја правда одлуката зошто зделката била доделена со преговарање, а не преку тендер. Се сомневаат во квалитетот на инсулинот од паралелен увоз на компанијата Зегин, кој е пратен на анализи. Поради итноста било одлучено да се пристапи кон договарање во четири очи, начин кој често е критикуван поради можноста за корупција. „ Врз основа на дописот од Агенцијата за лекови, Националната комисија за дијабетес мелитус доставено до Министерството за здравство се известува дека не смее да се појави дефицит на соодветниот инсулин кој го примаат пациентите и дека е во таков случај можно е да настанат витално загрозувачки компликации кај пациентите.“ – велат од Биро за јавни набавки ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Агенцијата за лекови и медицински помагала (МАЛМЕД) донела решение со кое се дозволува дистрибуција на инсулин во земјава, од последната пратка која дистрибутерот ја увезе кон крајот на ноември. Од агенцијата информираат дека во рамките на своите надлежности и активности, после доставено известување од страна на дистрибутер за пристигната пратка на инсулини, инспекцискиот тим на МАЛМЕД спровел инспекциски надзор. При тоа инспекторите во тек на два дена направиле детален инспекциски надзор над секое поединечно пакување и зеле соодветни примероци за понатамошни испитувања. При првичниот инспекциски надзор, преку читање на дата логерите утврдено е дека производствената локација, наведена на надворешното пакување не е пријавена соодветно во Македонија поради што беше побарано од дистрибутерот да ја дополни документацијата. Подоцна за истиот пропуст е поведена прекршочна постапка. После комплетирањето на целосната документација пристапено е кон понатамошни лабораториски испитувања на квалитетот на донесените ...
| | веќе видена | слични

(Отворено писмо на здружението на лица со дијабетес „Шеќерче-лилипоп“ од Велес до премиерот Зоран Заев) Почитуван премиере, повеќе од сериозна е состојбата со лицата со дијабетес во Република Македонија! До денес, речиси цел месец НЕМА ИНСУЛИН! Се изнаслушавме разни изговори и изјави, кои ама баш ништо не му значат на ШЕЌЕРОТ (гликемијата во крвта) во нашите тела, на она што нас, граѓани на оваа држава - татковина, нѐ уништува не по наш избор или определба, туку тоа ни го одредила судбината.Драг наш премиер, речиси еден месец некои си поигруваат со судбините на над 50.000 граѓани ЗАВИСНИ ОД ИНСУЛИН, од кои над 500 се деца! ВРЕМЕ е вие лично да се ангажирате и да дејствувате! Пред сѐ кон оние што се законски обврзани и надлежни, а и кон оние што земале обврска преку тендери НАВРЕМЕНО И РЕДОВНО да ја остваруваат УСТАВНАТА обврска, во име на Република Македонија, за ДОСТАВА И ДОСТАПНОСТ на лекување со инсулин во регуларните инсулински аптеки во количества што треба да ги имаме.Почитуван г. Заев, уште еднаш од ...
| | веќе видена | слични

Инсулините кои беа задржани на проверка се безбедни и имаат добар квалитет и тие до денеска ќе се најдат во аптеките соопшти Агенцијата за лекови(МАЛМЕД). Од таму тврдат дека се обезбедени стандардни супстанции неопхподни за спроведување на испитувањата за контрола на квалитетот на инсулините и тоа директно од производителите. „Во соработка со производителите потврдена е следливоста на целиот дистрибутивен ланец на сите увезените серии преку интерен систем на производителите. Во акредитирана лабораторија спроведени се соодветни квалитативни и квантитативни анализи за проценка на квалитетот. Контактирана е и турската агенција за лекови, од каде се побарани дополнителни информации. Сите превземени активности и резултатите од истите дадоа потврда за задоволување на безбедноста и квалитетот на испитуваните лекови. Поради тоа во текот на денешниот ден е донесено решение за пуштање во промет на испитаните лекови и серии“, се вели во соопштението на Агенцијата за лекови. Од МАЛМЕД потенцираат дека во рамките ...
| | веќе видена | слични

Здружението на лица со дијабетес „Шеќерче-лолипоп“ од Велес обвини дека речиси еден месец некој си поигрува со судбината на над 50.000 граѓани зависни од инсулин – меѓу кои се и над 500 деца – и со писмо побара премиерот Зоран Заев лично да стави крај на кризата со овој лек. Одговори владиниот портпарол лично и категорично: нема инсулинска криза! „Нашите информации говорат дека во моментов има доволно залихи од инсулин“, појасни. И - направи уште поголемо недоразбирање и отвори нова криза. На комуникација и координација, што би рекол заменик-министерот за здравство Гоце Чакаровски. Што треба да значи овој владин одговор? Дека лицата со дијабетес немаат проблем со редовната набавка на инсулин, дека луѓето од велешкото здружение измислуваат, конструираат вештачка криза, чисто за да се забавуваат на тема снабдување со лекови? Ако се навистина точни владините информации кои говорат дека има доволно залихи од инсулин, тоа сè уште не значи дека пациентите немаат реален, секојдневен проблем опасен по живот. Зашто, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Имајќи ја во предвид тековната состојба поврзана со достапноста, квалитетот и снабдувањето на пациентите со инсулин во Република Македонија, сакаме да ја информираме јавноста дека Агенцијата за лекови и медицински средства (МАЛМЕД) единствено е одговорна за обезбедувањето на квалитет на истите. Во рамките на своите надлежности и активности, после доставено известување од страна на дистрибутер за пристигната пратка на инсулини (во последните денови од месец ноември), инспекцискиот тим на МАЛМЕД спроведе соодветен инспекциски надзор. При тоа инспекторите во тек на два дена направија детален инспекциски надзор над секое поединечно пакување и зедоа соодветни примероци за понатамошни испитувања. При првичниот инспекциски надзор, преку читање на дата логерите утврдено е дека производствената локација, наведена на надворешното пакување не е пријавена соодветно во Р.Македонија поради што беше побарано од дистрибутерот да ја дополни документацијата. Подоцна за истиот пропуст е поведена прекршочна постапка. После ...
| | веќе видена | слични

Агенцијата за лекови и медицински средства (МАЛМЕД) соопшти оти направените анализи покажале дека новата пратка инсулини пристигната на крајот на минатиот месец е безбедна. Како потврда за тоа наведува дека биле направени и лабораториски анализи и дополнителни проверки на нивното потекло. Според МАЛМЕД, во првата анализа биле испитани сите пакувања, а откако било утврдено дека производствената локација наведена на пакувањето не е пријавена во Република Македонија, било побарано од дистрибутерот да ја дополни документацијата, а потоа против него била поведена прекршочна постапка. Потоа, поради пропустот се направени обемни лабораториски испитувања на квалитетот на инсулините во акредитирана лабораторија. Исто така, била контактирана и турската агенција за лекови, па откако сите проверки, како што вели МАЛМЕД, дале потврда за безбедност и квалитет, денеска е донесено решение серијата инсулини да се пушти во промет. Мета
| | веќе видена | слични
10 копии

Новиот министер за здравство, Венко Филипче, изјави дека во Македонија нема инсулинска криза. Според него, главниот проблем поради кој се јавува недостиг на инсулин е процедурата за набавка. Од Агенцијата за лекови, пак, во исто време информираа дека инсулинот бил дистрибуиран во земјава на крајот на ноември, но анализите на неговиот квалитет и други проверки траеле еден месец, а лекот денеска ќе биде пуштен во промет. „Во моментот нема инсулинска криза. Се покри количината на потребни инсулини и во моментов има доволно, но ќе ја подобриме процедурата да не дозволиме во ниеден момент да има недостиг на тие лекови“, рече Филипче на првата прес-конференција откако стапи на министерската функција. Според него, најголемиот проблем во набавката на инсулин е самата процедура, која трае долго. Агенцијата за лекови денеска информира дека по извршениот квалитет на инсулинот кој бил дистрибуиран во земјава на крајот на ноември, во текот на денешниот ден е донесено решение за пуштање во промет на испитаните лекови и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 809 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 80 | | | веќе видена

Не стивнува ширењето на морбилите меѓу населението. Прогласена е епидемија на целата територија на земјава, а бројката на заболени е во постојан пораст. Според ...
сите 295 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 229 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски, во своето обраќање во медија центарот оцени дека првиот круг од претседателските избори минал во демократски дух и ...
сите 249 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нема инсулинска криза, обезбедени доволни количини инсулин, тврди Министерството за здравство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: