Почна снимањето на „Безимени“

Во Скопје започна снимањето на играниот филм „Безимени“ на сценаристот и режисер Вардан Тозија во продукција на Дрим Фaктори. Филмот е финансиски помогнат од Агенцијата за филм на Република Македонија, а како партнер и помагател во реализацијата и снимањето се појавува и Градот Скопје. „Безимени“ е филм за група проблематични млади од маргинални средини, потиснати преку неправди до самиот раб на општеството, го одбираат својот пат за опстанок преку единствениот начин што го познаваат бескомпромисна улична борба до последен здив. Главната улога ја толкува 16-годишниот Мартин Ѓоргоски, заедно со актерите Дениз Абдула и Никола Ристановски. Филмот ќе се снима во Скопје, а авторска екипа ја сочинуваат Директорот на фотографија Владимир Самоиловски, сценографијата во филмот ја креираат Kирил Спасески и Наташа Димитриевска, Костимограф е Жаклина Крстевска, автор на шминката и маските е Горан Игњатовски, снимател на звукот е Игор Поповски, а продуцент на филмот е Огнен Антов.
| | веќе видена | слични

Останато

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски од пред седиштето на СДСМ, се обрати со напади кон премиерот Зоран Заев и министерот Оливер Спасовски, истакнувајќи ...
сите 260 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 260 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почна снимањето на „Безимени“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: