Што ни носи годината на змејот?

Кинеската 4.710 година започна денеска и ќе трае до 9 февруари 2013 година, во знакот на змејот е, што би требало да значи дека ќе биде успешна и богата. Според кинеската астрологија, за која се тврди дека е стара повеќе од 4000 години, хороскопот е составен од 12 животни: Стаорец, Бик, Тигар, Зајак, Змеј, Змија, Коњ, Овца, Мајмун, Петел, Куќе и Свиња. Според овој хороскоп, Змејот претставува најсилен и најсреќен знак, симбол на моќ, сила, успех, правда, долговечност и здравје, но и богатство. Тој е одлучен, самоуверен, строг, но и точно знае што сака да оствари. Родените во овој знак поседуваат шарм, сигурност и природна убавина. Секогаш стремат да бидат најдобри и на врвот. Енергични се и амбициозни, но и познати по способноста да создадат богатство. Се верува дека змаевите се моќни пријатели, но и опасни непријатели, дека носат среќа и бесмртност. Луѓето "змаеви" не се "обични" луѓе. Тие влеваат сигурност и имаат големи амбиции. Овие верувања се толку силни во азискиот свет што од денеска во сите болници ...
| | веќе видена | слични

Овој знак во кинеската астрологија се смета за особено значаен и за еден од најценетите во кинескиот зодијак Јануари го означува почетокот на кинеската нова година, која од вчера па сé до 9 февруари 2013-та ќе биде во знакот на Змејот. Овој знак во кинеската астрологија се смета за особено значаен и за еден од најценетите кинески зодијачки знаци. Змејот е митолошко суштество, кое, според кинескиот зодијак, симболизира моќ, супериорност, власт, економска стабилност, па затоа Кинезите и најмногу и се радуваат на годината на Змејот. Во стара Кина, царот и неговата моќ се претставувале преку ликот на Змејот, кој денес претставува среќа и успех. Сите толкувања на кинескиот хороскоп укажуваат на тоа дека оваа година ќе биде среќа на повеќе полиња, особено за луѓето што ќе се родат во овој хороскопски знак. Се очекува пораст на раѓањето живи и здрави деца. Во 2000 година, која беше последната во знакот на Змејот, во Тајван се случи вистински беби-бум, а истото се очекува и оваа година. Симболот Змеј главно се ...
| | веќе видена | слични

На 23 Јануари, зајакот му го отстапува местото на змејот, најсилниот и најсреќниот од сите животни во кинескиот хороскоп. Кинеските астролози предвидоа година со многу среќа, зголемено богатство и многу новороденчиња. Во најсреќната година во Кинеската астрологија, суеверните Кинези низ целиот свет, ќе се надеваат на нов член во фамилијата. Наталитетот во земјите со бројна етничка Кинеска популација, се зголемувал во минатите години на змејот, а се очекува истото да се случи оваа година.Змејот е единственото митолошко суштество од сите животни во Кинескиот зодијак. Децата родени во годината на змејот, ќе му донесат среќа на целото семејство. Луѓето родени во годината на змејот - 1928, 1940, 1952, 1964, 1976, 1988, 2000, 2012 - се паметни, енергични, амбициозни и страствени, екстровертни, често наметливи, лесно се лутат, темпераментни се и немаат влакна на јазикот. Змаевите се креативни луѓе, полни со идеи и намери, кои го размрдуваат обичното секојдневие со своите ризични иновативни идеи. Славни личности ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 404 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 41 | | | веќе видена

Најостро ги осудуваме пропустите, неажурноста и непочитувањето на одредбите од Законот за извршување на санкции и Правилникот за начинот на вршење на ...
сите 64 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 103 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 179 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Што ни носи годината на змејот?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: