За почист воздух – казни за оние кои чистат стакла со запален автомобил

Сопствениците на автомобили во Австрија ќе бидат казнети ако ги остават автомобилите на улица со стартуван мотор додека ги чистат од снег и мраз. Санкцијата доаѓа откако локалните еколози инсистирале дека ваквите постапки предизвикуваат сериозна штета на животната средина. Според податоците на изданието Kronen Zeitung, кој цитира соопштение на Австрискиот автомобилски клуб (ÖAMTC), ако возачот не го исклучи моторот додека го чисти својот автомобил од снег, тој ќе мора да плати казна од импресивни 5000 евра. Забраната е веќе во сила. „Работата во лер на погонскиот агрегат во автомобилите е сериозно штетна за животната околина, а бучавата од нив им пречи на останатите граѓани“, се вели во одлуката на властите. Издадена е и наредба до сите сопственици на места за паркирање, да постават табли со натпис „Изгаснете го моторот“! Австриските власти очигледно немаат баш и некакви чувства кон возачите во земјата, откако предходно го забранија користењето на видео регистратори во автомобилите со образложение дека ...
| | веќе видена | слични

Останато

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 189 | | | веќе видена

Демократите од Конгресот во САД ја одбија поканата на претседателот Доналд Трамп да учествуваат на работен ручек во Белата куќа да преговараат за блокадата на ...
сите 111 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За почист воздух – казни за оние кои чистат стакла со запален автомобил

Од:
До кого (е-маил):
Порака: