In memoriam-Почина српската актерка Ружица Сокиќ


ВИДЕО: In memoriam-Почина српската актерка Ружица Сокиќ Популарната српска филмска, театарска и телевизиска актерка Ружица Сокиќ почина во Белград во 80-та година од животот, по долга битка со тешка болест. Времето на комеморацијата и погребот на актерката ќе биде дополнително соопштен. Оваа актерка кариерата ја започнала дамнешната 1957 година во филмот „Доктор“, за потоа да игра во класиците „Кога ќе бидам мртов и бел“, „Боксерите одат во рај“, „Ужичка република“, „Савамала“... Комедијата „Тесна кожа“ и донесе најголема популарност, а за филмот „Жута“ е наградена со Златна арена на филмскиот фестивал во Пула. Некои од нејзините големи улоги се Таска во кино-хитот „Зона Замфирова“ и кума Аница во серијата „Грев на нејзината мајка“. За својата филмска и театарска работа добила бројни награди и признанија. Во текот на 2010 година таа ја објавила книгата на сеќавања „Страв за летање“, а во 2011 година ја добила наградата на Здружението на драмски уметници на Србија за животно дело „Добричин прстен“. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

По долго боледување почина познатата актерка Ружица Сокиќ, на 79-годишна возраст. Таа боледувала од Алцхајмерова болест и починала на одделението за неврохирургија во Белград. Во својата кариера која ја започна во 1957 година настапи во повеќе од 180 филмови и ТВ серии, од кои најпозната и е улогата во „Bokseri idu u raj” и „Užička republika” како и улогите во филмовите „Кad budem mrtav i beo” во улога на пејачка и во филмот „Žuta” како уличарка. Во 2010 година Сокиќ ги објави своите мемоари под наслов „Страв за летање“, а во 2011 година ја доби наградата на Здружението на драмски уметници на Србија за животно дело „Добричин прстен“.
| | веќе видена | слични
3 копии

Големата филмска, театарска и телевизиска актерка, Ружица Сокиќ, почина денеска во Белград на 79 години, соопштија од Атеље 212. Родена е во 1934 година во Белград како ќерка на трговец и косопственик на списанието „Правда“, Петре Сокиќ (1893-1964). Уште како девојче учествувала во Детската радио-драмска група на театарската уметност во Белград. Кусо време беше членка на Современиот театар, за во 1961 година да стане стален член на театарот Атеље 212, каде што со голем број улоги (првенствено на современиот и на домашниот репертоар) да ја открие и да ја потврди дарбата „родена актерка“. Актерката има снимено околу 40 филма, веќе за првата улога („Горкиот дел на реката“, 1965г., Ј. Живановиќ) наградена е со Сребрена арена на фестивалот во Пула. Во текот во 2010 година ја објави книгата на сеќавања „Страст за летање“. Датумот на комеморацијата и на погребот ќе биде дополнително соопштен.
| | веќе видена | слични

Актерката почина во 79. година од животот. Долго боледуваше од Алцхајмерова болест. Актеракта Ружица Сокиќ почина утрово во 79. Година од животот по долго и тешко боледување. Актерката со години боледуваше од Алцхајмерова болест и почина на одделението за неурохирургија во Клиничкиот центар во Белград. Датумот на погребот дополнително ќе биде соопштен. Сокиќ е родена 1934 година во Белград. Уште како девојче учествувала во Детската радио драма на Радио Белград, а дипломирала глума на Академијата во Белград во 1958 година. Кариерата ја почнала далечната 1957 година во филмот "Доктор", а потоа играла во филмовите "Кад будем мртав и бео", "Боксери иду у рај", "Ужичка република", "Савамала" и други. Комедијата "Тесна кожа" и ја донесе најголемата популарност, а за филмот "Жута" е наградена со Златна арена на Филмскиот фестивал во Пула. Некои од нејзинате најпознати улоги се Таска во големиот филмски хит "Зона Замфирива” и кумата Аница во популарната серија "Гревот на нејзината мајка".
| | веќе видена | слични
2 копии

По долго и тешко боледување, почина познатата српска актерка Ружица Сокиќ (79). Таа во 10.30 часот почина на одделението за неврохирургија во Клиничкиот центар во Србија. Сокиќ глумеше во околу 40 филмови, а најголемите успеси ги постигна со филмовите „Кад будем мртав и бео“, и „Жута“ за која што улога во Пула беше наградена со „Златна арена“. За своите филмски и театарски улоги доби бројни награди и признанија меѓу кои и „Добрични прстен“, а во 2010-тата година ја објави книгата со своите мемоари „Страст за летање“. Таа ќе остане запаметена како една од највпечатливите актерки во улога на Живка министерка во претставата на Бранслав Нушиќ, „Госпоѓа Министерка“. Со глумата се занимаваше уште од своето детство, а на сцена, го одземаше здивот на публиката.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ружица Сокиќ е родена на 15-ти декември 1934 година во Белград, како ќерка на познат трговец и сопственик на весникот Правда, Петар Сокиќ. Како девојче учествувала во Детската радио-драмска група на Радио Белград, а во 1958 година дипломирала глума на Академијата за театарска уметност во Белград. Оствари улоги во повеќе од 180 филмови и телевизиски серии, а најголемите успеси ги постигна со главната улога на пејачката во филмот „Кога ќе бидам мртов и бел" и на уличарката во „Жута". Благодарејќи особено на улогите во телевизиските серии имаше голема популарност на просторот на цела поранешна Југославија. Комедијата „Тесна кожа" и' донесе најголема популарност, а некои од нејзините подоцнежни големи ролји се Таска во филмот „Зоне Замфирова"и кума Аница во популарната серија „Гревот на нејзината мајка". Играше на сцените на речиси сите белградски театри, во Народното позориште, Звездара театар, Белградското драмско позориште, Гардош театар, КУЛТ Театар, Отвореното позориште студентски град, Модерна гаража и ...
| | веќе видена | слични

Српска филмска, телевизиска и театарска актерка Ружица Сокиќ почина во Белград во 79-та година од животот. Според дел од српските медиуми, актерката била болна од алцхајмерова болест, од што и починала на Одделот за неврохирургија во Белград. Кариерата ја почнала во 1957 година со филмот „Доктор“, и од тогаш глумела во над 180 филмови и ТВ серии, како и во голем број театарски претстави, за што има добиено бројни награди и признанија. Нејзини најзабележителни улоги и беа оние во филмовите "Кога ќе бидам мртов и бел", "Жолта", „Боксерите одат во рај“, „Ужичка република“, "Ужичка Република", "Савамала", "Зона Замфирова"... За филмот „Жута“ ја доби наградата Златна арена на филмскиот фестивал во Пула. На почетокот на кариерата, кусо време била член на Современиот театар од Белград, а во 1961 година, станала постојан член на театарот „Ателје 212“. Претстави играла во речиси сите театри во Србија и во поголемиот дел од бившојугословенските театарски куќи. Во 2010 година Сокиќ ги објави своите мемоари под наслов ...
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 226 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена

Ни пристигна и таа прекрасна есен, според многумина најубаво годишно време … Сепак, Меркур е денес во квадрат со Сатурн, а почетокот на есента се карактеризира ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

In memoriam-Почина српската актерка Ружица Сокиќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: