Почина Ото фон Хабзбург

Почина австроунгарскиот престолонаследник Хабзбург, јавуваат светските медиуми. Неговиот портпарол соопштил дека починал утробо на 98 годишна возраст во неговиот дом во Баварија. Роден е во 1912 година. По укинувањето на монархијата во Австрија и во Унгарија, заедно со семејството живеел во повеќе европски држави, а од своја деветгодишна возраст, по смртта на татко му, е носител на династијата. Во својата политичка активност, Ото фон Хабзбург е познат како противник на фашизмот пред и на комунизмот, по Втората светска војна. За тоа добил смртна пресуда од Хитлер. Фон Хабсбург бил пратеник во Европскиот парламент од редовите на германската партија ЦСУ од 1979 до 1999 година, а од 1973 до 2004 година и претседател на Паневропската унија, движење почнато во 20-ите години на минатиот век, кое се бори за обединување на европскиот континент, врз основа на заедничките вредности. Движењето, под негова закрила, активно учествува во уривањето на комунистичките режими во источна Европа, и особено во уривањето на ...
| | веќе видена | слични
9 копии

На 98-годишна возраст, во својот дом во Баварија, вчера почина Ото фон Хабсбург, син на последниот австроунгарски цар и голем пријател и поддржувач на Македонија. Заслугите на Фон Хабсбург за јакнење на меѓународната положба и угледот на Македонија и за промоција на нејзината европска иднина од позиција на претседател на Паневропската унија и на член на Европскиот парламент, се наградени и со Орден за заслуги за Македонија. Тој во 2006 година го доби и престижното признание - Плакета и диплома “Борис Трајковски”, што го доделува Паневропската унија на Македонија. Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, испрати писмо со сочувство до семејството Хабсбург во кое длабоко жали за смртта на, како што вели, големиот Европеец и големиот пријател на Република Македонија. “Во меморијата на македонските граѓани ќе останат врежани спомените за Фон Хабсбург, како еден од визионерите и архитектите на проширувањето на Европската унија. Воден од темелната идеја на Паневропската унија - единство на сите европски народи ...
| | веќе видена | слични

Ото фон Хабсбург, син на последниот австроунгарски цар, кој долго време беше на чело на едно од највлијателните семејства во Европа, почина вчера на 98 години во својот дом во Баварија. Ото фон Хабсбург е син на Карло Први, последен император на Австро-Унгарија и наследник на династијата Хабсбург. Роден во 1912 година Ото фон Хабсбург го гледаше падот на Хабсурговците кои беа протерани во егзил по Првата светска војна. По укинувањето на монархијата во Австрија и во Унгарија, заедно со семејството живеел во повеќе европски држави, а од своја деветгодишна возраст, по смртта на татко му, е носител на династијата. Се насели во баварскиот град Пекинг во 1950-те, а потоа стана член на Европскиот парламент од редовите на баварската Христијанско-социјална унија Ото фон Хабсбург е познат како противник на нацизмот. За тоа доби смртна пресуда од Хитлер. Беше жесток борец и против комунизмот по Втората светска војна. Фон Хабсбург беше пратеник во Европскиот парламент од 1979 до 1999 година, а од 1973 до 2004 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Светскиот македонски конгрес (СМК) по повод смртта на Ото фон Хабзбург денеска испрати писмо со сочувство до семејството Хабзбург во кое се изразува длабоко жалење за смртта на големиот пријател на Македонија. - Македонците во целиот свет изразуваат голема благодарност за се што стори неговото царско височество Ото фон Хабзбург за афирмацијата на Македонците и Македонија во Европа и светот. Македонците во светот изразуваат уверување дека визијата на Ото фон Хабзбург оти слободна, демократска, просперитетна и обединета Европа „нема да биде целосна без Македонија во неа“, и понатаму ќе остане цврста определба на прогресивните сили во европските демократии, се вели во писмото од СМК. Ото фон Хабзбург кој почина денеска на 98 години во својот дом во Баварија, е син на последниот австроунгарски цар. Тој беше долгогодишен претседател на Паневропската унија и член на Европскиот парламент. - За исклучителниот придонес за јакнењето на меѓународната положба и углед на Македонија и за нејзина промоција како основа ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Скопје - По повод смртта на д-р Ото фон Хабсбург, Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска испрати писмо со сочувство до семејството Хабсбург. - Со длабоко жалење ја примив веста за смртта на големиот Европеец и голем пријател на Република Македонија, д-р Ото фон Хабсбург. Во меморијата на граѓаните на Република Македонија ќе останат врежани спомените за Фон Хабсбург, еден од визионерите и архитектите на проширувањето на Европската унија. Воден од темелната идеја на Паневропската унија – единство на сите европски народи во една силна Европа – тој никогаш не ја заборави Македонија, уверен дека „Европа нема да биде целосна без Македонија во неа“, се вели во писмото на Иванов. Претседателот уште истакнува дека Република Македонија е неизмерно благодарна за неуморниот ангажман и воедно горда што го имаше за искрен пријател и поддржувач. - Фон Хабсбург не задолжи сите нас, да го негуваме и продолжиме неговото дело чиј централен мотив беше идејата за слободна, демократска, просперитетна и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот Ѓорге Иванов испрати писмо со сочуство до семејството на австрискиот надвојвода Ото фон Хабзбург, кој почина денеска во 99-та година од животот. Иванов во писмото изразува жалење за смррта на фон Хабзбур, кој како почесен член на паневропската Унија беше силен поддржувач на македонската интеграција во Европската Унија. „Република Македонија е неизмерно благодарна за неуморниот ангажман и воедно горда што го имаше за искрен пријател и поддржувач. Фон Хабсбург не задолжи сите нас, да го негуваме и продолжиме неговото дело чиј централен мотив беше идејата за слободна, демократска, просперитетна и обединета Европа. Токму затоа, во мое лично име и во името на граѓаните на Република Македонија, Ве молам да ги примите изразите на искрено сочувство“, се вели во писмото на претседателот Иванов со семејството Хабсбург. Во јануари годинава претседателот Ѓорге Иванов, на неговото височество Ото фон Хабзбург му додели Орден за заслуги на Македонија за неговиот исклучителен придонес за јакнењето на ...
| | веќе видена | слични

Австрискиот надвојвода Ото фон Хабзбург, синот на последниот австроунгарски цар, почина денеска на 98-годишна возраст во неговиот дом во Баварија. Ото фон Хабзбург е роден на 20 ноември 1912 година и требаше на престолот да го наследи неговиот татко, но по распаѓањето на Австроунгарската монархија во 1919 година беше принуден да замине во егзил. Подоцна нацистите ги одземаат поседите на неговото семејство, а тој заминува во САД, по покана на тогашниот претседател Франклин Рузвелт: „Се сеќавам дека во тоа време водев разни дискусии со водечки личности на американската влада и постојано се обидував да им објаснам дека Третиот Рајх наскоро ќе падне. Тие планираа дека војната ќе трае дури до 1946 година“, се сеќаваше Ото фон Хабзбург. Ото фон Хабсбург со сопругата Регина снимен во 2002 година Нова „татковина“ По Втората светска војна тој и семејството повторно мораат да ја напуштат татковината и се доселува во германската покраина Баварија. Во 1961 се сложува да се откаже и формално од правото на австрискиот ...
| | веќе видена | слични

За исклучителниот придонес за јакнењето на меѓународната положба и углед на Република Македонија и за промоција на нејзината европска иднина преку неговиот ангажман како претседател на Паневропската унија и член на Европскиот парламент македонскиот претседател Ѓорге Иванов го одликува со Орденот за заслуги за Македонија. Тој во 2006 година го доби и престижното признание - Плакета и диплома „Борис Трајковски“, што го доделува Паневропската унија на Македонија. Ото фон Хабсбург е син на Карло Први, последниот император на Австро-Унгарија и наследник на династијата Хабсбург. Дал силна поддршка за независноста на Република Македонија и нејзин брз прием во ЕУ. Како израз на таа поддршка, својата прва од бројните посети на Македонија ја има набргу по независноста, во раните 90-ти години на минатиот век. Неговите потомци, синовите Карл и Георг, како и една од ќерките - Валборга исто така се постојани поддржувачи на Македонија. Роден е во 1912 година. По укинувањето на монархијата во Австрија и во Унгарија, ...
| | веќе видена | слични

Австрискиот надвојвода Ото фон Хабсбург, синот на последниот австро-унгарски цар Карл, почина утрово на 98 години во својот дом во Баварија. Роден е во 1912 година. Ото фон Хабсбург не успева да го наследи престолот,по распадот на Австро-Унгарија тој е приморан да ја напушти земјата. Последните години живеел во градче во близина на Минхен. Со години беше почесен претседател на Паневропската унија, а 20 години беше претставник на баварската Христијанско - социјална унија во Европскиот парламент./www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични
4 копии

Австрискиот надвојвода Ото фон Хабзбург, синот на последниот австроунгарски цар Карло и голем пријател на Македонија, почина во понеделник во 99 година од животот во неговиот дом во Горна Баварија. Ото фон Хабзбург е роден 1912 година и требаше на престолот да го наследи неговиот татко, но по распаѓањето на Австроунгарската монархија во 1919 година беше принуден да замине во егзил. Последните години живееше во гратчето Поекинг на Стамбершкото езеро близу Минхен. Со години наназад фон Хабзбург беше почесен член на Паневропската унија, а 20 години бил застапник на баварската Христијанско-социјална унија во Европскиот парламент. Во јануари годинава, со одлука на претседателот Ѓорге Иванов, на неговото височество Ото фон Хабзбург му додели Орден за заслуги на Македонија за неговиот исклучителен придонес за јакнењето на меѓународната положба и углед на Република Македонија. Фон Хабзбург беше одликуван поради неговиот личен ангажман како поранешен претседател на Паневропската унија и како поранешен член на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 167 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска од Нови Сад порача дека властите повеќе нема да дозволат насилство на протестите, како она од минатата сабота, ...
сите 210 | | | веќе видена

Барањето на Владата – ВМРО-ДПМНЕ да достави предлози во вид на амандмани околу предлог-законот за Обвинителството, македонската опозиција го нарекува обид за ...
сите 165 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес е во посета на Општина Битола каде што оствари средба со жителите на населбата Јени Мале и битолско ...
сите 206 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почина Ото фон Хабзбург

Од:
До кого (е-маил):
Порака: