Иванов испрати писмо со сочувство по повод смртта на Ото фон Хабсбург

Скопје - По повод смртта на д-р Ото фон Хабсбург, Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска испрати писмо со сочувство до семејството Хабсбург. - Со длабоко жалење ја примив веста за смртта на големиот Европеец и голем пријател на Република Македонија, д-р Ото фон Хабсбург. Во меморијата на граѓаните на Република Македонија ќе останат врежани спомените за Фон Хабсбург, еден од визионерите и архитектите на проширувањето на Европската унија. Воден од темелната идеја на Паневропската унија – единство на сите европски народи во една силна Европа – тој никогаш не ја заборави Македонија, уверен дека „Европа нема да биде целосна без Македонија во неа“, се вели во писмото на Иванов. Претседателот уште истакнува дека Република Македонија е неизмерно благодарна за неуморниот ангажман и воедно горда што го имаше за искрен пријател и поддржувач. - Фон Хабсбург не задолжи сите нас, да го негуваме и продолжиме неговото дело чиј централен мотив беше идејата за слободна, демократска, просперитетна и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На 98-годишна возраст, во својот дом во Баварија, вчера почина Ото фон Хабсбург, син на последниот австроунгарски цар и голем пријател и поддржувач на Македонија. Заслугите на Фон Хабсбург за јакнење на меѓународната положба и угледот на Македонија и за промоција на нејзината европска иднина од позиција на претседател на Паневропската унија и на член на Европскиот парламент, се наградени и со Орден за заслуги за Македонија. Тој во 2006 година го доби и престижното признание - Плакета и диплома “Борис Трајковски”, што го доделува Паневропската унија на Македонија. Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, испрати писмо со сочувство до семејството Хабсбург во кое длабоко жали за смртта на, како што вели, големиот Европеец и големиот пријател на Република Македонија. “Во меморијата на македонските граѓани ќе останат врежани спомените за Фон Хабсбург, како еден од визионерите и архитектите на проширувањето на Европската унија. Воден од темелната идеја на Паневропската унија - единство на сите европски народи ...
| | веќе видена | слични

Ото фон Хабсбург, син на последниот австроунгарски цар, кој долго време беше на чело на едно од највлијателните семејства во Европа, почина вчера на 98 години во својот дом во Баварија. Ото фон Хабсбург е син на Карло Први, последен император на Австро-Унгарија и наследник на династијата Хабсбург. Роден во 1912 година Ото фон Хабсбург го гледаше падот на Хабсурговците кои беа протерани во егзил по Првата светска војна. По укинувањето на монархијата во Австрија и во Унгарија, заедно со семејството живеел во повеќе европски држави, а од своја деветгодишна возраст, по смртта на татко му, е носител на династијата. Се насели во баварскиот град Пекинг во 1950-те, а потоа стана член на Европскиот парламент од редовите на баварската Христијанско-социјална унија Ото фон Хабсбург е познат како противник на нацизмот. За тоа доби смртна пресуда од Хитлер. Беше жесток борец и против комунизмот по Втората светска војна. Фон Хабсбург беше пратеник во Европскиот парламент од 1979 до 1999 година, а од 1973 до 2004 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Светскиот македонски конгрес (СМК) по повод смртта на Ото фон Хабзбург денеска испрати писмо со сочувство до семејството Хабзбург во кое се изразува длабоко жалење за смртта на големиот пријател на Македонија. - Македонците во целиот свет изразуваат голема благодарност за се што стори неговото царско височество Ото фон Хабзбург за афирмацијата на Македонците и Македонија во Европа и светот. Македонците во светот изразуваат уверување дека визијата на Ото фон Хабзбург оти слободна, демократска, просперитетна и обединета Европа „нема да биде целосна без Македонија во неа“, и понатаму ќе остане цврста определба на прогресивните сили во европските демократии, се вели во писмото од СМК. Ото фон Хабзбург кој почина денеска на 98 години во својот дом во Баварија, е син на последниот австроунгарски цар. Тој беше долгогодишен претседател на Паневропската унија и член на Европскиот парламент. - За исклучителниот придонес за јакнењето на меѓународната положба и углед на Македонија и за нејзина промоција како основа ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов испрати писмо со сочуство до семејството на австрискиот надвојвода Ото фон Хабзбург, кој почина денеска во 99-та година од животот. Иванов во писмото изразува жалење за смррта на фон Хабзбур, кој како почесен член на паневропската Унија беше силен поддржувач на македонската интеграција во Европската Унија. „Република Македонија е неизмерно благодарна за неуморниот ангажман и воедно горда што го имаше за искрен пријател и поддржувач. Фон Хабсбург не задолжи сите нас, да го негуваме и продолжиме неговото дело чиј централен мотив беше идејата за слободна, демократска, просперитетна и обединета Европа. Токму затоа, во мое лично име и во името на граѓаните на Република Македонија, Ве молам да ги примите изразите на искрено сочувство“, се вели во писмото на претседателот Иванов со семејството Хабсбург. Во јануари годинава претседателот Ѓорге Иванов, на неговото височество Ото фон Хабзбург му додели Орден за заслуги на Македонија за неговиот исклучителен придонес за јакнењето на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 262 | | | веќе видена

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

После по*но скандалот кој го тресе цел регион, бракот на Карлеуша и Тошиќ сериозно е занишан.Душко Тошиќ неодамна и поставил ултиматум на ЈК ако сака да остане ...
сите 215 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иванов испрати писмо со сочувство по повод смртта на Ото фон Хабсбург

Од:
До кого (е-маил):
Порака: