Почина писателката Џеки Колинс

Една од најпознатите светски писателки на љубовни романи, Џеки Колинс почина од рак на дојката во 77-годишна возраст. Романите на Џеки, инаку сестра на актерката Џоан Колинс се продадени досега во тираж во повеќе од 500 милиони примероци во над 40 држави во светот. „Со огромна тага информираме за смртта на нашата прекрасна, динамична и единствена мајка Џеки Колинс, којашто денеска почина од рак на дојката“, наведе семејството во соопштението до медиумите. „Беше вистинска инспирација, креативна сили којашто го пробиваше патот за другите писателки. Ќе продолжи да живее низ своите ликови, но веќе неискажливо ни недостига“, додаваат најблиските. Родена 1937 година во Велика Британија, Џеки Колинс се прослави со серијата книги за Холивуд, Нејзиниот дебитантски роман „Светот е полн со оженети мажи“, беше нарекуван „валкан и одвратен“ од страна на другата позната британска писателка Барбара Картленд а беше и забранет во Австралија. Сепак нејзините книги постигнаа вртоглави тиражи, а некои беа и екранизирани, како ...
| | веќе видена | слични

Сестрата на славната Џоан Колинс, алијас Алексис од хит-серијата „Династија“, британската писателка Џеки Колинс почина во Лос Анџелес. Џеки почина на 77 години, по долгата борба со ракот на дојка. На помладата сестра на холивудската ѕвезда Џоан Колинс, пред шест години и била поставена дијагнозата четврти стадиум на карцином на дојката. Нејзината сестра Џоан (82) изјави дека е сосема скршена поради губитокот на најдобрата пријателка. Сер Роџер Мур, Сандра Булок и Опра Винфри се само дел од славните личности кои и оддадоа почест на Колинс. Џеки е родена во Англија, а нејзините романи, кои се продадени во над 500 милиони примероци во светот, во некоии земји се забранувани поради експлицитните описи на сексот. Авторката на најпродаваните бестселери пет дена пред смртта дала интервју во својата куќа на Беверли Хилс и рекла дека не жали за ништо . -Живеев на мој начин, како што би рекол Френк Синатра. Напишав пет книги откако ми беше поставена дијагнозата. Живеев, патував низ целиот свет, не ги одбивав турнеите ...
| | веќе видена | слични

Популарната американска писателка Џеки Колинс (77), почина во Лос Анџелес по неколку годишната битка со ракот на дојките.Американските медиуми откриваат дека болеста била откриена пред 6,5 години, но таа одлучила да молчи за тоа, па за ракот знаеле само неколкумина луѓе, но не и нејзните три ќерки.Откако лекарите и ја констатирале болеста, таа во изминативе години напишала дури пет нови романи.Пред нешто повеќе од две недели Џеки Колинс беше во Велика Британија, каде го промовираше својот последен роман.Џеки Колинс е родена во Лондон, а со пишувањето почнала уште како тинејџерка, пишувајќи понекогаш „скокотливи“ раскази на своите соученици. Иако Британка, таа се пресели САД, каде и се прослави како писателка.Нејзиниот прв роман „Светот е полн со оженети мажи“ е објавен во 1968 година и тој веднаш е прогласен за „скандалозен“, а во Австралија беше и забранет.Во својата кариера има напишано 32 романи. Џеки Колинс пишуваше најчесто за богатите и за славните личности и за нивните животи, но романите ги читаа ...
| | веќе видена | слични

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 167 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска од Нови Сад порача дека властите повеќе нема да дозволат насилство на протестите, како она од минатата сабота, ...
сите 210 | | | веќе видена

До понеделник ќе се задржи стабилно и топло време, а во вторник ќе настапи промена на времето. Ќе има зголемена облачност со повремен дожд и ќе дува умерен до ...
сите 158 | | | веќе видена

Барањето на Владата – ВМРО-ДПМНЕ да достави предлози во вид на амандмани околу предлог-законот за Обвинителството, македонската опозиција го нарекува обид за ...
сите 165 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес е во посета на Општина Битола каде што оствари средба со жителите на населбата Јени Мале и битолско ...
сите 208 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почина писателката Џеки Колинс

Од:
До кого (е-маил):
Порака: