Почина актерот Илко Стефановски

5 копии

Почина актерот Илко Стефановски, информираат од Народниот театар - Битола. Роден е во Битола во 1952 година. Основно и средно образование завршил во родниот град, а дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Скопје во 1976 година, во класата на проф. Илија Џувалековски. Стефановски зад себе ги остави улогите во претставите: „Свадбата на Мара", „Пиреј", „Лет во место", „Време за пеење ",„ Бегалка", „Југословенска антитеза", „Патенталије и Тантелина", „Вечерва Фалстаф", „Хамлет", „Сонот на летната ноќ", „Чекајки го Годо", „Пеш", „Натемаго на филозофскиот факултет" и многу други. Свои напстапи има забележано во радио и телевизиски драми, драмски серии, уметнички програмии. Во 2003 г. Илко Стефановски беше Селектор на Драмската програма на најреномнираната летна уметничка манифестација во Македонија -„Охридско лето". Добитник е и на престижната Републичка награда „11 октомври". По повод смртта на актерот Илко Стефановски, НУ Народен театар-Битола утре ќе одржи комеморација. Погребот ќе биде извршен ...
| | веќе видена | слични

„Стефановски знаеше да ги надмине и најоптималните очекувања, да блесне и во најделикатните, најсложените сценски зафати, така што првите негови мошне впечатливи актерски остварувања го исфрлија во прв план како мерило за високи актерски проблесоци“ - велат од Битолскиот театар Актерот Илко Стефановски почина денеска во својата 59-та година. Тој беше еден од стожерите на Битолскиот театар во минатите неколку децении, а остави и неколку недовршени улоги. Погребот ќе биде извршен утре на пладне во Св.Неделските гробишта, а претходно во 10.30 часот, во Театарот ќе се одржи комеморација. Стефановски е роден во 1952 година во Битола. Факултетот за драмски уметности, отсек актери во класата на професорот Илија Џувалековски, го завршил во 1976 во Скопје. По дипломирањето, се вратил во родниот град каде ја почнал актерската кариера. „Стефановски знаеше да ги надмине и најоптималните очекувања, да блесне и во најделикатните, најсложените сценски зафати, така што првите негови мошне впечатливи актерски остварувања ...
| | веќе видена | слични

Денеска во Битола почина актерот Илко Стефановски. Стефановски ќе биде погребан утре во 12:00 часот на гробиштата Св. Недела во Битола, а претходно во 10:30 ќе биде одржана комеморација во неговата матична куќа, битолскиот Народен театар. Илко Стефановски беше роден во Битола 1952 година. Во Битола завршил основно и средното образование, а дипломирал на Факултетот за драмски уметности, отсек актери во класата на професорот Илија Џувалековски во 1976 во Скопје. Тој уште на почетокот од кариерата се вброи меѓу нај забележителните актери, не само во својот матичен колектив, туку и во поширокиот театарски простор. Публиката ќе го памети по неговите маестрално остварени ролји во претставите: "Свадбата на Мара", "Пиреј", "Лет во место", "Време за пеење ", "Бегалка", "Југословенска антитеза", "Патенталије и Тантелина", "Вечерва Фалстаф", "Хамлет", "Сонот на летната ноќ", "Чекајки го Годо", "Пеш" , "Натемаго на филозофскиот факултет" и многу други, коишто му донесоа безброј награди. Во 2003 година Илко ...
| | веќе видена | слични
3 копии

НУ Народен театар-Битола соопшти дека денеска почина актерот Илко Стефановски, роден во 1952 година во Битола. Стефановски уште од почетокот на својата кариера стана дел од познатите актерски имиња, не само во својот матичен театар, туку и во поширокиот театарски контекст. Публиката ќе го памети по неговите маестрално остварени ролји во претставите: „Свадбата на Мара“, „Пиреј“, „Лет во место“, „Време за пеење “, „Бегалка“, „Југословенска антитеза“, „Патенталије и Тантелина“, „Вечерва Фалстаф“, „Хамлет“, „Сонот на летната ноќ“, „Чекајки го Годо“, „Пеш“ ,„ Натемаго на филозофскиот факултет“ и многу други, коишто му донесоа безброј награди, скоро на сите фестивали каде што гостуваше Народниот театар од Битола .Како актер блесна со своите настапи во радио и телевизиски драми, драмски серии, уметнички програми. Стефановски ќе биде погребан утре во 12 часот на гробиштата Св. Недела во Битола, а претходно во 10:30 ќе биде одржана комеморација во неговата матична куќа, битолскиот Народен театар.
| | веќе видена | слични

Денес, (вторник, 6 декември 2011 година) почина актерот на битолскиот народен театар –Илко Стефановски. Илко Стефановски беше роден во Битола 1952 година. Во родниот град го завршува основното и средното образование . Факултетот драмски уметности, отсек актери во класата проф. Илија Џувалековски го завршува во 1976 во Скопје. По дипломирањето се враќа во родниот град каде ја започнува својата актерска кариера. Уште од почетокот на кариерата се вброи меѓу најзабележителните актерски персоналности не само во својот матичен колектив, туку и во поширокиот театарски простор. Тој знаеше да рече дека многу брзо стана еден од столбовите на својот матичен ансамбл , а може слободно да се каже и неодминлив за она што е евидентен квалитет во македонското актерско творештво, преку неговите гостувања во најразлични продукции, каде не можеше да се замисли без ангажирањето на Илко Стефановски . И не без причина нему му се доделуваа главните, стожерните, најсложените рољи, секогаш целосно оправдувајќи ја довербата на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Европската комисија денеска повика на едноминутно молчење во спомен на двајцата новинари кои загинаа во нападот во Стразбур минатата недела. Меѓу петте жртви ...
сите 282 | | | веќе видена

Лекарите и медицинскиот персонал го прекинуваат протестот на скопските клиники поради најавеното поскaпување на паркингот затоа што премиерот Зоран Заев им ...
сите 150 | | | веќе видена

Главниот град на Унгарија заживеа во новогодишна атмосфера. На температури под нулата, околу разиграниот Дунав се замрзнуават спомените на илјадниците туристи. ...
сите 113 | | | веќе видена

Дел од новинарите кои вчера го следеа судскиот процес за настаните на „Крвавиот четврток“, беа шокирани, бидејќи во еден од сведоците, препознаа директен актер ...
сите 133 | | | веќе видена

Францускиот премиер Едуар Филип во интервју за весникот „Лез Еко“ призна дека Владата направила грешки во кризата со протестите на „жолтите елеци“ и оти не ги ...
сите 133 | | | веќе видена

Две патнички од македонскиот автобус, кој вчера имаше тешка сообраќајна несреќа кај Лесковац, се уште се во животозагрозувачка состојба. Тие се наоѓаат во ...
сите 287 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почина актерот Илко Стефановски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: