Почина актерот Ѓорѓи Бисерков Дампе

8 копии

Денес ненадејно почина Ѓорѓи Бисерков Дампе, македонски театарски и филмски актер и долгодишен член и соработник на Велешкиот театар. Роден е во 1941 година во Велес. Од 1960-1964 година вработен е како челн на ансамблот на Народниот Театар "ЈХК-Џинот"во Велес. А од 1975 во истиот е ангажиран како постојан надворешен соработник. Негови позначјани актерски остварувања на театарската сцена се Мирко во "Кула вавилонска", Мане во "Зона Замфирова", Љубомир во "Покојник", Луков во "Црнила", Теодос во "Чорбаџи Теодос", Војводата во "Суд",Жика во "Сомнително лице", Кајгана во "Женидба", Зганарел во "Дон Жуан", Астров во "Вујко Вања", Гласникот во "Антигона"... Бисерков играше и во некои од најзначјаните накедонски филмови како "Среќна Нова 49-та", "Јазол", "Хај фај", "Викенд на мртовци", "Тетовирање", "Македонска сага" и "Големата вода". Погребот ќе се одржи утре на Црквата "Свети Спас" во Велес.
| | веќе видена | слични
2 копии

Бисерков играше и во некои од најзначајните македонски филмови како „Среќна Нова 49-та", „Јазол„, „Хај фај", „Викенд на мртовци", „Тетовирање", „Македонска сага" и „Големата вода". Ненадејно почина македонскиот театарски и филмски актер и долгодишен член и соработник на Велешкиот театар Ѓорѓи Бисерков- Дампе. Ѓорѓи Бисерков Дампе е роден во Велес, во 1941 година. Од 1960 до 1964 година бил вработен како член на ансамблот на Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов - Џинот" во Велес, а од 1975 година бил ангажиран како постојан надворешен соработник. Негови позначјани актерски остварувања на театарската сцена се Мирко во „Кула вавилонска", Мане во „Зона Замфирова", Љубомир во „Покојник", Луков во „Црнила", Теодос во „Чорбаџи Теодос", Војводата во „Суд", Кандилов во „Кукавичино јајце", Жика во „Сомнително лице", Кајгана во „Женидба", Зганарел во „Дон Жуан", Астров во „Вујко Вања", Гласникот во „Антигона", Осип во „Ревизор", Гласникот во „Ифигенеја во Авлида", Корифејот во „Бакхи", Гегата во „Сердарот", ...
| | веќе видена | слични

Од името на Театар „Џинот“ Велес, со неизмерна тага и жалење, ве известуваме дека денес ненадејно почина нашиот колега и пријател Ѓорѓи Бисерков Дампе, македонски театарски и филмски актер и долгодишен член и соработник на Велешкиот театар. Роден е во 1941 година во Велес. Од 1960-1964 година вработен е како челн на ансамблот на Народниот Театар „ЈХК-Џинот“во Велес. А од 1975 во истиот е ангажиран како постојан надворешен соработник. Негови позначјани актерски остварувања на театарската сцена се Мирко во „Кула вавилонска“, Мане во „Зона Замфирова“, Љубомир во „Покојник“, Луков во „Црнила“, Теодос во „Чорбаџи Теодос“, Војводата во „Суд“, Кандилов во „Кукавичино јајце“, Жика во „Сомнително лице“, Кајгана во „Женидба“, Зганарел во „Дон Жуан“, Астров во „Вујко Вања“, Гласникот во „Антигона“, Осип во „Ревизор“, Гласникот во „Ифигенеја во Авлида“, Корифејот во „Бакхи“, Гегата во „Сердарот“, Трговецот во „Филоктет“, Полковникот во „На полковникот нема кој да му пишува“, Клопен Тројфу во „Ѕвонарот на богородичната ...
| | веќе видена | слични

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 265 | | | веќе видена

Груевски ќе се врати во Република Македонија и тука ќе ја отслужи казната. Наводите во барањето за азил се целосно лажни и очекуваме дека унгарските власти ќе ...
сите 411 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 296 | | | веќе видена

Последните официјални податоци на Државниот завод за статистика го потврдуваат тоа. Економските политики даваат резултат. Просечната плата во месец септември ...
сите 230 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 336 | | | веќе видена

Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на одлуката и исправете се над театарската ...
сите 55 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почина актерот Ѓорѓи Бисерков Дампе

Од:
До кого (е-маил):
Порака: