10 илјади американски војици ќе го напуштат Авганистан до крајот на годината

3 копии

Претседателот на САД Барак Обама соопшти дека од Авганистан до крајот на годината ќе повлече 10.000 војници и уште 23.000 до летото 2012 година, пренесоа светските агенции. Тој додаде дека во моментов Ал Каеда е ставена под досега незабележен притисок по атентатите од 11 септември 2001 година. Во обраќањето од Белата куќа, што бележи промена во американската политика кон Авганистан, Обама изјави дека по првичното масовно повлекување американските војници ќе продолжат да го напуштаат Авганистан со поумерено темпо, се додека локалните сили за безбедност постепено не ја преземат грижата за гарантирањето на безбедноста во земјата. Големината и темпото на повлекување на американските војници по летото 2012 година ќе бидат определени на средбата на врвот на земјите од НАТО, која ќе се оддржи во Чикаго во текот на мај следната година, прецизира Обама.
| | веќе видена | слични
2 копии

Командантот на силите на САД во Авганистан, генералот Дејвид Петреус не го поддржа планот на Обама. - Администрацијата наjavi дека сега акцент ќе се стави на целни операции, како таа во која беше убиен Осама бин Ладен Почетокот на крајот на најдолгата војна во американската историја, претседателот Барак Обама го објави во време кога тој воен ангажман кој трае речиси цела деценија, нагло станува непопуларен и предизвикува поделби. Намалувањето на бројот на американските трупи во Авганистан, 33.000 до септември 2012 година, е многу пообемно и побрзо од што го советуваа Барак Обама воените команданти и претставува конечно отфрлање на ставот дека масовната употреба на жива воена сила ќе го скрши отпорот на талибанците. Како што пренесуваат американските медиуми, командантот на силите на САД во Авганистан, генералот Дејвид Петреус, не го поддржа планот на Обама, додека министерот за одбрана Роберт Гејтс и државната секретарка Хилари Клинтон неволно го прифатија. Наводно, воениот врв пред се, се залага ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Брисел - Франција ќе ги повлече неколкуте стотина војници од Авганистан до крајот на годината, изјави францускиот претседател Никола Саркози на крајот од самитот на Европската унија во Брисел. По САД и Франција ќе почне да ги повлекува своите војници од Авганистан. Саркози истакна дека во јули ќе соопшти детали за повлекувањето на француските војници од Авганистан. „Ако се подобри ситуацијата во Авганистан целосното повлекување на силите на САД и на НАТО предвидено е за 2014 година, може да стане и порано“, истакна Саркози. НАТО пред неколку месеци објави дека ќе почне предавање на одговорноста за безбедноста во Авганистан на авганистанската армија и полиција и оти тој процес треба да заврши до крајот на 2014 година.
| | веќе видена | слични
2 копии

По САД и Франција ќе почне да ги повлекува своите војници од Авганистан. - Франција ќе ги повлече неколкуте стотина војници од Авганистан до крајот на годината, изјави францускиот претседател Никола Саркози на крајот од самитот на Европската унија во Брисел. Тој истакна дека идниот месец ќе соопшти детали за повлекувањето на француските војници од Авганистан. - Ако се подобри ситуацијата во Авганистан целосното повлекување на силите на САД и на НАТО предвидено е за 2014 година, може да стане и порано, истакна Саркози. НАТО пред неколку месеци објави дека ќе почне предавање на одговорноста за безбедноста во Авганистан на авганистанската армија и полиција и оти тој процес треба да заврши до крајот на 2014 година.
| | веќе видена | слични

Претседателот на САД, Барак Обама, најави постепено повлекување на американските војници и завршување на долгата, скапа и непопуларна војна во Авганистан. Обама планира да врати дома вкупно 33.000 војници до септември 2012 година, а преостанатите 70.000 војници ќе се повлекуваат во зависност од безбедносните состојби. Авганистанските сили би требало да ја преземат одговорноста за безбедноста во 2014 година И шефот на француската држава, Никола Саркози, кој исто како и Обама наредната година ќе бара нов претседателски мандат, вчера најави повлекување на францускиот контигент од 4.000 војници во Авганистан. Во телевизиско обраќање до нацијата, Обама изјави оти ќе повлече 10.000 војници од Авганистан до крајот на годинава и уште 23.000 други до крајот на наредното лето. - Време е да се фокусираме на градење на нацијата дома - нагласи Обама. Според аналитичарите, тој презема голем ризик со повлекувањето од Авганистан, кој може да му наштети на изборите наредната година доколку дојде до стрмоглаво зголемување ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Барак Обама го објави планот за повлекување на 33.000 војници од Авганистан до септември в година и им порача на Американците дека дошло време да се насочат кон изградбата на својата земја. Во обраќањето до нацијата, Обама прецизира дека до крајот на годинава од Авганистан ќе си заминат 10.000 американски војници, а останатите 23.000 до крајот на следното лето. Комплетниот американски воен ангажман, кој во оваа земја трае речиси една деценија, треба да биде завршен до крајот на 2014 година. До тогаш одговорноста за безбедноста во Авганистан во целост треба да биде префрлена на авганистанските сили и етапно да се повлечат и другите 68.000 војници на САД. Тој нагласи дека САД сега се во состојба да ги повлечат трупите бидејќи Ал Каеда се наоѓа под огромен притисок, најголем од нејзиниот напад на САД на 11 септември 2001 година, што резултираше со ликвидација на нејзиниот лидер Осама бин Ладен. - Ова е почеток, а не крај на американските напори да и се стави крај на оваа војна. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот претседател Барак Обама во обраќањето до нацијата најави повлекување на американските војници од Авганистан, и покрај тоа што од Пентагон доби поинакви препораки Американскиот претседател Барак Обама успеа да се спротивстави за задршките од страна на командантот на трупите на САД во Авганистан, Дејвид Петреус и министерот за одбрана, Роберт Гејтс. „Почнувајќи од јули до декември ќе повлечеме 10.000 американски војници од Авганистан“. Уште 23 илјади, според американскиот претседател, ќе бидат повлечени најдоцна до септември наредната година. „Вкупно 33 илјади американски војници ќе се вратат од Авганистан“. САД во изминатите десет години инвестираа еден билион долари во своите војни. Америка веќе не може да си дозволи силно присуство на трупите во кризните жаришта, смета претседателот. Со оглед на тоа што по убиството на Осама бин Ладен е заслабената мрежата на Ал Каеда и американската офанзива е успешна против талибанците во Авганистан, американскиот претседател ќе се придружува до планот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Генералот Дејвид Петраус, командант на сојузничките и американските сили во Авганистан, во четвртокот изјави дека препорачал побавно намалување на силите отколку што одлучил Претседателот Барак Обама. И покрај тоа, Дејвид Петраус вели дека сепак ја поддржал одлуката на Претседателот на САД забележувајќи дека ниеден воен командант во историјата не ги добил „сите сили што ги посакувал за сето време“. „Конечната одлука беше поенергична формулација, ако баш сакате, во врска со роковите отколку што ние препорачувавме“, изјавил генералот Дејвид Петраус на сослушувањето пред американскиот Сенат за неговата номинација за директор на Централната разузнавачка агенција (CIA). „Тоа, меѓутоа, е разбирливо во смисла што постојат пошироки причини, над само оние на еден воен командант“, рекол генералот. Претседателот на САД, Барак Обама, во средата најави дека до крајот на летото 2012 година ќе повлече 33 илјади американски војници од Авганистан од околу 99 илјади колку во моментот заедно со меѓународната коалицијата ...
| | веќе видена | слични

ПАРИЗ - Францускиот претседател Никола Саркози најави постепено повлекување на 4.000 француски војници од Авганистан. Во соопштението се наведува дека Французите ќе ја следат временската рамка на американското повлекување обелоденета од претседателот Барак Обама, според која, 10.000 американски војници ќе се повлечат од земјата оваа година, а други 23.000 ќе заминат до крајот на септември 2012 година. Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи го поздрави потегот, но талибанците го отфрлија како „симболичен“ и ветија продолжување на борбите додека не си заминат сите странски сили. Најмалку 68.000 американски војници ќе останат во земјата откако 33.000 ќе бидат повлечени, но тие е планирано да заминат до 2013 година, ако авганистанските сили се подготвени да ја преземат контролата врз безбедноста на земјата. Меѓутоа, тукушто обелоденетото намалување на американските војници е поголемо и побрзо отколку што препорачуваа воените команданти. Тие му кажаа на претседателот дека неодамна постигнатите безбедносни ...
| | веќе видена | слични

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ОБАМА НАЈАВИ НАМАЛУВАЊЕ НА ВОЕНИОТ КОНТИНГЕНТ НА САД ВО АВГАНИСТАН Обама најави постепено повлекување на американските сили од Авганистан до 2014 , кога Авганистанците би требало целосно да ја преземат одговорноста за безбедноста во земјата Американскиот претседател Барак Обама најави дека САД од Авганистан до крајот на годината ќе повлечат 10.000 свои војници, а до крајот на 2012 ќе повлечат вкупно 33.000 војници. - Воената кампања ги исполнува нашите цели, а повлекувањето е предвидено од позиција на сила. Ал каеда е под поголем притисок од кога било, и време е да се насочиме на градење на државата овде, на домашна почва - изјави Обама во говорот што го пренесуваше телевизијата. Обама најави постепено повлекување на американските сили од Авганистан до 2014 година, кога Авганистанците би требало целосно да ја преземат одговорноста за безбедноста во земјата. - Ова е почеток, а не крај на нашите напори постепено да ја заклучиме таа војна -изјави Обама и најави приклучување кон иницијативата за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има ...
сите 282 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 116 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 10 | | | веќе видена

Пејачот и композитор Димитар Андоновски, освои две награди за музика на 54. издание на македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Тој ...
сите 47 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски присуствува на прославата за одбележување на 60 години од Машинскиот факултет во Скопје.Кога нешто трае 60 години, значи дека веќе е ...
сите 87 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

10 илјади американски војици ќе го напуштат Авганистан до крајот на годината

Од:
До кого (е-маил):
Порака: