Македонија - Да се прекине притворот за Љубе Бошкоски

Обединети за Македонија бараат итно да се прекине мерката притвор за нивниот лидер Љубе Бошкоски, кој се обвинува за незаконско финансирање на изборната кампања и за злоупотреба на службената должност. „Уште еднаш опоменуваме дека нема да оставиме некој да ја злоупотребува целата држава и полицијата за да си игра со судбината на Љубе Бошкоски“, велат од партијата. „Како може при грубо кршење на повеќе од 15 члена од Законот за полиција и од Законот за внатрешни работи, како и при повреда на елементарните човекови права и слободи од страна на службени лица на МВР, Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди во МВР да не поведе истрага?“Тие го повикаа јавниот обвинител да ги спроведува законите и веднаш да поведе постапка за одговорните лица во МВР. Партијата се обрати до истражниот судија да објасни од каде му се доказите дека се работи за нелегално финансирање изборна кампања и кои биле мотивите што му дале за право на судот да издаде мерка за следење на Бошкоски пред кампањата? „Дали сите вие ...
| | веќе видена | слични

Бошкоски го менува правниот тим Лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, го менува својот правен тим кој ќе работи на неговата одбрана од обвинувањата за злоупотреба на средства за финансирање на кампања и злоупотреба на службената положба. Бошкоски еден ден по изборите беше уапсен со 100 илјади евра во готово кои, според информациите на полицијата, биле наменети за незаконско покривање на трошоците за изборната кампања. Покрај 100 илјади евра кои беа пронајдени кај Бошкоски, полицијата информираше дека со помош на доказите прибавени со посебни истражни мерки било утврдено дека лидерот на ОМ во месец април бил фатен како прима 10 илјади, а во мај 20 илјади евра за финансирање на активностите и афирмацијата на политичката партија. Нов бранител на Бошкоски ќе биде штипскиот адвокат Дончо Наков. Тој потврдува дека влегува во случајот на Бошкоски, но не открива кои ќе бидат другите адвокати со кои ќе ја градат одбраната. “Во понеделник ќе имаме средба со истражниот судија кој го води случајот ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот министер за внатрешни работи, Љубе Бошкоски, кој од 6 јуни е осомничен за нелегално финансирање на изборна кампања и за злоупотреба на службената положба, има нов бранител. Како што дознаваме, Бошкоски ја прекинал соработката со адвокатот Љубомир Михајловски и за нов бранител го ангажирал адвокатот Донче Наков од Штип. Тој го застапуваше Бошкоски и во случајот што се водеше против него во Хрватска заедно со адвокатот Звонимир Ходак. Лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, беше уапсен и притворен по негов, наводен, обид да прими 100.000 евра со кои требало да ја плати изборната кампања. (Љ.С.)
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 352 | | | веќе видена

Доколку портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ навистина сака да знае што е непотизам, нека го праша пионот Христијан Мицкоски како од сите професори на Машинскиот ...
сите 338 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 201 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 64 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 170 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Да се прекине притворот за Љубе Бошкоски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: