Уапсен кртот во НСА што му одаде тајни на „Интерсепт“

Американското Министерство за правда во понеделникот поднесе обвиненија против 25-годишната Риалити Ли Винер, која беше уапсена во саботата за кражба на најстроги државни тајни информации и нивно доставување на дојавувачката страница „Интерсепт“, пренесува „Дејли колер“. Винер е обвинета за отстранување класифицирани материјали од владин објект и нивно испраќање во медиум, се вели во соопштението од Министерството за правда. Винер работела за владиниот контрактор „Плурибус интернешнел“ од 13 февруари и поседувала дозвола за пристап до најстрого чувани материјали. На 9 мај, Винер отпечатила и незаконски отстранила класифициран раузнавачки материјал, кој содржел класифицирани информации од националната одбрана и незаконски го задржала. Неколку дена подоцна таа по пошта ги испратила информациите во „Интерсепт“, веб-страница основана од основачот на „ибеј“, Пјер Омидјар. Американската агенција, која има договор со „Плурибус интернешнел“ не е именувана, но преку таа фирма работи Националната агенција за ...
| | веќе видена | слични

Хакерите во руската воена известувачка служба се обиделе неколку пати да влезат во документите на американскиот избирачки систем пред претседателските избори во 2016 година, пренесува медиумската куќа „Интерцепт“, повикувајќи се на доверливи документи на Националната сигурносна агенција. Според тој извештај, во чиј увид имал „Интерцепт“, операцијите со пиратерија во текот на три месеци до самиот ден на изборите на 8 ноември 2016, се однесувале на приватни компании кои имале список на избирачи. Хакирањето е тесно поврзано со руската воена известувачка служба и документ на Националната сигурносна агенција прецизира дали тие пиратски операции на било кој начин влијаеле на изборните резултати. Американсите известувачки агенции навелче дека наводно руското хакирање не влијаело директно на победата на републиканецот Доналд Трамп, но дека тоа ја загрозило кампањата на неговата демократска противничка Хилари Клинтон. Рускиот претседател Владимир Путин ги демантирал обвиненијата за мешањето во изборниот тек во САД ...
| | веќе видена | слични

Американските медиуми објавија документи на американската агенција за национална безбедност според кои хакери од руското воено разузнавање се обиделе да влезат во американскиот избирачки систем пред минатогодишните претседателски избори. Во документот се наведува дека операцијата поврзана со една руска разузнавачка агенција ги имала за цел американските приватни компании кои вршеле регистрација на гласачите. ОД Министерството за правда на САД пак објавија дека уапсиле едно лице кое ги доставило документите до медиумите.
| | веќе видена | слични

Хакерите во руската воена разузнавачка служба се обиделе да влезат во документите на американскиот изборен систем пред претседателските избори во 2016 година, пренесе онлајн медиумската куќа Интерсепт (Intercept), повикувајќи се на доверлив документ од Националната агенција за безбедност (НСА). Операциите биле фокусирани на приватни претпријатија што ги имале списоците на избирачите. Американските разузнавачки агенции изјавија дека руското хакирање не влијаело директно на победата на републиканецот Доналд Трамп, но ја загрозило кампањата на неговата демократска противничка Хилари Клинтон. Рускиот претседател Владимир Путин ги негираше обвинувањата за мешање во изборниот процес во САД тврдејќи дека хакерите можат да интервенираат било каде од било кој компјутерски систем. Ова ново сознание доаѓа во пресрет на сведочењето на поранешниот директор на ФБИ, Џејмс Коми, пред Комитетот за разузнавање на Сенатот за руското мешање во претседателските избори на САД.
| | веќе видена | слични

Останато

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ вечерва оддржува седница на централниот комитет во седиштето на партијата. Највисоко на агендата на вечерашниот состанок се очекува ...
сите 176 | | | веќе видена

Премиерот, Зоран Заев, не гледа одговорност кај МВР за бегството на Груевски. Тој вели дека Министерството за внатрешни работи постапи според законот. ...
сите 324 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 196 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 157 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 156 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 92 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Уапсен кртот во НСА што му одаде тајни на „Интерсепт“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: