Тенисерките поразени на стартот од Фед купот во Тунис

Македонската женска тениска репрезентација загуби на стартот од Ерменија со 3:0, во првото коло од А групата во Третата евроафриканска зона во ФЕД купот. Марија Еленова беше поразена од Ана Мовсисијан со 2:1 во сетови (3:6, 6:2, 6:1) а Катарина Маринковиќ доживеа пораз од Ани Амирахијан со 2:0 (6:1, 6:3). Во дубл Еленова и Маринковиќ беа поразени во третиот меч исто така во два сета од двојката Мовсисјан – Марина Давтјан. Македонија, покрај Ерменија, во група е и со Литванија и Исланд. Следните мечеви на македонските тенисерки се на 19 април против Исланд, а дуелите со Литванија се играат ден подоцна.
| | веќе видена | слични

Најдобрите наши тенисерки со триумф го завршија годинешниот настап во Третата Евро Африканска зона… Македонија денеска во борбата за петтото место со резултат 2:1 успеа да ја совлада селекцијата на Алжир. Најпрвин на првиот меч поведе противникот со победата на Јасамин Буџаџи против Јана Таневска со 6:3, 1:6 и 2:6. Во вториот сингл дуел при резултат 6:3 за Ана Ристевска, службено триумфираше нашата претставничка, откако се предаде Амира Бенаиса. Службена победа имаше Македонија и во двојки, при водство од 6:2 и 4:0 на Катарина Маринковиќ и Марија Еленова, се предадоа Јасамин Буџаџи и Амира Бенаиса. И во следната година нашата женска тениска репрезентација ќе игра во Третата Евро Африканска зона, да потсетиме, во рамките од групната фаза претрпе два порази од Ерменија (0:3) и Литванија (0:3), а триумфираше со 2:1 над Исланд.
| | веќе видена | слични

Македонската Фед Куп репрезентација славеше над Алжир со 2-1 во битката за петтото место во Третата Евро Африканска зона. Ние дојдовме до овој триумф со пресврт, односно истиот ни до донесоа Ана Ристевска која ја доби битката со Амира Бенаиса која го предаде мечот во вториот сет (6-3) за да потоа Марија Еленова и Катарина Маринковиќ ги добијат Бенаиса и Буџади со 6-2 и 4-0 (предадена борба). Во првиот меч Јана Таневска загуби од Буџади со 2-1 во сетови.
| | веќе видена | слични

Македонската женска тениска репрезентација доживеа пораз од Литванија во третото рунда на турнирот што се игра во Гамарт, Тунис во рамките на Третата Евро Африканска зона. Литванките ги добија сите три дуели во поединечна и во игра на двојки. Имено Паулина Бакаите беше поуспешна од Марија Еленова со 7-5 и 7-6, Јоана Еидуконте комплетно ја надигра Катарина Маринковиќ (6-0, 6-1), додека во двојки Ивета Даујотаите и Герда Зикуте беа подобри од нашите Ана Ристевска и Јана Таневски (6-2, 6-3). Да потсетиме ние во оваа група загубивме и од Ерменија, но го победиме Исланд.
| | веќе видена | слични

Денеска македонската женска Фед куп тениска репрезентација (ранг 75) го одигра и третиот натпревар во Гамарт, Тунис. Во рамките од групата А (Трета Евро Африканска зона) беше претрпен и вториот пораз овојпат од селекцијата на Литванија (65). Претходно беше остварена победа над Исланд (2:1) и уште еден пораз од Ерменија (0:3) со што нашите најдобри тенисерки и наредната година ќе играат во истото натпреварување. Најпрвин во првиот меч кој траеше нешто над два часа, Марија Еленова загуби од Паулина Бакаите со резултат 2:0 по сетови 7:5 и 7:6 (0). Во вториот дуел кој заврши за еден час, убедливо со 6:0 и 6:1, Катарина Маринковиќ беше совладана од Јоана Еидуконите. Третиот најавен натпревар во двојки ќе биде само формален, Ана Ристевска и Јана Таневска треба да се соочат против Ивета Даујотаите и Герда Зукуте.
| | веќе видена | слични

Марија Еленова ја победи Софија Јонасдотир со 6:2, 6:1, а Катарина Маринковиќ беше поуспешна од Ана Софија Гронхолм со 6:4, 6:2.   Во двојки, меѓу истите тенисерки, репрезентативките на Исланд беа поуспешни со 2:0 во сетови (7:6, 6:4) но поразот на значеше ништо за конечниот резултат од дуелот. Нашите најдобри тенисерки утре играат со репрезентацијата на Литванија, која е апсолутен фаворит во групата./МИА
| | веќе видена | слични

Македонската женска тениска репрезентација ја забележа првата победа со конечни 2:1 во групните натпревари од Третата Евро-африканска зона во ФЕД-купот.Марија Еленова ја победи Софија Јонасдотир со 6:2, 6:1, а Катарина Маринковиќ беше поуспешна од Ана Софија Гронхолм со 6:4, 6:2.Во двојки, меѓу истите тенисерки, репрезентативките на Исланд беа поуспешни со 2:0 во сетови (7:6, 6:4) но поразот на значеше ништо за конечниот резултат од дуелот.Нашите најдобри тенисерки утре играат со репрезентацијата на Литванија, која е апсолутен фаворит во групата.
| | веќе видена | слични

Денеска македонската Фед Куп женска тениска репрезентација (ранг 75) го обезбеди првиот триумф во Гамарт (Тунис). После поразот на стартот од Ерменија (0:3), во рамките од Третата Евро Африканска зона нашите најдобри тенисерки дојдоа до првиот триумф во групата А против Исланд (ранг 103). Во првиот меч Марија Еленова со резултат 2:0 по сетови 6:2 и 6:1 ја совлада Софија Солеј Јонасдотир, а во вториот Катарина Маринковиќ со 6:4 и 6:2 беше подобра од Ана Софија Гронхолм. Утре (петок, 20. април) нашата репрезентација ќе игра против Литванија (ранг 65) која досега оствари две максимални победи над Ерменија (3:0) и Исланд (3:0).
| | веќе видена | слични

Македонската женска Фед Куп тениска репрезентација (ранг 75) денеска со пораз ги започна натпреварите во Гамарт (Тунис)… Во рамките од Третата Евро Африканска зона составот предводен од селекторот и капитен Димитар Лабудовиќ загуби на првиот ден од Ерменија (ранг 90) со резултат 0:3. На првиот меч (кој траеше скоко два часа), Марија Еленова претрпе пораз со 1:2 по сетови 6:3, 2:6 и 1:6 од Ана Мовсисјан. Потоа, на вториот дуел исто така во сингл за скоро еден час игра Катарина Маринковиќ загуби со 1:6 и 3:6 од Ани Амирахјан. И на последната трета пресметка во двојки Марија Еленова и Катарина Маринковиќ загубија од Марина Давтјан и Ана Мовсисјан (4:6, 1:6). Нашата селекција се наоѓа во групата А каде што покрај Ерменија, се наоѓаат уште селекциите на Литванија (ранг 65) и Исланд (103).
| | веќе видена | слични

Останато

Купувал кокаин или купувал масло од канабис?! Остана дилемата околу телефонската нарачка на пратеникот Павле Богоевски. Институциите се занимаваат околу тоа ...
сите 324 | | | веќе видена

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 280 | | | веќе видена

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го спречи поранешниот советник на Белата куќа Дон Мекган да сведочи пред Конгресот во врска со извештајот на специјалниот ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тенисерките поразени на стартот од Фед купот во Тунис

Од:
До кого (е-маил):
Порака: