Цуцуловски продолжува да ги исмева и демаскира нарачаните медиумски хајки на СДСМ/Сорос

2 копии

Предмет на овој текст повторно сум јас. Поводот за неговото пишување е моето неприфаќање да се воведе двојазичност на целата територија од РМ. Поконкретно, тоа е моето тврдење дека да се говори на некој јазик во некоја општина, град или село, во кои нема ниту еден граѓанин што говори на тој јазик, е далеку од умот и дека ми личи на вампиризам, пишува Цуцуловски на Фејсбук, како реакција на текстот на Злате Лозановски, во Слободен печат. Фејсбук статус на Љубомир Цуцуловски ШТО САКА ПИСАТЕЛОТ ДА КАЖЕ? Текстов претставува продолжение на мојот претходен пост/текст, чија основна цел беше да покаже како одредена самопопрогласена интелектуална елита се обидува да го вообличи јавното мислење во Република Македонија. Најчесто овој тип на луѓе се повикува на нешто – на пример, на одредена информација – во која ни самите не веруваат. Потоа, поаѓајќи од тој конструкт, се обидуваат да извлечат заклучоци, кои, во основа, не се заклучоци, туку обиди за дисквалификација за оној за кој се пишува, или за настанот за кој се ...
| | веќе видена | слични

Вчера, во рамките на 28-то коло на ПМФЛ екипата на Победа забележа минимален пораз од 1-0 во пелагониското дерби против Пелистер, па прилепчани се седум едноподруго дуели се без триумф во првенството. На ова реагираше и преседателот на Победа, Гоце Ингилизов кој во пресрет на завршницата на шампионатот на Првата лига соопшти: „Ситуацијата на табелата е многу лоша за нашиот клуб. Очекувавме во завршницата на првенството да спремаме тим за следната сезона, наместо да се бриме за опстанок. Наредните осум кола до крајот на шампионатот мораме да освоиме доволно бодови како Победа би се спасила од испаѓање од лигата. Очајна ни е играта кон противничкиот гол. Речиси два месеци немаме постигнато гол и тоа ги преминува сите граници. Но од друга страна пак сме доста солидни во одбраната и тоа не одржува во живот последниве десеттина кола. Сега влегуваме во критичната фаза од првенството во која мораме да бидеме поконкретни и похрабри во игрите затоа што само така резултатите ќе мора да стигнат. Буквално во ниеден ...
| | веќе видена | слични

Малку кој и во раководството на Победа очекуваше дека прилепчани седум едноподруго дуели ќе се без триумф во првенството, посебно по онаа голема победа над Вардар од 2-1 во Охрид. Претседателот на Победа, Гоце Ингилизов во пресрет на завршницата на шампионатот во Првата лига, и по вчерашниот пораз од Пелистер, потенцира дека клубот цврсто стои зад стручниот штаб и фудбалери на кои сега им треба безрезервна поддршка за да се стигне до опстанокот во елитата. Ставот на Ингилизов за актуелните состојби во Победа ви го пренесуваме во целост: „Ситуацијата на табелата е многу лоша за нашиот клуб. Очекувавме во завршницата на првенството да спремаме тим за следната сезона, наместо да се бриме за опстанок. Но што е тука е. Наредните осум кола до крајот на шампионатот мораме да освоиме доволно бодови како Победа би се спасила од испаѓање од лигата. Очајна ни е играта кон противничкиот гол. Речиси два месеци немаме постигнато гол и тоа ги преминува сите граници. Но од друга страна пак сме доста солидни во одбраната и ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Победа д-р Гоце Ингилизов во пресрет на завршницата на шампионатот на Првата лига. „ Ситуацијата на табелата е многу лоша за нашиот клуб. Очекувавме во завршницата на првенството да спремаме тим за следната сезона, наместо да се бриме за опстанок. Но што е тука е. Наредните 8 кола до крајот на шампионатот мораме да освоиме доволно бодови како Победа би се спасила од испаѓање од лигата. Очајна ни е играта кон противничкиот гол. Скоро 2 месеци немаме постигнато гол и тоа ги преминува сите граници. Но, од друга страна пак сме доста солидни во одбраната и тоа не одржува во живот последниве 10-тина кола. Сега влегуваме во критичната фаза од првенството во која мораме да бидеме поконкретни и похрабри во игрите затоа што само така резултатите ќе мора да стигнат. Буквално во ниеден натпревар и среќата не ни беше наклонета иако бевме подобри во натпреварите со Силекс, Шкупи, Брегалница, Македонија и Ренова… Но, за жал не успеавме да постигнеме погодок и покрај добрите шанси. Продолжуваме понатаму. ...
| | веќе видена | слични

Како да се маѓепсани противничките мрежи велат прилепчани, а нивниот омилен тим Победа нема постигнато гол над 10 часа, односно точно 638 минути. Без постигнат гол Победа го загуби денеска и пелагониското дерби со Пелистер, па последен стрелец за клубот кој бие грчевита битка за опстанок е Дејан Цветановски на 5. март против лидерот Вардар. Во меѓувреме Суад Зендели си постигна автогол на дуелот меѓу Победа и Шкупи пред повеќе од еден месец, а од 18. март кога се играше тој натпревар, трае серијата од 5 натпревари на Победа без постигнат гол. Претходно и Шкендија ја декласираше Победа со 4:0, па останува неверојатниот податок дека играч на Победа ја нема затресено противничката мрежа во период од 638 минути.
| | веќе видена | слични

Фејсбук статус на Љубомир Цуцуловски ШТО САКА ПИСАТЕЛОТ ДА КАЖЕ? Текстов претставува продолжение на мојот претходен пост/текст, чија основна цел беше да покаже како одредена самопопрогласена интелектуална елита се обидува да го вообличи јавното мислење во Република Македонија. Најчесто овој тип на луѓе се повикува на нешто – на пример, на одредена информација – во која ни самите не веруваат. Потоа, поаѓајќи од тој конструкт, се обидуваат да извлечат заклучоци, кои, во основа, не се заклучоци, туку обиди за дисквалификација за оној за кој се пишува, или за настанот за кој се пишува. Притоа, наивно веруваат дека колку стилот со кој пишуваат е позбркан и нејасен, дека толку поубедлив ќе биде крајаниот ефект. Значи, колку нешто е понебулозно, толку е поубедливо – сметаат овие креатори на јавното мислење. За таа цел, понекогаш, медиумскиот простор им го отстапуваат на маргинални личности, чија единствена умешност е збркано да пишуваат, бидејќи и мислите им збркани. Така, порталот Плусинфо го имаше најдено Марин ...
| | веќе видена | слични

(ФБ статус на професорот Љубомир Цуцуловски) ГО НАЈДОВ НАЈДОВ. Пред некој ден, шетајќи по интернет, го најдов текстот на Марин Најдов, насловен „Гревот на професорот Цуцуловски“. Значи, го најдов Најдов, кој пишува за мојот грев. Се обидов да го прочитам и да најдам во што Најдов го нашол мојот грев. Го читав и го препрочитував, но кај г. Најдов ништо не најдов. Тоа ме доведе до состојба на очај. Затоа, во очај, ви се обраќам почитувани посетители да го најдете мојот грев во текстот на г. Најдов и да ми кажете во што е тој, бидејќи е греота човек (во случајов, тоа сум јас) да се остави во незнаење. Текстот на г. Најдов добива на значење, ако се има предвид дека е објавен на порталот, односно проектот (!?) „Плусинфо“ ( www.plusinfo.mk ) кој го уредува сезнајниот и сеприсутниот Бранко Героски. Кога се работи за таква величина, тогаш човек мора да се однесува со должна почит. Сепак, кај Најдов ништо не најдов, освен многу збунувучки реченици. Една од нив е следнава: „Изјавата на професорот Љубомир Цуцуловски ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Цуцуловски продолжува да ги исмева и демаскира нарачаните медиумски хајки на СДСМ/Сорос

Од:
До кого (е-маил):
Порака: