ВО ШАМПИОНСКИ СТИЛ: Македонија оди на ЕП во Хрватска (ФОТО)


Сениорската ракометна репрезентација како првопласирана во групата 4 оди на европскиот шампионат Репрентацијата на Македонија забележа голема победа против Чешка од 33:20 и си обезбеди место на Европското првенство во Хрватска. Чесите делуваа немоќно во поголемиот дел од средбата и немаа начин како да дојдат до голот. Кој ќе победи на оваа средба беше јасно после 15 минути игра, а предноста од 16:10 на полувреме јасно стави до знаење дека нема да има изненадување. Само десет минути во вториот дел беа доволно за гостите да бидат потопени и Македонија да замине на двоцифрена позитива. Ова се одржуваше во поголемиот дел од вториот дел за на крајот да се обезбеди триумф од 33:20. Во ваков меч не треба да се издвојува никој бидејќо сите момци на теренот го дадоа својот придонес и одиграа како тим. МАКЕДОНИЈА - ЧЕШКА 33:20 (16:10) Сала: Вип Арена во Скопје. Гледачи: 5000. Судии: Тиери Денц и Денис Рајбел од Франција. Делегат: Антонио Гулау од Португалија. МАКЕДОНИЈА: Ристовски, Митревски 1/1, Манасков 6/8, ...
| | веќе видена | слични

За машката ракометна репрезентација на Македонија останува уште последниот дуел од квалификациите за Европското првенство во Хрватска. Утре во Скопје, Македонија е домаќин на Чешка. Оптимизам кај капитенот Кирил Лазаров во пресврт на дуелот со ривалот, со кој играме често последните години. - Атмосферата е добра во репрезентацијата. Некој на почетокот да ни ја понудеше оваа ситуација ќе ја прифатевме со две раце. Сега со победа и со еден гол разлика ќе бидеме први во групата и што е исто така важно ќе бидеме и во подобар „шешир“ на извлекувањето за групите на Европското првенство во Хрватска. Имаме сили и имаме доволно мотиви да победиме особено што веќе имаме доволно видео материјали за утрешниот противник, вели Лазаров. На чело на табелата во групата е Чешка со 6 бодови, Македонија и Украина имаат по 5, а последен е Исланд со 4. Дуелот Македонија – Чешка се игра утре со почеток во 20:45 часот во ВИП Арена во СЦ „Борис Трајковски“, а во исто време играат и Исланд – Украина. Билетите за натпреварот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонските репреентативци, Кирил Лазаров и Борко Ристовски се избраници во идеалниот тим на ЕХФ за последните две кола од квалифиакциите за пласман на Европското првенство во Хрватска. Кире и Борко имаа одлични партии во 5 и 6 рунда, особено беа импресивни против Чешка во Скопје и на тој начин заслужно си најдоа место во дрим тимот во кој се уште Гудјон Валур Сигурдсон (Исланд), Вуко Борозан (Црна Гора), Томас Бабак (Чешка) и Норвежаните Бјарте Мирхол и Кристијан Бјорнсен.
| | веќе видена | слични
2 копии

Еден од столбовите во одбраната на "црвено-жолтите", Влатко Митков (35), го одигра последниот меч во дресот на ракометната репрезентација на Македонија која со убедливата победа над Чешка 33:20, се пласираше на Европското првенство во Хрватска Тој беше дел од сите успеси на машкиот репрезентативен ракомет па поради тоа доби пригоден подарок од претседателот на Ракометната федерација на Македонија, Живко Мукаетов. Мислам дека момците ќе остварат добар пласман на ЕП, а јас им посакувам се најдобро. Инаку, за самиот дуел со Чешка знаевме дека ќе биде тешко, а селекторот Раул истакна дека првите 15 минути ќе бидат најтешки и дека мора да ги одиграме најдобро, изјави бекот. Митков во дресот на Македонија настапи на 92 натпревари, а постигна 79 погодок за националниот тим.
| | веќе видена | слични
3 копии

Ракометната репрезентацијата на Македонија ја победи Чешка со 33:20 и обезбеди место на Европското првенство во Хрватска, кое ќе се одржи следната година. Македонија во првиот дел постојано беа во водство, а на полувреме заминаа со убедливи 16:10, со што јасно стави до знаење дека нема да има изненадување. И во вториот дел, Македонија од минута во минута го зголемуваше своето водство, за на крајот да се обезбеди триумф од 33:20. Борко Ристовски забележа 15 интервенции, а Кире Лазаров кој постигна 11 голови. Извор: Бриф
| | веќе видена | слични
6 копии

Влатко Митков синоќа го одигра последниот меч во дресот на ракометната репрезентација на Македонија која со убедливата победа над Чешка 33-20, се пласира на завршницата на Европското првенство во Хрватска следната година. 35-годишниот Митков кој беше еден од столбовите во одбраната на црвено-жолтите и дел од сите успеси на машкиот репрезентативен ракомет доби пригоден подарок од претседателот на Ракометната федерација на Македонија, Живко Мукаетов. Митков во дресот на Македонија настапи на 92 натпревари, а со синоќешниот еден гол против Чешка, за македонската репрезентација постигна вкупно 79 голови. По дуелот Митков изјави: - Мислам дека момците ќе остварат добар пласман на ЕП, а јас им посакувам се најдобро. Инаку, за самиот дуел со Чешка знаевме дека ќе биде тешко, а селекторот Раул истакна дека првите 15 минути ќе бидат најтешки и дека мора да ги одиграме најдобро.
| | веќе видена | слични

Сениорската машка репрезентација на Македонија на најдобар начин ги заврши квалификациите за ЕП Хрватска 2018. Избраниците на Раул Гонзалез пред преполните трибини на ВИП Арена „Борис Трајковски“ одиграа фантастичен меч против Чешка и со убедлив триумф од 33-20 обезбедија пласман на континенталниот собир од првото место во квалификациската група. Само почетокот на натпреварот донесе резултатска неизвесност, но од моментот кога со голот на Кирил Лазаров, Македонија поведе со 8-7, до крајот на средбата веќе не го испушти водството во ниту еден момент. На пауза за полувреме се замина со веќе високи 6 гола разлика за Македонија (16-10), а нашите репрезентативци одиграа одлично тимски и во второто полувреме во кое доминираа на двата краја од теренот. Разликата постојано се зголемуваше за конечни и заслужени 33-20. Кирил Лазаров и на оваа средба беше прв стрелец во нашиот тим со 11 постигнати голови и со нив стигна до вкупна бројка од 59 голови во квалификациите што го прават убедливо најдобар реализатор, пред ...
| | веќе видена | слични

Вчера во висок стил македонската машка сениорска ракометна репрезентација обезбеди настап на Европското првенство во Хрватска 2018 год. Избраниците на селекторот Раул Гонзалез со конечен резултат 33:20 ја совладаа селекцијата на Чешка за освојување на првото место во квалификациската група пред Чесите, Исланѓаните и Украинците. И во овој циклус нашиот најдобар ракометар Кирил Лазаров (37) блескаше и беше најдобар стрелец во евро-квалификациите со 59 голови. Во текот на мечот против Чешка пред полните трибини во ВИП Арена СЦ „Борис Трајковски“ – Скопје, прекрасната партија на „црвено-жолтите“ беше крунисана со еден фантастичен „цепелин“ на релација Кирил Лазаров-Дејан Манасков.
| | веќе видена | слични
2 копии

35-годишниот Митков кој беше еден од столбовите во одбраната на црвено-жолтите и дел од сите успеси на машкиот репрезентативен ракомет доби пригоден подарок од претседателот на Ракометната федерација на Македонија, Живко Мукаетов.  Митков во дресот на Македонија настапи на 92 натпревари, а со синоќешниот еден гол против Чешка, за македонската репрезентација постигна вкупно 79 голови. 
| | веќе видена | слични

Предводени од капитенот Кирил Лазаров кој мечот го заврши со 11 голови, „црвено-жолтите“ во текот на сите 60 минути ја имаа контролата на резултатот и во ниту еден момент не ја доведоа победата во прашање. Нападот беше одличен, Македонците погодуваа од сите позиции, на моменти и со атрактивна игра и „цепелини“, а одбраната засилена со повратникот Ацо Јоноски ги одбиваше атаците на Чесите. Голманот Борко Ристовски бранеше „зицери“ и сето тоа на крајот резултира со убедливи плус 13. Доминацијата на нашите ракометари на 15-ина минути пред крајот беше изразена со двоцифрена предност (25:15), што беше убава можност селекторот Раул Гонзалес да им даде шанса за настап и на резервните играчи. Од репрезентацијата вечерва се прости Влатко Митков кој доби овации од преполниот СЦ „Борис Трајковски“. На другиот натпревар од 6.коло во оваа група, Исланд на домашен терен ја совлада Украина со 34:26. Македонија го освои првото место на табелата и ќе се најде во попривилигиран шешир при ждребот за ЕП. Чешка како втора ЕП оди ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Влада на Тереза Меј сé уште работи на прашањето што да побара од Европската унија со цел да ја реши загриженоста на пратениците во врска со планот за ...
сите 422 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 165 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша во студиото на Гранд влегла нерасположена, нејзиното однесување го загрижило Саша Поповиќ, но и останатите колеги.Пеачката на снимањето се ...
сите 228 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Грчкиот парламент се очекува во вечерните четврточни часови да го ратификува Преспанскиот договор со Македонија за решавање на деценискиот спор за името на ...
сите 88 | | | веќе видена

Со секоја своја постапка ВМРО-ДПМНЕ и антизападниот Мицкоски покажуваат дека се против заедништвото, против напредокот, против европските вредности и концептот ...
сите 200 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВО ШАМПИОНСКИ СТИЛ: Македонија оди на ЕП во Хрватска (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: