Раул ги построи репрезентативците за Украина и за Чешка

Македонската ракометна репрезентација се собра за јунскиот двомеч од продолжението во квалификациите за ЕП-2018 во Хрватска. Селекторот на македонската репрезентација, шпанскиот стратег Раул Гонзалес ги построи репрезентативците за решавачките дуели со Украина и Чешка. На располагање за овие два меч македонскиот селектор ќе има вкупно 20 ракометари, главно интернационалци. На првиот собир недостасуваа токму интернационалците кои имаа клупски обврски: Филип Талески и Дејан Манасков (Рајн Некар), Борко Ристовски и Kирил Лазаров кои ги чека меч в недела со Барселона и Филип Миркуловски од Вецлар. Сите ќе се приклучат на тренинзите в понеделник. Исто така, отсутен беше и вардарецот Столе Стоилов, но тој ќе се приклучи побрзо од останатите. Ќе се тренира двапати дневно до заминувањето за Украина. Тренинг-базата ќе биде СЦ „Борис Трајковски“. - Очекувам сите да бидеме максимално фокусирани, пред нас се два тешки натпревара. Би сакал да славиме веќе на првиот во Украина и на тој начин да направиме огромен чекор ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Селекторот на Македонија,Раул Гонзалес, ги одбра 16-те ракометари кои во Суми ќе ѝ се спротистават на Украина, а меѓу нив го нема Марко Нелоски, кој не го одработи последниот тренинг во целост. На листата на пријавени играчи се наоѓаат Борко Ристовски, Златко Даскаловски, Дејан Манасков, Гоце Ојлески, Гоце Георгиевски, Мартин Поповски, Кирил Лазаров, Филип Миркуловски, Филип Талески, Филип Кузмановски, Влатко Митков, Филип Лазаров, Мартин Велковски, Никола Маркоски, Стојанче Стоилов и Жарко Пешевски. Натпреварот меѓу Македонија и Украина се игра од 18.00 часот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ракометната репрезентација на Македонија во петтиот квалификациски меч за ЕП 2018 се соочува со тешко гостување кај Украина, на кое доколку се слави, ќе се обезбеди пласман на нов европски собир. По вчерашната победа на Чешка над Исланд, Македонија со победа ќе се „чекира“ на четвртото ЕП во низа, или вкупно, на седмиот голем ракометен собир, земајќи ги и учествата на Светските првенства. Континуитетот на нашата земја на ракометните настани почна во 2012 година со пласманот на ЕП во Србија каде го остваривме најголемиот успех во ракометната историја со петтото освоено место, а потоа следеа настапи на СП 2013 (Шпанија, 14 место), ЕП 2014 (Данска, 10 место), СП 2015 (Катар, 9 место), ЕП 2016 (Полска, 11 место) и СП 2017 (Франција, 15 место). Досега, со Украина имаме вкупно три одиграни меча и имаме една победа, едно реми и еден пораз. Токму на последниот меч во Скопје во рамки на квалификациите за ЕП беше извојувана и првата победа, со високи шест гола (27-21). Доколку Македонија победи, речиси сигурно е дека ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Машката ракометна репрезентација на Македонија, попладнево гостува во Украина, во рамките на претпоследното квалификациско коло за пласман на Европското првенство во Хрватска. И двете селекции по четири одиграни натпревари имаат идентичен скор, две победи и два порази. Лидер во Групата 4 е Чешка која синоќа славеше над Исланд со 27-24 и со шест бода ја презеде лидерската позиција на табелата и направи голем чекор кон пласманот на континенталното првенство кое наредната година ќе се одржи во Хрватска. Блиску до пласман на ЕП може да биде и Македонија, доколку успее да слави во Суми во дуелот со Украина. Ова практично е реванш натпревар, а првото соочување на двете селекции, во ноември минатата година во Скопје, заврши со победа на Македонија 27-21. Селекторот Раул Гонзалес, со исклучок на повредениот Велко Маркоски, кој остана во Скопје, на располагаше за овој натпревар ги има сите ракометари. Дуелот во Украина ќе започне во 18 часот по македонско време (19 часот по локално време).
| | веќе видена | слични

Македонската ракометна репрезентација денеска ја има првата „меч-топка“ за пласман на завршницата на Европското првенство во Хрватска, кое се игра во јануари следната година. „Црвено-жолтите“ гостуваат кај Украина и со евентуален триумф со сигурност ќе бидат дел од најдобрите на континенталниот собир. Украина во квалификациите ги доби двата меча на свој терен. Беа подобри од Иланд и Чешка, со што само се потврдува дека воопшто нема да биде лесно да се стигне до посакуваната победа во Суми. Капитенот Кирил Лазаров е претпазлив, но верува во успех. „Приоритет за нас е пласманот на ЕП. Украина покажа дека може да победи и против селекција како што е Чешка. Тоа е само еден знак плус, дека мора да бидеме претпазливи. Мора квалитетно да одработиме на терен во сите 60 минути. Воопшто нема да ни биде лесно“ вели Лазаров. Капитенот очекува сите оние кои ќе бидат на теренот, да го дадат максимумот и со тимска игра да се стигне до посакуваниот резултат. „Украина е специфична, многу далеку, ладна земја, а и времето кое ...
| | веќе видена | слични

Нашата машка ракометна репрезентација денеска од 18 часот во Суми против Украина ќе го одигра претпоследниот натпревар во квалификациите за Европското првенство. На македонските ракометари во овој дуел им е потребна победа со која ќе направат крупен чекор кон уште еден настап на големите натпреварувања. Задачата нема да биде воопшто лесна бидејќи нашите ривали во групата Чешка и Исланд на гостувањата во Украина забележаа победи, а ниту еден состав во досегашните квалификации нема гостински триумф. "Стигнавме до последните два натпревари, вообичаено најважни за пласманот на Европското првенство. Прва за нас е средбата во Украина, на која имаме можност со победа да ја оствариме зацртаната цел и да добиеме виза за Хрватска. Не се залажуваме, пред нас е тешка задача, немавме време да се подготвиме бидејќи само два дена трениравме комплетни. Сепак, ние сме искусна репрезентација, максимално сме мотивирани, треба само да ја изиграме нашата игра и мислам дека со тоа би стигнале до посакуваниот триумф" истакна ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Машката ракометна репрезентација на Македонија попладнево со почетвок во 19,00 часот во Суми (Украина) ќе ја има првата можност да го обезбеди своето учество на Европското првенство кое следната година ќе се одржи во Хрватска. Maкедонија ја совлада Украина на домашен терен на мечот кој во ноември 2016 се одигра во Скопје и со победа вечерва практично ќе го осигура настапот на заврниот турнир, каде сигурен учесник од нашата конкуренција е Чешка. Чесите вчера вечер со 27:24 го добија Исланд што беше доволно за потврда на првата позиција и заверка на пласманот на ЕП. Атмосферата во тимот на селекторот Раул Гонзалес е добра, сите освен Велко Марковкси кој е повреден му се на располагање на Шпанецот, што е добра најава пред важниот дуел.
| | веќе видена | слични

Македонската ракометна репрезентација денеска во украинскиот град Суми (18 часот, пренос на ТВ-Телма), ќе игра против Украина, во 5. коло од квалификациите за Европското првенство (ЕП) во Хрватска в година. Тоа е значаен дуел за пласман на ЕП 2018 ако се има предвид дека до крајот Македонија ја очекува уште мечот против Чешка во Скопје в недела, а сите селекции во четвртата група (игра и Исланд) имаат по четири бода.На ЕП ќе играат селекциите што ќе ги освојат првите две места во групите, како и најдобрата меѓу третопласираните. Македонија со три или со четири бода од следните два меча ќе се пласира на ЕП, а теоретски и со една победа може да заигра во Хрватска.Македонија и Украина досега трипати играа меѓусебе и двете селекции имаат по една победа (27-21 за Македонија минатата година во Скопје, а 25-19 за Украина на свој терен во циклусот за СП 1997) и едно реми (13-13 во Скопје за СП 1997).Македонија досега во 16 квалификациски циклуси (од кои 10 за ЕП и шест за СП) одиграла вкупно 65 натпревари на ...
| | веќе видена | слични

Машката ракометна репрезентација на Македонија, денеска (18 ч.) во Суми и гостува на Украина во претпоследниот натпревар од квалификациите за ЕП 2018 во Хрватска. За ракометарите ова е прва меч топка да го решат пласманот на европскиот шампионат пред последното коло во кое ја пречекуваат Чешка во Скопје. Во изедначената група 4, ниедна репрезентација досега нема победа на гостински терен. По вчерашниот триумф на Чешка против Исланд (27-24), македонската репрезентација со победа во денешниот дуел против Украина, го обезбедува најмалку второто место во групата и пласманот на ЕП во Хрватска. Сепак, од македонската репрезентација истакнуваат дека фокусот мора да биде на играта, а не на „математиките“ во групата и дека главната цел е да се победи Украина во денешната пресметка. „ Јас лично мислам дека не треба да ги гледаме другите репрезентации и треба да се фокусираме на нас и на нашата игра. Да, резултатот Чешка-Исланд ни оди во полза, но сето тоа би било залудно доколку ние денес не го добиеме натпреварот. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Филип Миркуловски стисна заби и ќе настапи на вечерашниот квалификациски натпревар за европското првенство против Украина. Тој се мачи со незгодна повреда на рамото, но големиот фајтер на Вецлар сака да им помогне на своите колеги од репрезентацијата да изборат пласман на уште едно големо натпреварување на репрезентативниот состав. Нашите ракометари денеска во Украина ќе имаат можност со победа да си го визираат настапот на ЕП во Хрватска, шанса што Раул Гонзалес и неговите избраници се решени да не ја пропуштат, па последниот меч со Чешка во Скопје да биде само битка за првото место меѓу две селекции кои имаат обезбедено хрватски визи. – Стигнавме до последните два натпревари, вообичаено најважни за пласманот на Европското првенство. Прва за нас е средбата во Украина, на која имаме можност со победа да ја оствариме зацртната цел и да добиеме виза за Хрватска. Не се залажуваме, пред нас е тешка задача, немавме време да се подготвиме бидејќи само два дена трениравме комплетни. Сепак, ние сме искусна ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 160 | | | веќе видена

Ова тесто е готово за десет минути излегува меко, не се лепи за раце, добро се меси и што е најважно – не се распаѓа. 4 шолји од 2 дл брашно 2 лажици шеќер ...
сите 84 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Раул ги построи репрезентативците за Украина и за Чешка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: