Toj заработува 11 милиони долари на час, а неговите работници 12 долари

Џеф Безос, првиот човек на Амазон на час заработува повеќе од 11 милиони долари, а неговите работници само 12 долари. Во 2018 година тој своето богатство го зголеми за 67 милијарди долари, и сега „тежи“ 167 милијарди долари. 268 милиони долари заработува дневно. Оваа бројка е милион пати поголема од заработката на работиците во Амазон. На годишно ниво платите во Амазон се движат од 58.703 до 146.455 долари. Има луѓе кои работат за 12 или подобро платените за 15 долари по час.
| | веќе видена | слични
4 копии

Коосновачот на Salesforce,com Марк Бениоф и неговата сопруга го купија американскиот весник „Тајм“, само осум месеци откако беше продаден на американската медиумска група Мередит Корпорејшн. Милијардерот Бениоф списание го купи за 190 милиони долари, а според „Мередит“ тој нема да биде вклучен во секојдневното работење или во новинарските одлуки. Договорот се очекува да биде финализиран за еден месец, но претходно треба да добие дозвола од регулаторните органи. Според „Форбс“, Бениоф има имот во вредност од 6,7 милијарди долари.
| | веќе видена | слични
2 копии

Директорот на Amazon ќе донира 2 милијарди долари за фонд што ќе им помага на сиромашните луѓе. Станува збор за фондот Bezos Day One кој ќе помага за отворање на градинки во сиромашни квартови и ќе дава пари на непрофитни организации за помагање на бездомни семејства. Портпаролката на Amazon изјави дека парите ќе доаѓаат дирекно од Безос, без да даде дополнително објаснување. Богатството на Безос е проценето на 160 милијарди долари. Не е првпат тој да помага на најзагрозените, финансиски поддржува центар за истражување на рак и стипендии за мигранти. Безос на Twitter наведе дека еден дел од парите е наменет за организации и групи кои даваат засолниште и храна на бездомни семејство. Вториот дел од фондот ќе биде наменет за бесплатни градинки во делови на градот со ниски примања, каде „децата ќе бидат муштерии“. Засега не е познато како ќе изгледаат градинките кои ќе работат на Монтесори принципот, а ќе се фокусираат на учење низ игра, како и на индивидуалност и социјално-емотивниот развој.
| | веќе видена | слични

Џеф Безос, најбогатиот човек на светот и директор на „Амазон“, ќе донира 2 милијарди долари за сиромашното население. Тој ќе ги донира парите во фондот Bezos Day One, кој ќе помага да се отворат градинки во сиромашни квартови и ќе дава пари на непрофитни организации што ќе им помагаат на бездомни семејства. Портпаролката на „Амазон“ на новинарите им соопштила дека парите ќе доаѓаат директно од приватниот фонд на Безос. Не е првпат тој да помага на најзагрозените. Безос финансиски поддржува центар за истражување на рак и дава стипендии за мигранти. Овој пат, дел од парите се наменети за организации и групи што даваат засолниште и храна на бездомни семејства, а вториот дел од фондот ќе биде наменет за бесплатни градинки во делови на градот со ниски примања. Богатството на Безос се проценува на 160 милијарди долари. Текстот Најбогатиот човек во светот ќе донира 2 милијарди долари за сиромашните е превземен од Reporter.mk .
| | веќе видена | слични

[caption id="attachment_59371" align="alignleft" width="500"] Марк Бениоф, ко-основач на Salesforce[/caption] Американскиот магазин Time повторно ја менува својата сопственичка структура, речиси осум месеци откако беше продадено на американската медиумска група „Мередит корпорејшн“. Нови газди на магазинот се коосновачот на Salesforce.com, Марк Бениоф и неговата сопруга кои за Time платија 190 милиони долари. Во изјава за медиумите, корпорацијата „Мередит“ појасни дека новите сопственици „нема да бидат вклучени во секојдневните активности или новинарските одлуки”. Договорот би можел да се склучи во рок од еден месец, но прво мора да добие регулаторно одобрување. Бениоф, кој е претседател, главен извршен директор и ко-основач на фирмата Salesforce.com – рече дека тој и неговата сопруга имаат огромна почит кон организацијата на магазинот и неговиот препознатлив бренд. „Моќта на Time отсекогаш била во неговото уникатно раскажување приказни за луѓето и прашања што влијаат на сите нас, но и нè поврзуваат“, ...
| | веќе видена | слични

Само осум месеци откако беше продаден на американската медиумска куќа „Meredith Corporation“, магазинот Тime повторно го менува сопственикот, а овојпат ги купува милијардерот Марк Расел Бениоф. Соосновачот на Salesforce.com, Марк Бениаф и неговата сопруга лично го купуваат Time за 190 милиони американски долари. Во соопштението на „Meredith Corporation“ се наведува дека семејството Бениоф „нема да бидат вклучени во секојдневното работење или новинарските одлуки“. Договорот би можел да биде завршен за еден месец, но прво мора да добие одобрение од регулаторите. Марк Бениоф, претседател, извршен директор и соосновач на компанијата Salesforce.com за работење во „клауд“, изјави дека тој и неговата сопруга длабоко ја почитуваат организацијата и овој познат медиумски бренд. „Моќта на Time отсекогаш беше во неговото оригинално пишување за луѓето и проблемите кои на сите нас влијаат и нé поврзуваат“, напиша на Twitter. Бениоф го преземаат Time во време кога иднината на печатените медиуми е наизвесна. Продажбата на ...
| | веќе видена | слични

Милијардерот Бениоф списание го купи за 190 милиони долари, а според „Мередит“ тој нема да биде вклучен во секојдневното работење или во новинарските одлуки. Договорот се очекува да биде финализиран за еден месец, но претходно треба да добие дозвола од регулаторните органи. Според „Форбс“, Бениоф има имот во вредност од 6,7 милијарди долари.
| | веќе видена | слични

Списанието „Тајм“ повторно ја менува својата сопственичка структура, речиси осум месеци откако беше продадено на американската медиумска група „Мередит корпорејшн“. Коосновачот на Salesforce.com, Марк Бениоф, и неговата сопруга лично го купија „Тајм“ за 190 милиони долари. Во изјава за медиумите, корпорацијата „Мередит“ појасни дека новите сопственици „нема да бидат вклучени во секојдневните активности или новинарските одлуки”. Договорот би можел да се склучи во рок од еден месец, но прво мора да добие регулаторно одобрување. Бениоф, кој е претседател, главен извршен директор и ко-основач на фирмата Salesforce.com – рече дека тој и неговата сопруга имаат огромна почит кон организацијата на магазинот и неговиот препознатлив бренд. „Моќта на ‘Тајм’ списанието отсекогаш била во неговото уникатно раскажување приказни за луѓето и прашања што влијаат на сите нас, но и нè поврзуваат“, објасни тој.
| | веќе видена | слични

Магазинот Time повторно добива нов сопственик, откако осум месеци беше во рацете на американската медиумска групација Meredith Corporation, пишува BBC Престижното списание преминува во сопствеништво на ко-основачот на Salesforce.com, Марк Бениоф, кој заедно со неговата жена го купија Time за 190 милиони долари. Сопружниците, сепак нема да имаат удел во уредувачката политика, а зделката се очекува да биде комплетирана за еден месец, откако ќе добие регулаторно одобрување. Бениоф покрај основач е претседател и главен извршен директор на компјутерската компанија Salesforce.com, којашто нуди облак услуги. За него и сопругата оваа зделка е од големо значење од причина што негувале огромна почит кон списанието и самиот долгогодишен медиумски бренд. Според Forbes, Бениоф моментално вреди 6,7 милијарди долари. Фото: Facebook
| | веќе видена | слични

Основачот на компанијата за облачни услуги „Salesforce“, Марк Бениоф и неговата сопруга Лин го договориле купувањето на списанието „Time“ од „Meredith Corp.“ за 190 милиони долари, приклучувајќи се кон групата технолошки милијардери, како Џеф Безос, кои купуваат печатени изданија, кои западнале во тешкотии. Овој чекор му дава на 53-годишниот претприемач, еден од лидерите во префокусирањето на компаниите од употреба на софтвер за облачни услуги, нова улога – медиумски магнат, коментира „Bloomberg“. Бениоф, чие нето богатство изнесува 6,5 милијарди долари, е извршен директор на „Salesforce“, но зделката не е поврзана со технолошката компанија, се посочува во соопштението. „За нас е чест да се погрижиме за една од најважните медиумски компании и иконски бренд во светот“, велат тие во изјавата од неделата. „„Time“ секогаш било доверлив одраз на состојбата на светот и не потсетува дека бизнисот е еден од најголемите платформи за промена“. „Meredith“, која е позната по изданијата, како „Better Homes & Gardens“, го ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 549 | | | веќе видена

Полицијата уапсила десет лица утринава на повеќе локации во Ѓорче Петров, Арачиново, Грчец, Чаир, Визбегово, Бардовци, Студеничани и Центар, а дел од уапсените ...
сите 175 | | | веќе видена

Многу сериозно ќе го анализираме мислењето на Венецијанската комисија, ќе земеме предвид различни забелешки и ќе се трудиме да најдеме решение кое ќе биде ...
сите 140 | | | веќе видена

 Во животот постојано учиме. Низ годините ќе доживеете и успеси и неуспеси, а од секое искуство ќе научите и некоја лекција. Но, постојат некои лекции кои би ...
сите 126 | | | веќе видена

По состанокот на лидерите на земјите – членки на НАТО во Лондон, може со гордост, со крената глава, да кажеме успеавме! Горди сме на успехот на државата и ...
сите 225 | | | веќе видена

Дали има врска со рекет во самата ВМРО ДПМНЕ? И покрај молкот во ВМРО-ДПМНЕ, овие одговори треба да ги даде истрагата. Фактите се јасни, ВМРО-ДПМНЕ должи ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Toj заработува 11 милиони долари на час, а неговите работници 12 долари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: