ПОА: По вторпат одложено судењето на Архиепископот Јован

Денеска во Основниот суд Скопје I, Скопје, по вторпат беше одложен почетокот на судењето на Архиепископот на Православната Охридска Архиепископија, г.г. Јован, за обвинение за коешто тој веќе има издржано затворска казна, известуваат од ПОА. Заедно со него, обвинети се уште двајца епископи и повеќемина свештеници, монахињи и верници. Како што известуваат од ПОА, тој уредно се одзвал на судската покана за почеток на судењето, но во судот му било предочено дека почетокот на судењето е одложен. Почетокот на судскиот процес првично беше закажан за 30 Јули, потоа беше одложен за 18 Септември, за одново да биде презакажан за 2 Ноември 2015 година.
| | веќе видена | слични

Останато

Германскиот министер за правда Катарина Барли изрази разочараност од планот на британската премиерка Тереза Меј за ќорсокакот за прашањето за брегзит. -Велика ...
сите 408 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 207 | | | веќе видена

Jелена Карлеуша вчера сепак се појави на снимањето на “Ѕвездите на Гранд”. Пристигна видно нерасположена, во придружба на својот менаџер, избегнувајќи ги ...
сите 231 | | | веќе видена

Пратеникот Јоргос Псарианос соопшти дека ја напушта партијата „То Потами“(Река) поради поддршката на фракцијата за Преспанскиот договор, само неколку часа ...
сите 102 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 132 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 246 | | | веќе видена

Со секоја своја постапка ВМРО-ДПМНЕ и антизападниот Мицкоски покажуваат дека се против заедништвото, против напредокот, против европските вредности и концептот ...
сите 215 | | | веќе видена

Грчкиот парламент се очекува во вечерните четврточни часови да го ратификува Преспанскиот договор со Македонија за решавање на деценискиот спор за името на ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПОА: По вторпат одложено судењето на Архиепископот Јован

Од:
До кого (е-маил):
Порака: