Либан најави нова влада

2 копии

Либан во понеделникот најави нова влада предводена од премиерот Наџиб Микати, речиси пет месеци откако го доби мандатот за состав на кабинетот, јавува Reuters Владин функционер го најавил претставувањето новата влада во палатата Бабда по разговорите на претседателот на Либан Мишел Сулејман и претседателот на парламентот Набих Бери и мандатарот Наџиб Микати . Либан беше без функционална влада од јануари кога Хезболах и неговите сојузници ја соборија коалицијата на премиерот Сад ал-Харири кој ја имаше поддршката на западот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Составена е новата влада во Либан, пет месеци откако шиитската фундаменталистичка партија Хезболах и нејзините сојузници во Парламентот, го принудија претходниот владин Кабинет на премиерот Саад Харири да поднесе оставка. Конфликотот меѓу партиите во Парламентот на Либан, што доведе до распад на Владата, настана поради одбивањето на Хезболах да ги признае заклучоците на Меѓународниот трибунал на ОН од истрагата на атентатот врз поранешниот премиер Рафик Харири. Новата 30-члена Влада на премиерот Наџиб Микати треба да биде официјално претставена во Парламентот, кој ќе треба да гласа за нејзина доверба. Претходно вчера , Микати се сретна со либанскиот претседател Мишел Слејман со цел да му го претстави составот на владата. На состанокот присуствуваше и претседателот на Парламентот Набих Бери, кој е лидер на умерената шиитска партија Амал и сојузник на Хезболах. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични

Останато

Под влијание на Медитеранскиот циклон ОЛИВИЈА до крајот на денов ќе имаме облачно време со врнежи од дожд во најголемиот дел од државава додека на повисоките ...
сите 247 | | | веќе видена

Претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави синоќа дека Франција и САД би требало меѓусебно да се почитуваат, како што им доликува на едни долгогодишни ...
сите 254 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 279 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 55 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 115 | | | веќе видена

Албански медиуми кои се повикуваат на полициски извори тврдат дека поранешниот премиер Никола Груевски во Албанија влегол нелегално и тоа во близина на ...
сите 200 | | | веќе видена

„Предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедува социјална праведност, повеќе пари кај граѓаните и поголема помош за секое ...
сите 246 | | | веќе видена

Капитал - Груевски бара азил од Унгарија, јавноста бара одговорност за неговото бегство „Груевски бара азил од Унгарија, јавноста бара одговорност за неговото ...
сите 183 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Либан најави нова влада

Од:
До кого (е-маил):
Порака: