Перо Антиќ повтори – Повеќе нема да играм за Македонија


Перо Антиќ повтори – Повеќе нема да играм за Македонија Македонскиот кошаркар Перо Антиќ повтори дека повеќе нема да игра за својата земја, потврдувајќи ја со тоа одлуката која ја најави по завршувањето на ЕП во Словенија. “Нема да играм веќе за Македонија“, рече Антиќ во интервју за шпанскиот весник “Марка’. “Потребен му е одмор на моето тело.Од 2001 година наваму секое лето имав обрски кон мојата репрезентација.Таквите напорни лета не се добра подготовка за настап во силните европски лиги или НБА“, рече Антиќ, кој од оваа сезона е член на НБА тимот на Атланта. Антиќ изрази верување дека “луѓето во Македонија ја разбираат оваа моја одлука“. “Исто така, додаде Антиќ, сакам повеќе време да минам со семејството, имам две деца, фамилија и одморот се две фундаментални работи за зачувување на кариерата, која влегува во финална фаза“.
| | веќе видена | слични

По два меча пауза тренерот на Атланта, Мајк Буденхолцер, го пушти во игра македонскиот кошаркар Перо Антиќ на мечот против Вашингтон на гости, кој „јастребите“ го загубија со 108-101 КОШАРКА - НБА-ЛИГА Антиќ одигра девет минути, во кои немаше реализација од трите обиди од поле, а впиша два скока и една асистенција, во деветтиот пораз на тимот сезонава. Атланта е втора во дивизијата Југоисток со по девет победи и порази, зад актуелниот шампион Мајами со 13-3. Следниот дуел за Антиќ и Атланта е доцна вечерва на гости против Сан Антонио. Во дербито на Западот, Хјустон славеше на гости против Сан Антонио со 112-106. Целата прва петорка на Хјустон постигна двоцифрен број поени. Резултати Вашингтон - Атланта 108-101 Далас - Минесота 106-112 Сан Антонио - Хјустон 106-112 Кливленд - Чикаго 97-93 Мемфис - Бруклин 88-97 Феникс - Јута 104-112 Милвоки - Бостон 92-85
| | веќе видена | слични
4 копии

Пет победи забележаа гостинските екипи на осумте натпревари во најсилната светска кошаркарска лига – НБА одиграни синоќа. Лидерот на Истокот, Индијана продолжува со одличните игри и на гостувањето во Лос Анџелес против Клиперс ја постигна 16.победа, додека второпласираниот Мајами во неизвесен финиш стигна до победата број 14. Постигнати резултати: Торонто – Денвер 98:112, ЛА Клиперс – Индијана 100:105, Детроит – Филаделфија 115:100, Сакраменто – Голден Стејт 113:115, Мајами – Шарлот 99:98, Оклахома – Минесота 113:103, Њујорк – Њо Орлеанс 99:103 и ЛА Лејкерс – Портланд 108:114. Вечерва се играат пет натпревари: Вашингтон – Орландо, Чикаго – Њу Орлеанс, Сан Антонио – Атланта, Јута – Хјустон и Портланд – Индијана. Табела Источна конференција: Индијана 16-1 (победи – порази), Мајами 14-3, Атланта 9-9, Вашингтон 8-9, Чикаго 7-8, Шарлот 8-10,… Табела Западна конференција: Сан Антонио 14-3 (победи – порази), Портланд 14-3, Оклахома Сити 12-3, ЛА Клиперс 12-6, Хјустон 13-5, Денвер 10-6,…
| | веќе видена | слични
9 копии

Перо Антиќ, првиот Македонец во НБА, најдобрата кошаркарска лига во светот, за МИА вели дека е задоволен од досегашното искуство со тимот Атланта Хокс, за којшто ја игра првата сезона. Антиќ одигра девет минути во натпреварот кој Хокс вчера го загубија со 101 наспроти 108 поени против Волшебниците на гости во Вашингтон. Македонскиот кошаркарски центар кој игра во најдобрата лига НБА-лигата, во интервју за МИА вели дека пресреќен од досегашното искуство со Атланта Хокс, тимот за кој што настапува. „Мислам дека е одлично да се отворат вратите за нашата држава. Пред се да се запознае народот тука. Никој не знаеше каде е, каква е Македонија, а сега сите се интересираат. Драго ми е за тоа. Тешко е да се навикнеш на овој начин на игра. Сепак доаѓаш од Европа. Колку и да си создал име таму, тука мораш одново да создаваш. Постепено се привикнувам, иако е тешко, но морам. Знаев и кога потпишав каде доаѓам, што ќе биде предизвик, како и што треба да се навикнам. Сега за сега сум задоволен, изјави Антиќ по ...
| | веќе видена | слични

Нашиот најдобар кошаркар Перо Антиќ ноќеска имаше настап од само девет минути на паркетот во Вашингтон, во кој неговиот тим Атланта беше поразен со 108:101. Антиќ не оствари реализација во двата обида кои ги имаше на теренот. Кучот за триумф, играчите на Вашингтон го направија во првиот период кој го добија со 28:20. Резултати на другите ноќешни НБА натпревари: Кливленд – Чикаго 97:93, Мемфис – Бруклин 88:97, Далас – Минесота 106:112, Сан Антонио – Хјустон 106:112, Феникс – Јута 104:112 и Милвоки – Бостон 92:85. Вечерва се играат осум натпревари: Торонто – Денвер, ЛА Клиперс – Индијана, Детроит – Филаделфија, Сакраменто – Голден Стејт, Мајами – Шарлот, Оклахома – Минесота, Њујорк – Њо Орлеанс, ЛА Лејкерс – Портланд. Табела Источна конференција: Индијана 15-1 (победи – порази), Мајами 13-3, Атланта 9-9, Вашингтон 8-9, Шарлот 8-9, Чикаго 7-8,... Табела Западна конференција: Сан Антонио 14-3 (победи – порази), Портланд 13-3, Оклахома Сити 11-3, ЛА Клиперс 12-5, Хјустон 13-5,...
| | веќе видена | слични
7 копии

Македонскиот кошаркар Перо Антиќ одигра девет минути и не успеа да погоди во двата обида на ноќешното гостување на неговиот клуб Атланта која загуби од Вашингтон со 108:101. Нашиот најдобар кошаркар Перо Антиќ ноќеска имаше настап од само девет минути на паркетот во Вашингтон, во кој неговиот тим Атланта беше поразен со 108:101. Антиќ не оствари реализација во двата обида кои ги имаше на теренот.Кучот за триумф, играчите на Вашингтон го направија во првиот период кој го добија со 28:20. Резултати на другите ноќешни НБА натпревари: Кливленд – Чикаго 97:93, Мемфис – Бруклин 88:97, Далас – Минесота 106:112, Сан Антонио – Хјустон 106:112, Феникс – Јута 104:112 и Милвоки – Бостон 92:85.Вечерва се играат осум натпревари: Торонто – Денвер, ЛА Клиперс – Индијана, Детроит – Филаделфија, Сакраменто – Голден Стејт, Мајами – Шарлот, Оклахома – Минесота, Њујорк – Њо Орлеанс, ЛА Лејкерс – Портланд.Табела Источна конференција: Индијана 15-1 (победи – порази), Мајами 13-3, Атланта 9-9, Вашингтон 8-9, Шарлот 8-9, ...
| | веќе видена | слични

Во НБА лигата ноќеска се одиграа осум натпревари, а тимот со најдобар скор (16 победи – 1 пораз) Индијана постигна важна победа на гостувањето во Лос Анџелес кај Клиперси. Гостите водеа во најголемиот дел од натпреварот, но во финишот ЛА Клиперс успеа да ја направи завршницата неизвесна, но сепак во клучните моменти не постигнаа поени за водство. Преглед на резултатите на ноќешните натпревари: Торонто – Денвер 98:112, ЛА Клиперс – Индијана 100:105, Детроит – Филаделфија 115:100, Сакременто – Голден Стејт 113:115, Мајами – Шарлот 99:98, Оклахома Сити – Минесота 113:103, Њујорк – Њу Орлеанс 99:103 и ЛА Лејкерс – Портланд 108:114. Вечерва се играат пет натпревари, а Атланта на нашиот Перо Антиќ гостува кај второпласираната екипа во Западната конференција Сан Антонио.
| | веќе видена | слични

Перо Антиќ, првиот Македонец во кошаркарската НБА-лига, изјави дека е задоволен од досегашното искуство со тимот Атланта хокс за кој ја игра првата сезона. Антиќ одигра девет минути во натпреварот кој Хокс, го загуби (101-108) на гости од Вашингтон. - Мислам дека е одлично да се отворат вратите за нашата држава. Пред с`, да се запознае народот тука. Никој не знаеше каде е, каква е Македонија, а сега сите се интересираат. Драго ми е за тоа. Тешко е да се навикнеш на овој начин на игра. Сепак, доаѓаш од Европа. Kолку и да си создал име таму, тука мораш одново да создаваш. Постепено се привикнувам, иако е тешко, но морам. Знаев и кога потпишав каде доаѓам, што ќе биде предизвик, како и на што треба да се навикнам. Сега за сега сум задоволен - изјави Антиќ по натпреварот. Антиќ признава дека привикнувањето на животот и на играта во САД е напорно, но вели дека во тоа му помага поддршката од Македонците во градовите каде што гостуваат. И во Вашингтон група македонски навивачи, кои успеаја да се пробијат низ ...
| | веќе видена | слични

По вчерашниот дуел меѓу Вашингтов и атланта во НБА шампионатот во кој тимот на Хоукси загубија со 108-101 македонскиот интернационалец Перо Антиќ, со интервју за СИТЕЛ ТВ, прво негово за македонската телевизија дадено во по НБА кариерата.
| | веќе видена | слични

Изминатата ноќ во НБА лигата се одиграа седум мечеви, во кои Минесота беше подобра од Далас, Сан Антонио загуби од Хјустон, а во порзот на Атланта од Вашингтон, Перо Антиќ не се запиша во листата на стрелците. Милвоки беше подобар од Бостон со 92 85. Оџеј Мејо ја предводеше својата екипа до третата победа со 22 поени, на спротивната старна најдобар беше Салингер со 21 поен и 14 скокови. Сан Антоно го запиша третиот пораз, овој пат од Хјустон со 112 106. Џејмс Харден беше незадржлив и постигна 31 поен, кај Сан Антонио одличен беше Тони Паркер со 27 поени. Минесота ја забележа деветата победа со триумфот над Далас од 112 :106, a без Дерик Роуз Чикаго повторно е поразен овој пат од Кливленд со 97 93. Атланта на Перо Антиќ загуби од Вашингтон со 108 :101, нашиот репрезентативец за 9 минути на паркетот не успеа да се запише во листата на стрелци. На останатите мечеви, Брукллин слвеше на гостувањето кај Мемфис со 97 88, Јута беше подобра од Феникс со 112 104.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар изгледа многу поразлично во оваа кампања без услугите на шампионите како Арпад Штербик, Хорхе Македа, Жоан ...
сите 101 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 70 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 258 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Перо Антиќ повтори – Повеќе нема да играм за Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: