По 20 години набавени нови 2.000 болнички душеци за македонските клиники

Нови 2.000 болнички душеци вредни вкупно 12 милиони денари набави Министерството за здравство. Душеците ќе бидат дистрибуирани на Скопските клиники „Мајка Тереза“, како и во повеќето клинички и општи болници низ Македонија. - Набавката ќе ги покрие речиси сите искористливи легла на клиниките. Со неа ќе се постави нов стандард кој во иднина, верувам, ќе се одржува. Душеците се од полиуретанска пена, антибактериски се, воодоотпорни и лесно се перат. Воедно се флексибилни, се прилагодуваат на телото на пациентот, изјави денеска ресорниот министер Никола Тодоров по пристигнувањето на пратката. Душеците во македонските болници не се сменети повеќе од 20 години. Како што рече Тодоров, поголема набавка имало во перидоот 1991/1992 година, но некои од душеците се многу постари со исклучок на донираните од општетстевно одоговорните компании и поединци. - Душеците се користат постојано, 24 часа, во секоја здравствена установа и се еден од посуштествените елементи при перцепцијата на пациентот за здравстнеиот систем. ...
| | веќе видена | слични

Министерството за здравство набави 2.000 болнички душеци за креветите на скопските клиники и неколку болници низ државата, за 12 милиони денари - Душеците се од полиуретанска пена, антибактериски се, водоотпорни и лесно се перат. Воедно се флексибилни, се приспособуваат на телото на пациентот - изјави министерот за здравство Никола Тодоров. Тој вели оти го информирале дека душеците во голем дел од јавните установи не се сменети повеќе од 20 години. - Поголема набавка имало во периодот 1991/1992 година, но некои од душеците се многу постари, со исклучок на донираните од општествено одговорните компании и поединци - вели Тодоров и најави набавка на нови кревети за Клиниката за детски болести.
| | веќе видена | слични

Нови 2.000 болнички душеци ќе добијат скопските клиники „Мајка Тереза“, како и во повеќето клинички и општи болници низ Македонија. Министерот за здравство Никола Тодоров денеска ги пречека душеците во кругот на државна болница, душеци вредни 12 милиони денари, што ги набави Министерството за здравство. „Набавката ќе ги покрие речиси сите искористливи легла на клиниките. Со неа ќе се постави нов стандард кој во иднина, верувам, ќе се одржува“, рече Тодоров. Душеците се од полиуретанска пена, антибактериски се, воодоотпорни и лесно се перат. Флексибилни се и се прилагодуваат на телото на пациентот. Душеците во македонските болници не се сменети повеќе од 20 години, а како што рече Тодоров, поголема набавка имало во периодот 1991/1992 година, но некои од душеците се многу постари со исклучок на донираните од општество одговорните компании и поединци. „Душеците се користат постојано, 24 часа, во секоја здравствена установа и се еден од посуштествените елементи при перцепцијата на пациентот за здравствениот ...
| | веќе видена | слични

Конечно по 20 години пациентите ќе спијат на нови душеци, бидејќи Министерството за здравство за 12 милиони денари набави нови 2.000 болнички душеци. Како што најави вчера Никола Тодоров, министер за здравство, по пристигнувањето душеците ќе бидат дистрибуирани на скопските клиники Мајка Терезаа, но и на повеќето клинички и општи болници низ Македонија. Тој информираше дека набавката ќе ги покрие речиси сите искористливи легла на клиниките. -Душеците се од полиуретанска пена, антибактериски се, водоотпорни и лесно се перат. Воедно се флексибилни, се прилагодуваат на телото на пациентот - вели Тодоров и укажа дека душеците во македонските болници не се сменети повеќе од 20 години. За него душеците се користат постојано, 24 часа, во секоја здравствена установа и се еден од посуштествените елементи при перцепцијата на пациентот за здравствениот систем. Министерот потсети дека поголема набавка на душеци имало во периодот од 1991 до 1992 година, но некои од душеците се многу постари со исклучок на донираните од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Apple ја претстави дванаесеттата верзија од iOS на почетокот од летото, како што тоа го прави секоја година. Официјалната верзија ја очекувавме за оваа есен, ...
сите 69 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 133 | | | веќе видена

Единствена цел на пререгистрацијата на граѓаните во системот на Управата за јавни приходи (УЈП) е да се подобрат услугите што оваа институција им ги дава на ...
сите 85 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена

Лидерот на косовското опозициско Движење Самоопределување (ВВ), Албин Курти денеска ги повика граѓаните на Косово, политичките партии и граѓанските организации ...
сите 215 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

По 20 години набавени нови 2.000 болнички душеци за македонските клиники

Од:
До кого (е-маил):
Порака: