По 20 години набавени нови 2.000 болнички душеци за македонските клиники

Нови 2.000 болнички душеци вредни вкупно 12 милиони денари набави Министерството за здравство. Душеците ќе бидат дистрибуирани на Скопските клиники „Мајка Тереза“, како и во повеќето клинички и општи болници низ Македонија. - Набавката ќе ги покрие речиси сите искористливи легла на клиниките. Со неа ќе се постави нов стандард кој во иднина, верувам, ќе се одржува. Душеците се од полиуретанска пена, антибактериски се, воодоотпорни и лесно се перат. Воедно се флексибилни, се прилагодуваат на телото на пациентот, изјави денеска ресорниот министер Никола Тодоров по пристигнувањето на пратката. Душеците во македонските болници не се сменети повеќе од 20 години. Како што рече Тодоров, поголема набавка имало во перидоот 1991/1992 година, но некои од душеците се многу постари со исклучок на донираните од општетстевно одоговорните компании и поединци. - Душеците се користат постојано, 24 часа, во секоја здравствена установа и се еден од посуштествените елементи при перцепцијата на пациентот за здравстнеиот систем. ...
| | веќе видена | слични

Министерството за здравство набави 2.000 болнички душеци за креветите на скопските клиники и неколку болници низ државата, за 12 милиони денари - Душеците се од полиуретанска пена, антибактериски се, водоотпорни и лесно се перат. Воедно се флексибилни, се приспособуваат на телото на пациентот - изјави министерот за здравство Никола Тодоров. Тој вели оти го информирале дека душеците во голем дел од јавните установи не се сменети повеќе од 20 години. - Поголема набавка имало во периодот 1991/1992 година, но некои од душеците се многу постари, со исклучок на донираните од општествено одговорните компании и поединци - вели Тодоров и најави набавка на нови кревети за Клиниката за детски болести.
| | веќе видена | слични

Нови 2.000 болнички душеци ќе добијат скопските клиники „Мајка Тереза“, како и во повеќето клинички и општи болници низ Македонија. Министерот за здравство Никола Тодоров денеска ги пречека душеците во кругот на државна болница, душеци вредни 12 милиони денари, што ги набави Министерството за здравство. „Набавката ќе ги покрие речиси сите искористливи легла на клиниките. Со неа ќе се постави нов стандард кој во иднина, верувам, ќе се одржува“, рече Тодоров. Душеците се од полиуретанска пена, антибактериски се, воодоотпорни и лесно се перат. Флексибилни се и се прилагодуваат на телото на пациентот. Душеците во македонските болници не се сменети повеќе од 20 години, а како што рече Тодоров, поголема набавка имало во периодот 1991/1992 година, но некои од душеците се многу постари со исклучок на донираните од општество одговорните компании и поединци. „Душеците се користат постојано, 24 часа, во секоја здравствена установа и се еден од посуштествените елементи при перцепцијата на пациентот за здравствениот ...
| | веќе видена | слични

Конечно по 20 години пациентите ќе спијат на нови душеци, бидејќи Министерството за здравство за 12 милиони денари набави нови 2.000 болнички душеци. Како што најави вчера Никола Тодоров, министер за здравство, по пристигнувањето душеците ќе бидат дистрибуирани на скопските клиники Мајка Терезаа, но и на повеќето клинички и општи болници низ Македонија. Тој информираше дека набавката ќе ги покрие речиси сите искористливи легла на клиниките. -Душеците се од полиуретанска пена, антибактериски се, водоотпорни и лесно се перат. Воедно се флексибилни, се прилагодуваат на телото на пациентот - вели Тодоров и укажа дека душеците во македонските болници не се сменети повеќе од 20 години. За него душеците се користат постојано, 24 часа, во секоја здравствена установа и се еден од посуштествените елементи при перцепцијата на пациентот за здравствениот систем. Министерот потсети дека поголема набавка на душеци имало во периодот од 1991 до 1992 година, но некои од душеците се многу постари со исклучок на донираните од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Поранешниот македонски премиер Никола Груевски се изјаснил дека сака да побара политички азил во унгарско претставништво надвор од Македонија, и Будимпешта ...
сите 159 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 110 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 65 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 132 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 178 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

По 20 години набавени нови 2.000 болнички душеци за македонските клиники

Од:
До кого (е-маил):
Порака: