ФИФА станува „оперска куќа“

По четвртиот избор за претседател на светската организација Сеп Блатер повлекува потези кои го изненадуваат фудбалскиот свет. Најнова идеја која му е веќе во реализација е да оформи „Совет на мудреци“ во ФИФА. Во овој совет би требало да членуваат Јохан Кројф, поранешниот американски политичар Хенри Кисинџер и оперскиот пејач Пласидо Доминго. И додека изборот на Кројф не зачудува, па и на Кисинџер кој што беше советник за национална безбедност, сепак повикувањето на Доминго предизвика прашања. Блатер појасни дека тоа е совет, а не избор на стручњаци, и додаде дека Доминго со радост прифатил да биде фудбалски советник во ФИФА. Што ќе советува ќе покаже иднината.
| | веќе видена | слични

Пласидо Доминго Оперската легенда Пласидо Доминго ќе биде нов член на Светската фудбалска федерација (ФИФА) и тоа како советник. Доминго таму ќе им се придружи на поранешниот државен-секретар на САД, Хенри Кисинџер, и на поранешниот репрезентативец на Холандија, Јохан Кројф, во обидот да го обели образот на ФИФА по низата корупциски скандали. - Овие господа се повеќе или помалку советници. Не се експерти, туку советници. Тие треба да се еден вид „совет на мудреци“ - изјави претседателот на ФИФА, Сеп Блатер.
| | веќе видена | слични

Претседателот на ФИФА во својот советнички тим сега има славен оперски пеач, американски дипломат, американски полицаец и еден фудбалер. Реизбраниот претседател на ФИФА Сеп Блатер продолжи да предизвикува контроверзии кога е во прашање неговото водење на Меѓународната фудбалска федерација. Имено, Швајцаерцот во својот советнички тим го повика славниот оперски пеач Пасидо Доминго, поранешниот американски дипломат Хенри Кисинџер, некогашниот шеф на ФБИ Луис Фрих и легендарниот холандски фудбалер Јохан Кројф. Тие би требале да му помогнат да ја “исчисти“ ФИФА и да направат истрага за разноразните обвинувања во врска со корупција во врвот на водечкото тело на ФИФА. Со овој свој потег очигледно е дека Блатер со ангажирање на светски познати личности од разни области сака да го неутрализира негативниот публицитет кој ја зафати ФИФА по корупциските скандали. “ Овие господа се советници, не се стручњаци. Тие би требало да бидат своевиден Совет на мудреци, што сигурно нема да му се допадне на Извршниот комитет на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Прес конференција, Хари Локвенец, пратеник од СДСМ и коалицијата Скопје, 16.02.2019 Почитувани граѓани, почитувани новинари За првпат во историјата, министер ...
сите 150 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 136 | | | веќе видена

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ги доби наградите на Екуменското жири и на Здружението на германските кина за авторски филм, ...
сите 89 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 98 | | | веќе видена

Несреќата која во средата се случи кај селото Ласкарци кога автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот и се преврте зеде уште една жртва. Последните ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ФИФА станува „оперска куќа“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: