На новото спомен обележје во Свиланово одбележана 113-годишнината од смртта на Никола Карев

27.04.2018 Општините Кочани и Чешиново-Облешево беа носители на одбележувањето на 113-годишнината од загинувањето на големиот македонски револуционер Никола Карев. Најпрвин, на споменикот на претседателот на Крушевската Република во близина на селото Тркање, претставници од општините од регионот, од збратимената општина Крушево, од училиштето што го носи неговото име и други делегации положија свежо цвеќе. Потоа свеченоста продолжи на новото спомен обележје во месноста Свиланово кај кочанското село Рајчани денеска беше одбележана 113-годишнината од загинувањето на претседателот на Крушевската Република.
| | веќе видена | слични

Маршот ќе започне со размена на знамињата на Република Македонија и на Европската унија што ќе се изврши пред седиштето на Делегацијата на ЕУ, а потоа учесниците ќе се упатат кон врвот на Водно, каде ќе бидат поставени двете знамиња. Учесниците на маршот ќе добијат маици со лого на Европската унија и купони за топол чај и порција планинарско гравче. 
| | веќе видена | слични
5 копии

По повод Европскиот ден на знамето денеска во Скопје ќе се одржи традиционалниот планинарски марш до Водно во организација на Европското движење на Република Македонија во соработка со Делегацијата на ЕУ. Маршот ќе започне со размена на знамињата на Република Македонија и на Европската унија што ќе се изврши пред седиштето на Делегацијата на ЕУ, а потоа учесниците ќе се упатат кон врвот на Водно, каде ќе бидат поставени двете знамиња. Учесниците на маршот ќе добијат маици со лого на Европската унија и купони за топол чај и порција планинарско гравче.
| | веќе видена | слични
4 копии

Уште само неколку денови до првото издание на Големата Едукативно – хуманитарно планинарска акција Матка 2018! Оваа сабота, 5 мај сите патишта водат до скопската и македонска убавица Матка! Во организација на планинарските клубови на Федерацијата на Планинарски спортови на Република Македонија, а со поддршка на Град Скопје, во сабота, Матка ќе биде местото за сите вистински љубители на природата, планинините, спортот, рекреацијата и конечно на најубавиот кањон во Европа. Сите вие кои сакате да пешачите по убавините на Матка можете да се одлучите за една од двете планинарско – рекреативни тури: Група 1: Село Шишево – Манастир Св. Никола – Кајакарски мост – Планинарски дом Матка Група 2: Манастир Св. Богородица – Црква св. Спас – Планианрски дом Матка и на двете тури ќе ве придружуваат искусни планинари и членови на ПД Кораб – Скопје, ПСД Макпетрол – Скопје, ПК Шкупи – Скопје, ПД Козјак Куманово и ПК Шари од Гостивар кој на учесниците ќе им ги доловат двете исклучително атрактивни планинарски патеки, основите ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Оваа сабота ќе се одржи првото издание на големата едукативно-хуманитарна планинарска акција Матка 2018. Настанот е во организација на планинарските клубови на Федерацијата на планинарските спортови на Македонија, а со поддршка на Град Скопје. „В сабота Матка ќе биде местото за сите вистински љубители на природата, планинините, спортот, рекреацијата и, конечно, на најубавиот кањон во Европа“, најавуваат организаторите и додаваат дека сите што сакаат да се прошетаат низ природните убавини може да се одлучат за една од двете планинарско-рекреативни тури: Група 1: село Шишево-манастир „Свети Никола“-кајакарски мост-планинарски дом „Матка“ Група 2: манастир „Света Богородица“-црква „Свети Спас“-планинарски дом „Матка“ И на двете тури ќе има придружба од искусни планинари и членови на ПД „Кораб“ – Скопје, ПСД „Макпетрол“ – Скопје, ПК „Шкупи“ – Скопје, ПД „Козјак“ – Куманово и ПК „Шари“ – Гостивар, кои на учесниците ќе им ги доловат двете исклучително атрактивни планинарски патеки и основите на планинарењето. ...
| | веќе видена | слични

30.04.2018 Членовите на ПСД “Осогово“ викендов ја одбележаа 15-годишнината од основањето на клубот. Тоа беше поввод да се организира ппанинарски марш на кој учествуваа поголем број планинари и рекреативци. Всушност, учесниците на маршот пешачеа на две патеки, едната од манастрот “Св. Пантелејмон“ до спомен паркот посветен на Никола Карев кај месноста Свиланово, близу Рајчани, а другата од Пантелеј до месноста Раткова Скала. Покрај членовите на кочанското ппанинарско друштво, во маршот учествуваа и нивни колеги од Виница. Акцијата беше искористена и за поставување нови информативни тавбли и планинарски ознаки до Раткова Скјал, што ги изработија членовите на клубот.
| | веќе видена | слични
3 копии

Следната сабота (05 мај) од 10.00 до 16.00 земете ги децата, пријателите, екипата, друштвото и правец на Матка. Поканети сте сите вистински љубители на природата, планинините, спортот, рекреацијата и конечно на најубавиот кањон во Европа – Матка. Забавата, дружењето и спортувањето се целосно бесплатни! За Вас подготвивме интересни штандови, на кои ќе се запознаете со сите детали за планинарските клубови, како да станете член, кои се сле3дните планинарски предизвици, како да бидете дел од нашата Федерација… Оваа планинарска акција, ќе биде традиционална и ќе се оддржува секоја година под мотото: сакај ја природата, љуби ја планината, едуцирај се и биди хуман! Оваа прва година како организатори на настанот се јавуваат едни од најстарите планинарски друштва од нашиот град, кој со децении едуцираат, анимираат и регрутираат нови млади вљубеници во природата и планианрските спортови, а тоа се: ПД Кораб – Скопје, ПСД Макпетрол – Скопје иПК Шкупи – Скопје, а покрај нашите градски планинарски друштва, свое учество со ...
| | веќе видена | слични

Следната сабота (05 мај) од 10.00 до 16.00 искусни панинари ќе ги водат сите вистински љубители на природата, планинините, спортот, рекреацијата на разгледување и едукација на кањон Матка. Оваа планинарска акција се одржува прв пат, но ќе биде традиционална и ќе се оддржува секоја година. Оваа прва година како организатори на настанот се јавуваат едни од најстарите планинарски друштва од нашиот град, кој со децении едуцираат, анимираат и регрутираат нови млади вљубеници во природата и планианрските спортови, а тоа се: ПД Кораб – Скопје, ПСД Макпетрол – Скопје и ПК Шкупи – Скопје, а покрај нашите градски планинарски друштва, свое учество со поддршка ќе дадат и соседни пријателски клубови, кои воедно оваа година се и активни коорганозатори на големито настан: ПД Козјак – Куманово и ПК Шари – Гостивар. Настанот е наменет за планинари – почетници, ученици и сите останати љубители на природата. Идејата е да се покажат и презентираат основните планинарски вештини, а воедно и да се развијат хуманите чуства кај ...
| | веќе видена | слични

Останато

Катица Јанева оди во притвор. Од вечерва па во следните 30 дена таа ќе се наоѓа во истражниот затвор во Шутка.Јанева доби притвор како третоосомничена во ...
сите 684 | | | веќе видена

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На новото спомен обележје во Свиланово одбележана 113-годишнината од смртта на Никола Карев

Од:
До кого (е-маил):
Порака: