Тројца македонски планинари ги освоја трите највисоки планини на Балканот за 30 часа

Македонските планинари и планински тркачи Александар Кирковски и Игор Јовановски, придружувани од Мики Тодоровски успешно реализираа последователно брзинско искачување на трите највисоки планини на Балканот во календарска зима. Балканската планинска трилогија почнува од врвот Митикас 2.918 метри надморска височина, на планината Олимп, во Грција, продолжувајќи со Вихрен 2.915 мнв на планината Пирин, во Бугарија и завршува со Мусала 2.915 мнв на планината Рила, во Бугарија. Подвигот македонските планинари го комплетирале за вкупно време од 30 часа и 55 минути вклучувајќи го и превозот меѓу планините во должина од 600 километри. Само за искачување на планините им биле потребни 21 час минувајќи 60 километри и над 5.000 висински метри во сурови зимски планински услови. Вообичаеното потребно време кај планинарите за зимско искачување на овие врвови е по два дена за секој поединечно, се вели во соопштението на Александар Кирковски. Претходно годинава Александар постави македонски брзински рекорди на највисоките ...
| | веќе видена | слични

03.01.2017 Раководството и најредовните членови на ПСД “Осогово“ уште на стартот на Новата година се зафатија со работа и го одржаа првиот состанок на кој се договараа активностите што ќе се реалзираат во наредниот едногодишен период. Главен заклучок од средбата е дека Друштвото бележи позитивен тренд и зголемување на бројот на акции и анимирање на јавноста, пред се помладите, за да се придружат во освојувањето на планинските врвови. Сепак, главно прашање и понатаму останува просторот што планинарите би го користеле како свое седиште во кое ќе се договараат за сите активности.
| | веќе видена | слични

Тројца македонски планинари од Скопје, Александар Кирковски, Игор Јовановски и Димитар Тодоровски, го направија невозможното. Тие за неполн ден и пол, сметано со превозот, ги освоија трите највисоки планински врвови на Балканот. Мусала (2925 метри надморска височина) на планината Рила во Бугарија, Митикас (2918) на Олимп во Грција и Вихрен (2915 метри) на Пирин Планината во Бугарија. И покрај големиот студ и длабокиот снег, тројцата храбри планинари успеаја во својата намера во еден здив и во што е можно пократок временски период да се искачат на планинските врвови кои се наоѓаат на различни локации во Бугарија и Грција, а истовремено користеле само конвенционален транспорт меѓу тие локации. Планирале на трите планински врва да се искачат за еден ден и една ноќ, но тешките временски услови тоа не им го дозволиле. Сепак, успеале да го остварат невозможното, трите највискои планински врвови на Балканот, заедно со транспортот меѓу планините во должина од 600 километри, ги освоија за 30 часа и 55 минути. „Само ...
| | веќе видена | слични

Македонските планинари и планински тркачи Александар Кирковски (ПК Македон) и Игор Јовановски (ПСД Макпетрол) придружувани од Мики Тодоровски успешно реализираа еден невообичаен спортски подвиг - последователно брзинско искачување на трите највисоки планини на Балканот во календарска зима. Почнувајќи од врвот Митикас 2918 мнв (Олимп, Грција) на полноќ ноќта помеѓу 25/26 декември, продолжувајќи со Вихрен 2915 мнв (Пирин, Бугарија) и завршувајќи со Мусала 2915 мнв (Рила, Бугарија) тие го комплетираа овој подвиг за вкупно време од 30 часа и 55 минути вклучувајќи го и превозот помеѓу планините во должина од 600 км. Само за искачување на планините им беа потребни 21 час минувајќи 60 км и над 5000 висински метри во сурови зимски планински услови. Вообичаеното потребно време кај планинарите за зимско искачување на овие врвови е по два дена за секој поединечно. Претходно оваа година Александар постави македонски брзински рекорди на највисоките планини во Европа, искачувајќи го Елбрус 5642 мнв (Кавказ, Русија) за 5 ...
| | веќе видена | слични

Останато

Договорот ја отвора вратата за прием на Македонија во НАТО од што корист ќе има и Грција, порачаа високи претставници на ЦДУ во апелот до Нова демократија, ...
сите 119 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 205 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 121 | | | веќе видена

Aндерлехт нема да ја раскине соработката со играчот за кого минатото лето плати три милиони евра, но ќе се обидат да го продадат. Скандалот кој се создаде со ...
сите 85 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тројца македонски планинари ги освоја трите највисоки планини на Балканот за 30 часа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: