Лекарски права или шут карта

Конечно време беше здравствените работници да кажат што мислат и да не дозволат повеќе никој да ги гази нивните права. Не може Министерството за здравство постојано да донесува одлуки кои се штетни за работата на лекарите, вели хирургот Милчо Пановски. Крајно време е здравствените работници да го кренат својот глас за спас и да ја побараат правдата, а не постојано да бидат цел на удар на здравствените власти и на пациентите. Ова се само дел од реакциите по најавите за штрајкот на лекарите, кој треба да стартува од денеска, со првите протести на универзитетскиот Стоматолошки клинички центар. Додека дел од лекарите во јавното здравство своето незадоволство од одлуките на Министерството за здравство ќе ги бараат преку секојдневни протести, голем дел од нив, околу 300 лекари-специјалисти го напуштија скопскиот Клинички центар и подобри услови побараа во приватните болници. - Конечно време беше здравствените работници да кажат што мислат и да не дозволат повеќе никој да ги гази нивните права. Не може ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Моделот за плаќање по учинок не е за да се казнат лекарите туку да се одвојат високопосветените и квалитетните, изјави министерот за здравство Бујар Османи. Проектите што ги предлага министерството за здравство, посебно во делот на плаќањето по учинок е модел за стимулирање на квалитетниот персонал, персоналот што има добар однос со пациентите“, рече Османи. OhridNews
| | веќе видена | слични

Во јавните здравствени установи во државата ќе се вработат нови 280 медицински лица. Како што информираа министрите за здравство, Бујар Османи, и за финансии, Зоран Ставрески, на вчерашната заедничка прес-конференција Владата на последната седница одлучила празнините во здравствените установи да се пополнат со 200 доктори по медицина, 60 медицински сестри и 20 рендген и лабораториски техничари, што државата ќе ја чини меѓу 120 и 150 милиони денари на годишно ниво. За новите вработувања ќе се објават огласи, а целата процедура треба да заврши за кратко време. - Со проектот плаќање по учинок ќе има дополнителни фискални импликации и овој проект не е за да се заштеди и да се казнат докторите - информира Османи на прес-конференцијата. Според него тоа е потребно за да се одвојат квалитетните и високопосветените и да се стимулираат во нивното работење. - На вистински пат сме да се расчистат сите нејаснотии и отворени прашања кои предизвикаа одредени забуни и вознемиреност кај вработените. Како позитивен чекор го ...
| | веќе видена | слични

Проектите што ги предлага Министерството за здравство, посебно плаќањето по учинок е модел за стимулирање на квалитетниот персонал и персоналот кој има добар однос со пациентите, изјави денес првиот човек на Министерството за здравство, Бујар Османи. “На вистински пат сме да се расчистат сите тие нејаснотии и отворени прашања што предизвикаа одредени забуни и вознемиреност кај вработените. Како позитивен чекор го оценувам фактот дека после разговорот со синдикатите, тие прифатија дијалог за да се надминат нејаснотиите. Проектите што ги предлага Министерството за здравство, посебно во делот на плаќањето по учинок е модел за стимулирање на квалитетниот персонал, персоналот кој што има добар однос со пациентите“, вели министерот Османи. Тој реќе дека плаќањето по учинок не е за да се заштеди и да се казнат докторите, туку напротив, за да се одвојат квалитетните и високопосветените и да се стимулираат во нивното работење. Додаде дека нема да дојде до имплементирање на некој проект, што ќе биде на штета на ...
| | веќе видена | слични

- На вистински пат сме да се расчистат сите нејаснотии и отворени прашања кои предизвикаа одредени забуни и вознемиреност кај вработените. Како позитивен чекор го оценувам фактот дека по разговорот со синдикатите тие прифатија дијалог за да се надминат нејаснотиите. Проектите што ги предлага Министерството за здравство, посебно плаќањето по учинок е модел за стимулирање на квалитетниот персонал и персоналот кој има добар однос со пациентите, рече Османи. Тој истакна дека ресорното министерство и Владата никогаш нема да имплементираат каков било проект кој оди во штета на граѓаните и здравствените работници. Во однос на денешниот протест на дел од вработените на Стоматолошкиот клинички центар, министерот рече дека не е поврзан со кој било проект на Министерството за здравство или со надлежностите на ресорното министерство. - Вчера ги примив претставниците на Стоматолошката комора. Мислам дека има и втора страна на оваа приказна. Во тој Клинички центар ќе мора да се преземат одредени мерки со цел клиниката ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 26 јануари 2011 (МИА) - Со проектот плаќање по учинок ќе има дополнителни фискални импликации. Овој проект не е донесен за да се заштеди и да се казнат докторите, туку напротив, за да се одвојат квалитетните и високопосветените и да се стимулираат во нивното работење, изјави министерот за здравство Бујар Османи на денешната прес-конференција. - На вистински пат сме да се расчистат сите нејаснотии и отворени прашања кои предизвикаа одредени забуни и вознемиреност кај вработените. Како позитивен чекор го оценувам фактот дека по разговорот со синдикатите тие прифатија дијалог за да се надминат нејасностите. Проектите што ги предлага Министерството за здравство, посебно плаќањето по учинок е модел за стимулирање на квалитетниот персонал и персоналот кој има добар однос со пациентите, рече Османи. Тој истакна дека ресорното министерство и Владата никогаш нема да имплементираат каков било проект кој оди во штета на граѓаните и здравствените работници. Во однос на денешниот протест на дел од вработените на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Стоматолозите денеска во дворот на Клинички центар ќе одржат предупредувачки протест за да го изразат своето незадоволство од моделот за плаќање по учинок. Според Самостојниот синдикат на клинички центри, овој модел, односно лекарите да земаат плата според тоа колку сработиле е целосно неприменлив во пракса, а е спротивен и на Законот за работните односи. Од министерството за здравство побараа лекарите да не ја прекинуваат работата, туку за сите отворени прашања да се наоѓаат решенија преку дијалог.
| | веќе видена | слични

Три месеци одложување на проектот за плаќање по услуга на лекарите, со кој се отвора можноста за намалување на платите, им ветил вчера министерот за здравство Бујар Османи на синдикалците, откако тие се заканија со протести и со генерален штрајк. - Се договоривме плаќањето по услуга да се одложи за три месеци, односно во тој период само да се пресметуваат платите и по овој модел, но да се исплаќаат на стариот начин. Ова не значи дека автоматски ги одложуваме најавите за протести бидејќи доколку не се испочитуваат нашите барања, можноста за штрајк, секако, останува - вели Дејан Ставриќ, претседател на Самостојниот синдикатот на вработените во клиниките. На состанокот било договорено да се направи и посебна комисија која точно ќе прецизира како ќе се имплементира Законот за јавни службеници, кој почна да важи и за здравствените работници. Но, сепак, вчерашната средба нема да го одложи за денеска закажаниот протест на вработените во Стоматолошката клиничка. М.П.Ш.
| | веќе видена | слични

Откако лекарите најавија протести, претставници на Самостојниот синдикат на клиниките и на Министерство за здравство седнаа на преговарачка маса Синдикалците и министерот Бујар Османи се договориле да се одложи примената на моделот плаќање по ефект, по кој треба да се пресметува платата на здравствените работници. Пилот-примената на овој модел покажа дека најголем дел лекари земале помали плати за работата што ја вршат. - Плаќањето по ефект се одложува за три месеци, до кога треба да се коригира моделот. Се одложува и исплатата на платите по овој модел. Ќе преговараме за тоа да им се вратат парите на оние што добија помали плати, како и за тоа здравствените работници да не бидат јавни службеници - вели д-р Дејан Ставриќ, претседател на синдикатот. Тој додава дека преговорите нема да го одложат протестот што го најавија вработените на Стоматолошкиот клинички центар за денес, кои се жалат дека менаџерскиот тим ги принудува да потпишат нереални норми на работа за да може да добијат одмор. - Нормите се ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 348 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 78 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 466 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лекарски права или шут карта

Од:
До кого (е-маил):
Порака: