„Пиво фест“ ги урна сите рекорди

Прилеп и оваа година ги урна сите рекорди на деветтиот по ред „Пиво Фест“. За изминативе четири дена во Прилеп се испиле 248 тони пиво, се изеле 119 тони скара, а градот го посетиле над 340 илјади гости од земјава и странство. Кулминација на журката секако се случи на синоќешниот концерт на балканската мега ѕвезда Здравко Чолиќ. Само вчера во Прилеп, според податоците на сообраќајната полиција, влегле над 26 илјади моторни возила од цела Македонија, односно на спектакуларната забава за само една вечер во Прилеп присуствуваа над 130 илјади гости, што е повеќе од ланскиот настап на турбо фолк ѕвездата Светлана Ражњатовиќ - Цеца. На концертот присуствуваа луѓе од 7 до 77 години, кои сите заедно се забавуваа на вечните хитови на Чола, кој тој ги испеа со невидена енергија на концертот кој траеше повеќе од три часа.
| | веќе видена | слични
2 копии

Сподели Четиридневниот фестивал на пивото и скарата „Пиво Фест“ кој синоќа заврши во Прилеп го посетија повеќе од 340.000 луѓе, беа испиени 248 тони пиво и беа изедени 119 тони скара. Оваа година потрошени се четири тони скара помалку од лани поради топлото време, информираат од Општина Прилеп. Општината велат дека доколку во просек секој потрошил по 300 денари, градот односно угостителите заработиле 102 милиони денари или околу 1,6 милиони евра. „Овие средства се за угостителите и граѓаните, но дел од заработката преку плаќање на даноци и такси за организирање на фестивалот се слеваат во буџетот на општината која потоа ги користи за потребите на градот“, вели Кате Китанов од односи со јавност во општина Прилеп. Фестивалот синоќа го затвори балканската ѕвезда Здравко Чолиќ, а викендов настапуваат и голем број на македонски и странски изведувачи. „Пиво Фест“ привлече и голем број на странски туристи, а хотелските капацитети во Прилеп и околните градови беа целосно исполнети.
| | веќе видена | слични

Градот Прилеп минатиот викенд беше домаќин на деветтиот по ред фестивал на пивото, Пивофест, кој според бројот на посетитители, 100.000, најверојатно е најпосетената манифестација од панаѓурски тип што досега се случила во Македонија и една од трите најпосетени на Балканот. И додека градот под Марковите кули ечеше од шлагерите на балканската поп-ѕвезда Здравко Чолиќ, трговците “триеја раце“ од продажбата на пиво и скара. Според некои пресметки, во Прилеп минатите три дена се испиле рекордни 100 тони пиво и се изеле околу 30 тони скара. На прилепските паркинзи биле паркирани повеќе од 20.000 возила, а вкупната сума пари која е потрошена се проценува на 100 милиони денари. Заложбите на градоначалникот Марјан Ристески во овозможувањето на условите за одржување и во организацијата на овој настан се за пофалба. Пивофест е одлично осмислен маркетиншки настан ако се има предвид дека се одржува во летниот период, кога луѓето по дефиниција бараат повеќе забава и релаксација, која главниот град слабо им ја нуди. Да се ...
| | веќе видена | слични

Чолиќ, кој во Прилеп доаѓа по речиси 20 години, направи незаборавна журка за повеќе од 130.000 посетители. Само во неделата се испија приближно 100 илјади литри пиво и се вкусиле 34 тони скара Концертот на Чола го проследија и министрите Зоран Ставревски и Гордана Јанкуловска Драго ми е што дојдов во Прилеп. Настапот на „Пивофест“ беше еден од најубавите во мојот живот, рече балканската музичка ѕвезда Здравко Чолиќ, откако вчера од градоначалникот Марјан Ристески доби подарок икона со ликот на св. Никола, заштитникот на градот. Чолиќ веднаш по концертот што траеше речиси три часа за „Нова Македонија“ изјави дека во градот под Марковите кули доаѓа по речиси 20 години. - Последен пат во Прилеп мислам дека бев во 1982 година. Многу ми е драго што бев дел од овој извонреден фестивал. Пеев и во Куманово и во Скопје, но тука имаше посебна енергија. Среќен бев што бев со вас. Имаше многу народ, времето нé послужи. Се радувам што во Македонија многу добро ме прифаќаат. На крајот на август ќе дојдам во Охрид, па ...
| | веќе видена | слични

Прилеп – Заврши четиридневната забава на „Пиво фест“. Дури 340.000 љубители на добра журка, пиво и скара за четири дена допатуваа во Прилеп со над 50.000 возила. Во луда, весела атмосфера изедоа 119 тони скара (4 помалку од лани), но испија 248 тони пиво (9 тони повеќе од лани). Фолк, поп, рок, ска, реге-музика од сите страни, на сите штандови. Развеселени млади, повозрасни граѓани и преку ден и во доцните вечерни и во раните утрински часови уживаа, се забавуваа, пееја и играа, се веселеа. Благица Павловска, Елена Велеска, Елена Ристеска, Ламбе Алабаковски, Гоце Арнаудов, „Суперхикс“, „Фолтин“, ревија на конфекцијата „Васидора“, целовечерен концерт на Харис Џиновиќ и во неделата тричасовна луда журка со Здравко Чолиќ, на која уживаа младите од 15 до 65 и повеќе години. Забава за сите генерации, за сите вкусови. Вака изгледаше годинешниот „Пиво фест“, деветти едноподруго, кој во неделата вечерта заврши во Прилеп. „Присуствував на сите вечери, многу ми се допадна, се' беше супер, и скарата и пивото, и ...
| | веќе видена | слични

Над 340.000 граѓани го посетиле годинешниот „Пиво фест“ во Прилеп, кој според груби проценки од продажба на пиво и храна остварил промет од над 100 милиони денари. Организаторот соопшти дека годинава биле испиени 248 тони пиво и се изеле 119 тони скара. Со добра стратегија и организација, големи музички ѕвезди и оригинален имиџ, градот Прилеп покажува како може и треба да се креира квалитетен туристички производ, кој полека но сигурно прераснува во македонски бренд. Дека проектот е исклучително успешен говорат и обидите приказната од градот на пивото да се преслика и во Охрид. Втор пат по ред во шпицот на туристичката сезона на спортскиот центар во Охрид ќе се одржи Пиво фест. Манифестацијата годинава е поместена неколку дена пред Илинден кога вообичаено во Охрид има најмногу гости и се случуваат голем број културни и забавни настани и концерти. На тоа укажуваат и охридските угостители, кои сметаат дека ваков тип на манифестации доколку треба да се организараат во Охрид, тоа да биде пред почетокот или на ...
| | веќе видена | слични

Потоци од пиво, распалени скари, тетки на маси, разголени келнерки - стокмени во стилот на оние од Октобер фест, а место ни за лек. Ниту за седење, ниту за играње, ниту за стоење, а богами ниту за паркирање. Иако досетливите прилепчани целиот град го имаа претворено во паркиралиште и буквално на сите улички имаше редари кои (освен на домаќините и соседите) не дозволуваа ниту пиле да прелета гага. Но, првичниот шок од потрагата по место за паркирање завршува со еднаква брзина како што и доаѓа, оти еуфоричната маса не дозволува да мислите на ништо друго освен на тоа како да се докопате до кригла (пластична) пиво, некоја плескавица, ребро или слично и да си најдете место поблиску до бината. Оти таму во четирите фестивалски дена беше жестоко. Јаготка на шлагот на годинешното издание на прилепскиот Пиво фест беше најголемата музичка ѕвезда на екс Југославија, Здравко Чолиќ. А речиси тричасовната журка со Чола го заокружи четиридневното лудило, кое го стресе градот под Марковите кули и му донесе нови рекорди кога ...
| | веќе видена | слични

Предвидувањата и очекувањата на организаторот дека годинашниот “Пивофест” ќе ги надмине сите досегашни сопствени рекорди, како во посетеност, така и во испиено пиво и изедена скара, се остварија. Деветтото издание на “Пивофест”, најуспешно од сите досегашни. - На сите четири фестивалски дена имаше околу 340 илјади посетители. Бројките говорат дека се урнати досегашните рекорди зашто се испиени 248 тони пиво и се изедени 119 тони скара - информира градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески. Од организацијата на фестивалот, презадоволен е и Здравко Чолиќ, кој синоќа на сцената остана речиси три часа, за да ја забавува над стоилјадната публика. Градоначалникот Марјан Ристески на музичката легенда му подари икона со заштитникот на градов, “Св. Никола”. Изразувајќи благодарност, Чолиќ изјави дека во Прилеп одржал еден од најдобрите свои концерти и оти бил пријатно изненаден од огромната посетеност. Од Локалната самоуправа, највуваат дека подготовките за наредното, десетто по ред, јубилејно издание на “Пивофест ...
| | веќе видена | слични

60-годишен дедо ја победи Цеца. Ама каков дедо? Балканската легенда Здравко Чолиќ, иако веќе влезен во седмата деценија од животот буквално не застана со играње, пеење и скокање по сцената на прилепскиот плоштад. Со 130 илјади посетители на неговиот настап на Пиво фестот Чола ги сруши сите рекорди. Прилепската почва пак истрпи 350 илјади посетители во текот на 4 дена. Само синоќа во градот влегоа околу 30 илјади автомобили. Бројките пак од 250 тони испиено пиво и 120 тони изедена скара, знаејќи колку сме мераклии за јадење и пиење воопшто не не чудат. И додека гостите насмеани, најадени и напиени утрово во 3 часот го напуштаа градот, Пиварите и скараџиите уморно и задоволно триеја раце со заработката, Општината Прилеп веќе започна да размислува за следната година. Па кој ќе биде тој јунак кој в година на јубилејното десетто издание ќе се обиде да го победи Супе Чола? Лани ја најавуваа Мадона, сега се мислат за Шакира. Епа ајде да го видиме и тоа чудо.
| | веќе видена | слични

Пиво фест во Прилеп собра 340 илјади посетители во изминатите четири дена кои уживаа во добра скара, пиво и концертот на Здраво Чолиќ кој што го одбележа фестивалот. Чолиќ беше задоволен од посетеноста на неговиот концерт и гостопримството на градот Прилеп. Општината му подари икона со ликот на Св. Никола. Податоци што ги потврди општината е дека настапот на Чолиќ ги чинел градските власти 60 илјади евра и дополнителни 12 илјади евра за гостувањето на Харис Џиновиќ. Во локалната самоуправа велат дека добивката е многу поголема од инвестираните средства затоа што звучните имиња го прават фестивалот се повеќе популарен. Според првите проценки, заработката само на угостителите се проценува на околу 1,6 милиони евра.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Пиво фест“ ги урна сите рекорди

Од:
До кого (е-маил):
Порака: